Dadzą organizacjom wędkę zamiast ryby
Rybnickie Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych będzie wspomagać lokalne organizacje pozarządowe m.in. w prowadzeniu działalności gospodarczej. Ma na to niecałe 4 mln złotych i trzy lata.
Działają jak zwykłe firmy. Ale mają społeczną misję. I to ona jest najważniejsza. Przedsiębiorstwa społeczne, bo o nich mowa, to, obok sektora administracji publicznej i biznesu, coraz popularniejsza forma prowadzenia działalności ekonomicznej. To w nich pracę mogą znaleźć niepełnosprawni, opuszczający zakłady karne, osoby po terapii związanej z uzależnieniem czy długotrwale bezrobotni. Dostają wędkę, a nie rybę. W naszym regionie również powstał Inkubator Ekonomii Społecznej, który ma pomagać osobom, które prowadzą lub chciałyby przedsiębiorstwo społeczne prowadzić.
Cały subregion
– Przedsiębiorstwo społeczne może przybierać różne formy. Może to być organizacja pozarządowa, spółdzielnia socjalna, zakład aktywności zawodowej – mówi Justyna Szyndler, doradca w projekcie Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego, realizowanego przez CRIS – To jest firma działająca na wolnym rynku, ale zasadniczą cechą takiego przedsiębiorstwa jest cel społeczny, jaki przyświeca tej działalności. Może to być np. likwidacja bezrobocia na danym obszarze lub w danej grupie społecznej – tłumaczy Szyndler, przywołując przykład spółdzielni socjalnej mam, które po urlopie macierzyńskim miały problem z powrotem na rynek pracy i zdecydowały się założyć spółdzielnię socjalną i sprzedawać swoje rękodzieło. Projekt „Inkubator Ekonomii Społecznej Subregionu Zachodniego” pod wieloma względami jest wyjątkowy. Wyróżnia go wielkość budżetu, czas realizacji i niespotykana formuła współpracy organizacji pozarządowej i samorządów. Projekt otrzymał jedną z największych dotacji (3 910 533,10 zł) w ramach środków unijnych w Subregionie Zachodnim. Po drugie, realizowany jest przez unikatowe partnerstwo. Liderem projektu jest organizacja pozarządowa – Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, a partnerami największe samorządy: miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Żory oraz powiaty: raciborski, rybnicki i wodzisławski.
Siedem punktów
Projekt wyróżnia też horyzont czasowy – realizowany będzie przez 33 miesiące. W ramach projektu powstało siedem punktów doradczo-szkoleniowych, Z ich oferty mogą korzystać osoby związane z podmiotami ekonomii społecznej, ale nie tylko. Także ci, którzy dopiero planują założenie lub prowadzenie stowarzyszenia, fundacji czy spółdzielni socjalnej. Inkubatory będą dodatkowo współdziałały z instytucjami rynku pracy, pomocy i integracji społecznej, jednostkami samorządu terytorialnego oraz przedstawicielami lokalnych przedsiębiorstw i mediów.
Symon Kamczyk
Najnowsze komentarze