Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Przegląd tygodnia

22.01.2013 00:00 red

Przegląd tygodnia.

WYDARZYŁO SIĘ

Jerzy Chachuła nie będzie już prezesem EDF Rybnik

Jerzy Chachuła złożył rezygnację z funkcji prezesa EDF Rybnik. Piastował stanowisko prezesa zarządu EDF Rybnik (wcześniej Elektrowni „Rybnik”) przez 12 lat. Od 1 lutego obejmie funkcję dyrektora ds. badań i rozwoju w EDF Polska. Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy EDF Rybnik SA, które odbędzie się na początku lutego, przedstawiona zostanie kandydatura na nowego prezesa. Ma nim zostać Robert Gałązka, który ostatnio pełnił funkcję prezesa zarządu Schneider Poland.

Ruch Chorzów trenował w Kamieniu

29 zawodników Ruchu Chorzów szlifowało swoje piłkarskie umiejętności w ośrodku sportowym w Kamieniu. – Ruch Chorzów, którym do niedawna kierował obecny selekcjoner reprezentacji Polski, Waldemar Fornalik, często korzystał z możliwości ośrodka – mówi Lucyna Tyl, rzecznik rybnickiego magistratu. Tym razem Niebiescy do Kamienia zawitali od 14 do 19 stycznia, rozegrali kilka gier kontrolnych oraz sparing z MSK Żilina ze Słowacji. W rybnickim ośrodku trenowało 29 zawodników Ruchu. Ośrodek sportowy w Kamieniu zasłynął z tego, że niegdyś zgrupowania miały tutaj „Orły Górskiego”, a po boisku biegał m.in. Zbigniew Boniek.

Młodzież w działaniu

Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Komisji Europejskiej „Młodzież w działaniu”. Adresatami programu są młodzi ludzie i osoby pracujące z młodzieżą. Osobami uprawnionymi do udziału w programie są osoby mające od 13 do 30 lat (w zależności od rodzaju akcji) bądź pracujące z młodzieżą lub działające w organizacji młodzieżowej. Podmioty, które mogą wziąć udział w programie to organizacje typu non profit lub organizacje pozarządowe,  lokalne lub regionalne instytucje publiczne, nieformalne grupy młodzieży, organizacje zajmujące się problematyką i działaniami młodzieżowymi na poziomie europejskim (ENGO), która ma organizacje członkowskie w co najmniej ośmiu krajach programu, międzynarodowe organizacje rządowe (organizacje międzyrządowe) typu non profit, organizacje komercyjne będące organizatorem imprezy młodzieżowej, sportowej lub kulturalnej. Całość składa się z kilku akcji: „Młodzież dla Europy”, „Wolontariat Europejski”, „Młodzież w Świecie”, „Systemy wsparcia młodzieży”, „Wsparcie europejskiej współpracy w zakresie problematyki i działań młodzieżowych”. Najbliższy termin składania wniosków dla wybranych akcji mija 1 lutego.

Spotkanie noworoczne i stypendia

Na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy odbyło się tradycyjne spotkanie noworoczne władz gminy, pracowników jednostek budżetowych i mieszkańców gminy Gaszowice. Podczas spotkania można było obejrzeć występy artystyczne m.in.  zespołu Znak Pokoju oraz grupy tanecznej. Podczas spotkania wójt przekazał życzenia noworoczne dla wszystkich oraz przekazał stypendia dla uczniów za osiągnięcia w 2012 roku. Łącznie przyznanych zostało 11 stypendiów za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

14 tys. dla WOŚP od Świerklan

W przeprowadzonym w przedostatnią niedzielę, 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w gminie Świerklany wzięło udział 40 wolontariuszy – uczniów i absolwentów Gimnazjum im. K. Miarki. Uzbierali oni kwotę 14 358,77 zł oraz 6 euro i 80 eurocentów. Zebrane pieniądze zostały przeliczone przez specjalnie powołaną w tym celu komisję, a następnie wpłacone na konto WOŚP. W szkole zostały zorganizowane mecze, występy artystyczne, kawiarenka oraz kiermasz, na którym WOŚP można było wesprzeć nie tylko datkami wrzucanymi do puszek wolontariuszy, ale też poprzez zakup prac artystycznych wykonanych przez uczniów gimnazjum jak biżuteria, obrazy i inne elementy rękodzieła.

