Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Noworoczno winszowaczka

02.01.2013 00:00 red

Felieton Remigiusza Rączki.

 

Witom piyknie w tym Nowym Roczku 2013. Przeżyli my już „koniec świata”,Godni Świynta, Sylwester, no i Nowy Rok. Ale najważniejsze podle mie na początku kożdego roku je powinszować. I takom ślońskom winszowaczkom chca wos przywitać:

WINSZUJA JA WOM SZCZYNŚCIO, ZDROWIO,

BŁOGOSŁAWIYŃSTWA BOŻEGO ,

OD PANA BOGA MIŁEGO,

NA TYN NOWY ROK.

NA POWSZYSTKI LATA,

PÓKI ŻYĆ BYDZIECIE,

A PO ŚMIERCI KRÓLESTWO NIEBIESKI (no i fuk do nieba).

Winszuja Wom yno zdrowio, bo godajom jak je zdrowi, to i człowiek szczynśliwy, a i piondze se zarobi.

Chca wom yno pedzieć, że w moji w familiji do dzisiej momy piykno tradycjo winszowanio. Dycki w Nowy Rok chodzymy z winszowaniym, a na koniec trefiomy się u starki. No a potym do Trzech Kroli, kożdy chodzi do kożdego na tak zwano wrocka z noworocznym bezuchym. Moja starka jak winszuje dycki chodzi po wszystkich izbach w chałupie, skuli tego, żeby szczynści było wszyndzi i żodnego nie minyło.

Kochani Ludkowie, kaj te czasy jak my za bajtla, lotali po chałupach i wszyskich ciotkach z winszowaniym. Na tyn dziyń czekało sie cołki rok. Bo i sie fest opłacało. Pamiyntom, że w Nowy Rok, kapsa była chrubo od piyndzy jak zrolowano fusekla z froty. Ale tak po prawdzie, to wcale nie szło o ta „kasa”, yno, żeby piyknie powinszować.

Beztoż jak yno znocie tako winszowaczka, nie gańbujcie sie i winszujcie. A wom Ludkowie jeszcze roz winszuja zdrowio i żebyście se w familijach pszoli i do kupy czimali. Pyrsk!


Słowniczek dlo bajtli:

Pszoć – kochać

Winszować – składać życzenia

Fusekla – skarpeta

Gańbować sie – wstydzić

Wrocka – oddać coś

Do kupy – razem

 

  • Numer: 1 (321)
  • Data wydania: 02.01.13