Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia.
WYDARZYŁO SIĘ
Odwiedzili poradnię
17 listopada rodzice i ich pociechy wzięli udział w dniu otwartym Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czerwionce-Leszczynach. W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Już mogę iść do szkoły”. Dzień otwarty miał na celu m.in. pomoc rodzicom w dokonaniu decyzji o zapisaniu do szkoły dziecka 6-letniego oraz przygotowanie dziecka 7-letniego do sprostania nowym obowiązkom. Rodzice mogli porozmawiać z psychologiem, pedagogiem i logopedą, którzy służyli swoimi poradami. Dzień otwarty w rybnickim ośrodku zamiejscowym poradni odbędzie się 15 stycznia 2013 roku.
Widowisko ku pamięci
W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Czernicy odbyło się widowisko słowno-muzyczne „Non Omnis Moriar” – ku pamięci Jana Pawła II. W spektaklu wzięli udział Monika Gębala, Janusz Blecharz, Michał Chwołka, Mateusz Frankiewicz oraz Dorota Mortek. Ten autorski program poświęcony został twórczości i osobie Jana Pawła II. W spektaklu artyści z Krakowa zaprezentowali teksty napisane przez Karola Wojtyłę zarówno w formie recytowanej, jak i śpiewanej.
Budżet na sport nie będzie większy
Wbrew wcześniejszym spekulacjom, okazuje się, że budżet miasta nie powiększy się w przyszłym roku o pieniądze niewypłacone w drugiej transzy dla klubu KK ROW Rybnik. 400 tys. złotych zostanie wchłonięte i tym samym poprawi roczny bilans budżetu za rok 2012. - Jeśli mamy rozmawiać o wyglądzie budżetu na rok 2013, to trzeba zaznaczyć, że prace wciąż trwają – zarzeka się Adam Fudali. - Jedno jednak mogę powiedzieć, część budżetu przeznaczona na sport będzie bardzo zbliżona do tej tegorocznej – mówi włodarz miasta.
Jak prezydent z marszałkiem
Adam Fudali 14 listopada spotkał się z marszałkiem województwa, Adamem Matusiewiczem. Samorządowcy rozmawiali o drodze Pszczyna-Racibórz, możliwościach jej finansowania i przyszłości całego przedsięwzięcia. – Zrobię co w mojej mocy, by projekt ten umieścić na liście projektów kluczowych do dofinansowania – zapewnił prezydenta marszałek Adam Matusiewicz. Budowa rybnickiego odcinka tej jednej z najważniejszych arterii województwa śląskiego pochłonie łącznie ok. 700 mln zł i nie ma możliwości, by udało się ten projekt sfinansować tylko pieniędzmi z budżetu miasta. Stąd starania prezydenta, by pozyskać jak najwięcej środków zewnętrznych.
Krząkała nie przyjechał
15 listopada europoseł Marek Krząkała miał wygłosić wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku. Miał, bo się nie pojawił. Okazało się, że europosła zatrzymały obowiązki w Brukseli. – Niestety tym razem się nie udało, jednak już ustaliliśmy wstępny termin tego wykładu – mówi Maria Białek, prezes UTW. Drugie podejście do wystąpienie Marka Krząkały ma się odbyć jeszcze pod koniec listopada.
Dostaniesz pieczątkę z Rybkiem
Już od niedzieli, 18 listopada każdy odwiedzający Rybnik będzie mógł w Punkcie Informacji Turystycznej dostać specjalną pieczątkę. – Od lat ta ciesząca się wielkim powodzeniem forma potwierdzenia pobytu funkcjonuje w wielu obiektach turystycznych, czy górskich schroniskach – tłumaczy Lucyna Tyl z Urzędu Miasta Rybnika. Pierwsi z okazji skorzystali zainteresowani rybnicką historią, którzy 18 listopada z przewodnikiem PTTK odwiedzili Wawok i bunkier z czasów II wojny światowej.
Zamknęli odcinek Przemysłowej
Do 4 grudnia planuje się zamknięcie odcinka ulic Przemysłowa-Wolna, na którym znajduje się przejazd kolejowy. PKP zamierza remontować ten odcinek torów, stąd konieczność całkowitego wyłączenia z ruchu tej części ulicy. Wszelkie dodatkowe informacje uzyskać można na stronie www.rybnik.pl.
Trzecie miejsce dla Szczejkowic
Kolejny raz udało się szczejkowiczanom zabłysnąć w internecie. Tym razem strona internetowa sołectwa zajęła trzecie miejsce w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego” w kategorii „Najlepsza strona internetowa sołectwa”. – Portal Szczejkowic stworzyliśmy trzy lata temu i przez ten czas wielokrotnie udowodniliśmy, jak bardzo strona jest potrzebna. Wciąż rośnie liczba osób odwiedzających Szczejkowice w internecie. Nagroda stanowi dla nas ważne potwierdzenie, że wysiłki, aby portal powstał i funkcjonował, nie poszły na marne – mówi sołtys Szczejkowic, Ryszard Bluszcz.
WYDARZY SIĘ
Warsztaty z robienia świec
28 listopada od godz. 17.00 do 20.00 w Domu Kultury w Niewiadomiu odbędą się warsztaty p.t. „Świece – zabawa kolorami”. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wykonać prostym, domowym sposobem, oryginalne, różnokolorowe i niepowtarzalne świece, które mogą stać się nie tylko ozdobą, ale również ciekawym podarunkiem. Zalecane jest zabranie roboczego ubrania. Zapisy prowadzone są w sekretariacie domu kultury do 26 listopada. Koszt uczestnictwa w warsztatach wynosi 35 zł.
Porozmawiają o Schulzu, przyjedzie Shuty
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza wszystkich miłośników literatury na spotkanie 21 listopada, które poświęcone będzie twórczości Brunona Schulza, jednego z najważniejszych polskich pisarzy czasów nowoczesności. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w budynku głównym Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. Tego samego dnia odbędzie się w PiMBP otwarcie wystawy edukacyjnej na temat twórczości pisarza. Ponad tydzień później do Rybnika zawita znany i uznany polski autor młodego pokolenia, Sławomir Shuty. Postać kontrowersyjna, niemniej utalentowana – autor pierwszej polskiej książki-bluzga. Spotkanie z tym artystą odbędzie się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rybniku, 29 listopada o godz. 17.00.
Targi pracy dla niepełnosprawnych
Już teraz zapraszamy na specjalne targi pracy organizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. 30 listopada to niepełnosprawni będą mogli zapoznać się z ofertami skierowanymi do nich przez przedsiębiorców. Odbędą się także rozmowy kwalifikujące i określające predyspozycje zawodowe. Wyjątkowo, targi pracy 30 listopada odbędą się nie w budynku rybnickiego PUP, a w starostwie powiatowym, wyposażonym w windę i przestronną salę, na której swe stoiska rozłożą pracodawcy i oferenci. Impreza odbędzie się w sali 200, od godz. 10.00 do 12.00.
CRIS przeszkoli z ustawy o pożytku publicznym
23 listopada 2012 r. odbędzie się szkolenie z zakresu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Tematami spotkania będą między innymi sposoby przygotowania oferty realizacji zadania publicznego i raport z jego wykonania. Warsztaty poprowadzi Artur Gluziński – doradca, specjalista w zakresie współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi. Pracował w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wykładowca akademicki, doświadczony szkoleniowiec. Autor książki „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie”.
Najnowsze komentarze