Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ponad siedem wieków wiary

30.10.2012 00:00 red

Leszczyńska parafia istniała już w początkach XIII wieku. W swojej wielowiekowej historii miała dwa kościoły, parę razy zmieniała też przynależność w administracji kościelnej.

Zanim leszczyńska parafia otrzymała wezwanie św. Andrzeja Boboli  funkcjonowała jako parafia pw. Trójcy Przenajświętszej. Obecnie jest jedną z dwóch największych parafii na terenie Czerwionki–Leszczyn. Liczy blisko 12 tys. wiernych i należy do dekanatu dębieńskiego.

Trudna droga do samodzielności

Wprawdzie pierwsze udokumentowane źródła mówią o leszczyńskiej parafii dopiero w roku 1335, jednak jej historia zaczęła się jeszcze przed wejściem w XIII wiek. Była to wówczas malutka parafia pw. Trójcy Przenajświętszej, z małym, drewnianym kościółkiem stojącym w samym centrum wsi. W XV wieku Leszczyny ucierpiały w wyniku wojen husyckich, a efektem tego było utracenie przez parafię samodzielności i przyłączenie jej do Bujakowa. Na mapie samodzielnych parafii Leszczyny pojawiły się ponownie z początkiem XVI wieku. Wtedy, w latach 1594–1606 odbudowano bądź rozbudowano po pożarze drewniany kościół i dobudowano do niego wieżę. Niestety z początkiem XVIII wieku Leszczyny zostały przyłączone do  parafii w Bełku, tracąc  po raz kolejny swoją samodzielność tym razem aż na 200 lat. Działalność parafia wznowiła w 1911 roku, jednak samodzielność odzyskała dopiero osiem lat później. I ogromna w tym zasługa ks. Józefa Komorka, który wykonał wielką pracę, by uporządkować formalności i od nowa zorganizować tu pracę duszpasterską.

Wojenna zawierucha

Leszczyny nie miały szczęścia, bo o ówczesną wieś zahaczały prawie wszystkie wojenne pożogi – począwszy od wojny 30–letniej, poprzez powstania śląskie, pierwszą i drugą wojnę światową. W każdej z nich parafia ponosiła szkody i zniszczenia. Podczas pierwszej wojny parafia utraciła dzwon, który musiała oddać na cele wojskowe. W okresie międzywojennym we wsi zaczęto budować nowy, murowany kościół. Poświęcony w 1944 roku i otrzymał drugie wezwanie św. Andrzeja Boboli. Głównym i pierwszym patronem parafii pozostała Trójca Święta. W surowym stanie świątynia była już gotowa w 1939 roku, a w pierwszej mszy świętej mieszkańcy mogli uczestniczyć w 1940 roku. Szczególnie ciężkim okresem dla miejscowości był rok 1945, kiedy ze względu na przechodzący tędy front trzeba było ewakuować część parafii. W styczniu przez Leszczyny prowadziła z kolei droga tzw. marsz śmierci, a w pobliżu stacji w Rzędówce rozstrzelanych zostało 288 więźniów. W czasie II wojny światowej kościół został częściowo zniszczony. Ostrzał m.in. uszkodził wieżę i dach nowego kościoła. Ucierpiała też plebania, którą zajęło wojsko. Po wojnie zniszczenia naprawiono, wykończono wnętrza kościoła oraz założono nowy cmentarz. Po wybudowaniu nowego kościoła, stary drewniany kościółek w 1981 roku został przeniesiony do Palowic, gdzie do dziś służy wiernym w tamtejszej parafii.

