Sobota, 4 maja 2024

imieniny: Floriana, Moniki, Grzegorza

RSS

Rybnicki medyk skończył 50 lat

04.12.2012 00:00 red

W książce „Zarys dziejów miasta od czasów najdawniejszych do 1980 roku” Jana Walczaka w rozdziale poświęconym szkolnictwie, oświacie i wychowaniu znajdziemy tylko dwa zdania mówiące o szkole medycznej: „W 1961 roku powstała w Rybniku Państwowa Szkoła Pielęgniarska, do której przyjmowano młodzież żeńską po dziewiątej klasie Liceum Ogólnokształcącego. W rok później utworzono 5–letnie Państwowe Liceum Medyczne”.

 

Radosne lata 60-te

Z luźno zapisanych notatek w archiwum szkolnym wynika, że z początkiem lat 60-tych zaistniało kilka przesłanek, które doprowadziły do powstania w 1961 r. szkoły kształcącej pielęgniarki na terenie Rybnika. Przesłankami tymi były m.in. sekularyzacja zawodu pielęgniarskiego, decyzja o powstaniu Rybnickiego Okręgu Węglowego, planowana rozbudowa placówek służby zdrowia na terenie miasta i powiatu, a także deficyt pełnokwalifikowanych kadr pielęgniarskich.

Mimo sprzyjających okoliczności szkoła nie powstałaby bez ogromnego zaangażowania jej pierwszego dyrektora, zasłużonego i szanowanego pedagoga Juliana Koterli. Zebrał kadrę nauczycielską, która rekrutowała się głownie z nauczycieli szkół średnich. Zachęcił do pracy lekarzy oraz znalazł kadrę pielęgniarską do nauki zawodu.

Dnia 23 października 1961 roku rozpoczęto naukę. W kronice uczennice Hanna Sterczyk i Wiesława Kufel tak zapisały ten dzień: „W poniedziałek rozpoczęła się normalna nauka. Po raz pierwszy poszłyśmy na lekcje do Liceum Męskiego im. Powstańców Śląskich na ul. Kościuszki. Pan dyrektor wszedł do klasy z prof. Mańką i zaczęła się lekcja łaciny”. Naukę rozpoczęło wówczas 35 uczennic z województw: katowickiego, rzeszowskiego, kieleckiego, łódzkiego i krakowskiego. Szkoła posiadała co prawda tylko jedną klasę, która bardzo szybko podjęła szereg działań kulturalnych. Już w listopadzie 1961 r. odbyła się pierwsza wycieczka klasowa do Pszczyny. W styczniu 1962 r. odbyły się pierwsze szkolne imprezy takie jak choinka noworoczna, konkurs recytatorski, bal kostiumowy, wyjazd na występ zespołu „Śląsk”. Znakiem tamtych czasów jest również wpis w kronice szkoły mówiący o założeniu w listopadzie 1961 r. szkolnego koła ZMS i PCK.

Wielkie zmiany

To ogromne zaangażowanie dyrektora, nauczycieli oraz młodzieży w budowanie szkoły spotkało się z dużym uznaniem Wydziału Zdrowia w Katowicach. Dnia 3 września 1962 r. decyzją Wojewódzkiego Wydziału Zdrowia w Katowicach oraz Kuratorium Okręgu Szkolnego utworzony został w Rybniku Ośrodek Kształcenia Kadr Pielęgniarskich. Była to szósta tego typu placówka w ówczesnym województwie katowickim.

Pierwszy egzamin dyplomowy trwał od 25 – 29 czerwca 1965 roku. Pełne kwalifikacje pielęgniarskie zyskało wówczas 26 absolwentów. W dwa lata później dyplomy pielęgniarskie uzyskały pierwsze absolwentki pięcioletniego Liceum Medycznego Wydziału Pielęgniarstwa.

4 września 1978 roku zostaje utworzony Zespół Szkół im. Powstańców Śląskich w Rybniku obejmujący I Liceum Ogólnokształcące, Liceum Medyczne, Liceum Rolnicze, Zasadniczą Szkołę Rolniczą. Połączenie to nie przyczyniło się jednak do polepszenia bazy Liceum Medycznego. W dalszym ciągu nauka odbywała się w kilku punktach miasta, a lekcje teoretyczne odbywały się w godzinach popołudniowych.

Nowa siedziba, nowy profil

18 października 1985 r jest najważniejszym dniem w dziejach szkoły. W tym dniu szkoła uzyskuje własny, nowoczesny, bogato wyposażony obiekt szkolny wraz z internatem. Jednocześnie z przekazaniem budynku szkolnego powołano decyzją władz województwa Zespół Szkół Medycznych. Nowy budynek dał możliwość wielkiego rozwoju szkoły, w której mogły kształcić się już nie tylko kadry pielęgniarskie. W związku z reorganizacją systemu kształcenia w roku szkolnym 2004/2005 opuściły mury szkoły ostatnie absolwentki z kierunku kształcenia pielęgniarek. Obecnie Zespół Medycznych Szkół Policealnych Województwa Śląskiego im. dra Feliksa Białego mieści się w Rybniku na ulicy Łącznej 12a. Szkoła kształci obecnie na kierunkach dziennych i wieczorowych w zawodach: technik masażysta, technik farmaceutyczny, ratownik medyczny, opiekun w domu pomocy społecznej oraz opiekun medyczny.

Źródło: ZMSPWŚ, oprac. mark

 

  • Numer: 49 (317)
  • Data wydania: 04.12.12