Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Według wojewody mniej znaczy lepiej

22.01.2013 00:00 red

17 stycznia weszły w życie zmiany prawne dotyczące uzyskania paszportu. Wojewoda Zygmunt Łukaszczyk przekonuje, że procedury są prostsze i korzystne dla obywateli.

Trzy zmiany

Po pierwsze, w dowolnym organie paszportowym w kraju będzie można złożyć wniosek paszportowy, jak i odebrać paszport. Teraz obowiązuje ograniczenie do organu właściwego dla stałego zamieszkania czy zameldowania. Po drugie będziemy mogli ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą czy zawodową. Do tej pory było to możliwe jedynie w sytuacjach losowych, jak śmierć członka rodziny czy wyjazd związany z leczeniem. Po trzecie będzie również możliwe otrzymanie tzw. drugiego paszportu. – To dobra informacja dla turystów, którzy odwiedzają skonfliktowane ze sobą kraje. Do tej pory mając np. wizę izraelską nie można było wjechać do niektórych z krajów arabskich bez uprzedniej wymiany paszportu, teraz będzie można otrzymać drugi paszport, co rozwiąże problem osób podróżujących do krajów skonfliktowanych ze sobą – informuje biuro prasowe wojewody.

Pozostaje Rybnik

Ale nowości prawne pociągają za sobą zmiany organizacyjne. Obecnie w województwie śląskim można składać wnioski paszportowe w  Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach oraz w 17 punktach terenowych, zlokalizowanych w Będzinie, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jastrzębiu–Zdroju, Jaworznie, Lublińcu, Pszczynie, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu, Tarnowskich Górach, Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu, Zawierciu, Żorach, Żywcu. Odbiór gotowego dokumentu jest jednak możliwy jedynie w oddziale paszportowym Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz w pięciu terenowych delegaturach paszportowych w Bielsku–Białej, Częstochowie, Bytomiu, Gliwicach i Rybniku. Tak będzie do 31 marca. Potem nastąpi zmiana. Docelowo do końca czerwca powstaną nowe jednostki paszportowe wojewody. W 12 miejscowościach – Katowicach, Bytomiu, Gliwicach, Rybniku, Sosnowcu, Bielsku–Białej, Częstochowie, Tarnowskich Górach, Jastrzębiu Zdroju, Tychach, Żorach i Zawierciu – będzie można złożyć wniosek paszportowy i odebrać paszport. Jak widać z tej listy wypadły m.in. Wodzisław czy Racibórz. W „Nowinach Wodzisławskich” pisaliśmy już o staraniach starosty wodzisławskiego, aby punkt paszportowy przekształcić w delegaturę. Zwłaszcza, że punkt utrzymywał powiat. Tylko w 2012 roku z punktu w Wodzisławiu skorzystało ponad 6100 osób. Wojewoda postanowił jednak inaczej.

(tora)

  • Numer: 4 (324)
  • Data wydania: 22.01.13