WYDARZY SIĘ

Jeden portal, by wszystko sprawdzić

Zarząd Transportu Zbiorowego już niedługo uruchomi portal, dzięki któremu podróżni będą mogli śledzić autobusy różnych przewoźników na jednej mapie. Portal powstał z myślą o osobach, które zwracały się do ZTZ z zapytaniami o połączenia do innych miast liniami, które nie należą do ZTZ pod względem organizacyjnym, a których przebieg tras jest wyznaczony po rybnickich przystankach. – Po analizie oczekiwań podróżnych trzeba było podjąć rozmowy z różnymi przewoźnikami na temat zasad udostępnienia rozkładów jazdy w formie najbardziej korzystnej dla podróżnych. O ile zwykłą „przystankową tabelkę” może zrobić każdy, portal stworzony pod szyldem Rybnika idzie znacznie dalej. Podróżni będą mogli śledzić autobusy różnych przewoźników na jednej mapie i to w czasie rzeczywistym – informuje ZTZ na swojej stronie internetowej. Z portalu będzie można korzystać także za pomocą smartfonów. Zarząd już zapowiada, że portal będzie miał charakter rozwojowy, do bazy wprowadzeni będą nowi przewoźnicy, także międzynarodowi oraz transport kolejowy.

Nowe szkody górnicze w Świerklanach

Jak informuje jankowicki oddział Kompanii Węglowej S.A. mieszkańcy Świerklan i Jankowic mogą odczuć znowu szkody górnicze. „Na przełomie lutego i marca br., KWK Jankowice rozpoczyna eksploatację pokładu 505, ścianą M–2. Eksploatacja ściany M–2 będzie prowadzona do końca listopada tego roku, na głębokości 500–620, a futra eksploatacyjna wynosić będzie ok. 3 metry. Eksploatacja ściany prowadzona będzie systemem ścianowym z zawałem stropu. Ściana rozpocznie bieg na granicy z gminą Marklowice. Na powierzchni ujawnią się wpływy I–IV kategorii terenu górniczego, przy obniżeniach do 1,5 m. Oddziaływaniem eksploatacji objęte będą głównie tereny leśne położone w sołectwie Jankowice oraz na zachód od ul. Szklarnia w Świerklanach Dolnych” – informuje Kompania Węglowa S.A. w piśmie przesłanym do urzędu gminy Świerklany.

Modlitewny marsz pamięci

W tym roku przypada 68. rocznica marszu śmierci więźniów likwidowanego w pośpiechu hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz–Birkenau, pędzonych w głąb Rzeszy Niemieckiej różnymi trasami, także przez Rybnik. Ku pamięci i uczczenia ofiar tej gehenny od kilkunastu lat organizowany jest Modlitewny Marsz Pamięci w formie drogi krzyżowej. Tegoroczny odbędzie się 27 stycznia, początek o godz. 15.30 przed pomnikiem przy ul. Gliwickiej (za stadionem), gdzie po krótkiej modlitwie i złożeniu kwiatów, zgromadzeni pójdą pod pomnik nad rzeką Rudą, a stamtąd ulicami Wielkopolską, Strąkową i Ofiar Terroru do kościoła św. Katarzyny na mszę o godz. 16.30.

Europejski okrągły stół ds. węgla

– W Unii Europejskiej należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, że obecnie w czołówce postępu technicznego znajdują się elektrownie węglowe. Podnoszenie ich sprawności w połączeniu z prowadzeniem projektów wychwytywania i składowania CO2 to bardzo dobra droga w stronę czystej, a w przyszłości także taniej energii – mówi poseł Bogdan Marcinkiewicz, który będzie gospodarzem 19-tego Europejskiego Okrągłego Stołu ds. Węgla, który odbędzie się w Brukseli. Cykl spotkań, które Marcinkiewicz organizuje wspólnie z niemieckim eurodeputowanym – dr Christianem Ehlerem z założenia ma skupiać wszystkich zainteresowanych tematem węgla w Europie. Niestety cykl ponadpartyjnych spotkań jest mało popularny wśród organizacji skupionych wokół frakcji „Zielonych” w PE. – Nie ukrywam, iż liczymy, że tematy naszego spotkania zainteresują tych, którzy nadal z uporem twierdzą, że w UE powinniśmy całkowicie zrezygnować z pozyskiwania energii z paliw kopalnych – dodał Bogdan Marcinkiewicz.

  • Numer: 4 (324)
  • Data wydania: 22.01.13