Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

To będzie centrum na miarę wieku

08.01.2013 00:00 red

Budowa centrum kulturalno-edukacyjnego w Czerwince-Leszczynach idzie w ekspresowym tempie. Obiekt ma dwie kondygnacje. Inwestycja finiszuje latem, a jesienią zaprosi mieszkańców na pierwsze imprezy.

 

Ekipy robotników pracujących na gruzach szkieletowca starej hali przy basenie nie tracą czasu, a nowoczesne centrum kulturalno-edukacyjne nabiera kształtów z dnia na dzień. – Wewnątrz nie ma już placu budowy. Skończyły się rozbiórki i kucie. Zrobione jest całe podziemie, położone kafelki. Obecnie już widać zarys wnętrz. Kiedy wszystkie prace zostaną zakończone, oko wszystkim zbieleje. Mogę tak powiedzieć, bo jestem człowiekiem z wyobraźnią. Będąc na terenie hali uruchomiłem tę wyobraźnię i z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że obiekt będzie niesamowity – stwierdza Grzegorz Wolnik, pełnomocnik burmistrza ds. inwestycji. Centrum ma być gotowe w lipcu 2013 roku i wszystko wskazuje na to, że robotnicy dotrzymają terminu, a… może uda im się skończyć trochę przed czasem. Dzisiaj najcięższe i najważniejsze z prac już zostały wykonane. – W części widowiskowej zrobiono scenę wraz z zapleczem i przygotowano widownię. Niebawem we wnętrzu ruszą już prace wykończeniowe – mówi Grzegorz Kowalski, naczelnik wydziału inwestycji czerwoneckiego magistratu. Centrum kulturalno-edukacyjne będzie miało nowoczesną i komfortową salą widowiskową z  przestronną sceną, widownią na 350 osób oraz nowoczesnym systemem zmiany dekoracji scenicznych i nagłośnieniem. Znajdą się tam również przestronne garderoby dla aktorów i artystów oraz pełen węzeł sanitarno-socjalny. Sala ma wspaniałą akustykę i doskonałą widoczność z każdego miejsca na widowni.  Całość jest zaopatrzona w systemy wentylacyjne – m.in. nawiewy znajdują się pod wszystkimi siedzeniami. Wewnątrz będą też sale – gimnastyczna o powierzchni około 210 m kw. oraz profesjonalna sala baletowa z lustrami i poręczami o powierzchni 120 m kw.  Na terenie hali wygospodarowano miejsce na kawiarnię i pomieszczenia biurowe w których swoją siedzibę będą mieli pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Na piętrze natomiast, w jednej z sal konferencyjnych odbywać się będą m.in. sesje rady miejskiej oraz szkolenia i konferencje. Budowa tej inwestycji w centrum Czerwionki będzie kosztowała około 15 mln zł i jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. – Bezwzględnie opłaciło się zdobyć pieniądze i dobrą decyzją było podjęcie się tej inwestycji. Ze starego szkieletowca niewiele zostało. Wstyd, żeby 43-tys. gmina nie miała hali widowiskowej z prawdziwego zdarzenia. Teraz będzie możliwość organizowania wystaw, konferencji, szkoleń oraz treningów i ćwiczeń zespołów MOK-u, bo do tej pory ćwiczyły w mało komfortowych warunkach. Pieniądze jakie pochłonęła budowa to w większości dotacje unijne. Podkreślić też należy fakt, że był to ostatni moment, żeby je zdobyć. Więcej już takiej możliwości nie będzie – mówi Grzegorz Wolnik.

 

 

  • Numer: 2 (322)
  • Data wydania: 08.01.13