Nowy kościół

Pomysłodawcą budowy nowego kościoła był ks. Józef Komorek. Podjął się jej jednak dopiero ks. Adolf Pojda. Niestety jemu również nie było dane dokończyć dzieła. Został bowiem aresztowany przez gestapo w 1940 roku, a potem wywieziony do obozów koncentracyjnych w Dachau i Gusen. Zginął w 1942 roku w komorze gazowej w Dachau. Gospodarstwo na czas jego pobytu w obozie przejął ks. Rafał Kaczmarczyk, który zajął się wyposażeniem wnętrza kościoła. Pierwszy główny ołtarz powstał w 1948 roku. W obecnym kościele zachowały się tylko główne figury świętych: Andrzeja Boboli patrona parafii, Jacka patrona Śląska i Stanisława patrona Polski. We wnętrzach można podziwiać też ołtarze boczne poświęcone świętym: Barbarze i  Katarzynie. Znajdują się tu również otaczany żywym kultem obraz Matki Boskiej Licheńskiej i obraz Miłosierdzia Bożego. W jednym z bocznych ołtarzy stanęła figura Matki Boskiej Fatimskiej z 1955 roku ukoronowana koronami fatimskimi. Kościół ma sprowadzone z Asyżu relikwie św. Franciszka. W maju 2012 roku świątynia wzbogaciła się o kolejne dwa ołtarze – błogosławionego Jerzego Popiełuszki i błogosławionego Jana Pawła II. Ozdobą wnętrz przyciągających oko są przepiękne i niesamowite witraże przedstawiające m.in.: Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, Matkę Boską, Słowo Boże, siedem Sakramentów Św. oraz świętych: Izydora, Barbarę,  Tereskę od Dzieciątka Jezus, Andrzeja Bobolę, Jadwigę Śląską, Katarzynę, Antoniego, Jacka,  Floriana, Krzysztofa i Franciszka. We wszystkich motywem przewodnim są płynące od ołtarza, błękitne fale symbolizujące zdroje łask, których przykładem są święci.

Proboszczowie parafii

Pierwszym proboszczem w Leszczynach był ks. Józef Komorek (1911–1920). Po nim wiernym proboszczowali ks. Paweł Gediga (1920–1927) oraz ks. Adolf Pojda (1927–1940), który był nie tylko budowniczym kościoła, ale też jednym z czołowych członków rybnickiej Partii Chrześcijańsko–Demokratycznej. Dwa lata w Leszczynach spędził misjonarz ks. Rafał Kaczmarczyk SVD (1940–1942), a kolejne trzy ks. Wilhelm Pluta (1942–1945). 13 lat po odejściu z parafii ks. Pluta został biskupem ordynariuszem w Gorzowie Wielkopolskim. Od 1999 roku były leszczyński proboszcz jest Sługą Bożym i toczy się jego proces beatyfikacyjny. Kolejnym  proboszczem w Leszczynach został ks. Wilhelm Dłucik (1945–1977). Sprowadził on do parafii siostry elżbietanki, które uczyły religii, organizowały oprawę uroczystości kościelnych i niosły posługę chorym. Po 32 latach ks. Dłucik pożegnał się z wiernymi, przechodząc na emeryturę. Na gospodarstwie zastąpił go ks. Stanisław Musiał (1977–1987). Po nim parafię przejął ks. Antoni Drosdz (1987–2006). W okresie 19 lat proboszczowania prowadził katechezę w szkołach. Pod jego ręką kościół parafialny zmienił swój wystrój, wzbogacając się m.in. o piękne witraże i okazały parking z oświetleniem. Zmieniło się też jego otoczenie. Obecnie parafią zarządza ks. Krzysztof Fulek. Proboszcz dał się poznać jako dobry gospodarz i człowiek otwarty na potrzeby innych.

Życie wokół parafii i kościoła

Leszczynianie są bardzo zaangażowani w życie swojej parafii udzielając się aktywnie w wielu wspólnotach i grupach. Działają tu: chór parafialny „Angelus”, ministranci, Dzieci Maryi, oaza młodzieżowa, Franciszkański Zakon Świeckich, seniorzy, Al–Anon, grupa modlitewna O. Pio, róże różańcowe, czciciele Bożego Miłosierdzia, zespół charytatywny, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, rodzina pielgrzymkowa. Coraz więcej słuchaczy gromadzi comiesięczna katecheza dorosłych. Parafia wydaje własny miesięcznik „Nasz Kościół” i co roku organizuje pielgrzymkę na Jasną Górę. Działają tu również grupa AA i poradnie: przedmałżeńska i życia rodzinnego oraz życia rodzinnego, nauki przedślubne i dni skupienia. Parafia może pochwalić się doskonałą współpracą z miejscowymi szkołami, radami dzielnic, strażą pożarną oraz władzami gminy. To dzięki proboszczowi Krzysztofowi Fulkowi dzieci z młodszych klas miejscowej podstawówki nie muszą tułać się po dzielnicy w poszukiwaniu miejsca do nauki. Kiedy kilka lat temu zamknięto część starej szkoły proboszcz udostępnił uczniom na lekcje salki katechetyczne. Duszpasterz jest lubiany przez parafian, co okazują mu przy każdej nadarzającej się okazji. Wierni szanują swojego proboszcza, a on ten szacunek im odwzajemnia. Bo właśnie szacunek, zrozumienie i wzajemna współpraca pozwoliła przetrwać w Leszczynach wierze przodków przez ponad siedem wieków.

Małgorzata Sarapkiewicz


Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Przegędzy - metryczka

  • Adres, kancelaria: ul. Ks. Adolfa Pojdy 104, 44–238 Leszczyny
  • Kancelaria czynna: poniedziałki i piątki godz.8.30–11.00 i od godz.16.00–18.00, wtorki, środy i czwartki godz.16.00–18.00 (w lipcu i sierpniu –w poniedziałki, środy i piątki od godz.16.00–18.00)
  • Kontakt: tel. 32/431–10–74, e–mail: leszczyny@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: www.parafialeszczyny.wiara.pl
  • Proboszcz: ks. Krzysztof Fulek (krzysztof.fulek@archidiecezja.katowice.pl)
  • Wikariusze: ks. Karol Barciok (karol.barciok@archidiecezja.katowice.pl), ks. Paweł Til (pawel.til@archidiecezja.katowice.pl)
  • Liczba parafian:11340
  • Odpust parafialny: niedziela po uroczystości św. Andrzeja Boboli (niedziela po 16 maja)
  • Wieczna adoracja: 9 stycznia
  • Msze święte: w tygodniu –godz.8.00 i godz.18.00, czwartek –godz.17.00, sobota –godz.18.00, w niedzielę –godz.7.00, godz.8.30, godz.10.00, godz.11.30, godz.15.00 i godz.17.00, w święta zniesione –godz.8.00, godz.9.00, godz.16.00 i godz.18.00
  • Inne nabożeństwa: nieszpory niedzielne –godz.16.00, Nabożeństwa Fatimskie –13 dnia miesiąca godz.20.00 (V–X) i po mszy św. wieczornej (XI–IV), nabożeństwa majowe –godz.17.30 (czwartki po wieczornej mszy św., niedziele godz.16.00), nabożeństwa różańcowe –godz.17.15 (czwartki po wieczornej mszy św., niedziele godz.16.00), Droga Krzyżowa –piątki godz.17.15, Gorzkie Żale –niedziele godz.16.00, Nowenna do Św. Andrzeja Boboli –16 dnia miesiąca po mszy św. wieczornej, Nowenna do Św. Antoniego –wtorki po mszy św. porannej
  • Inne miejscowości:Kamień (Rybnik 14, część), ulice: Leszczyńska, Sikorskiego, Tylna, Willowa
  • Ulice: Św. Antoniego, Armii Krajowej, Błękitna, Broniewskiego, Brzozowa, Chopina, Ligonia, Lompy,  Czereśniowa, Daszyńskiego, Dąbrowy, Dąbrowskiego, Ks. Dłucika Wilhelma, Jasna,  Jagiellońska, Pl. Dunikowskiego, Dworcowa, Górnośląska, Pl. Grunwaldzki, Konopnickiej, Pl. Kopernika, Krótka, Krzywa, Pl. Matejki, Miarki, Mieszka I, Moniuszki, Morcinka, Mostowa, Ks. Musiała Stanisława, Narutowicza, Nowy Dwór, Odległa, Ogrodowa, Orzeszkowej, Pawlasa, Kard. Wyszyńskiego Stefana, Piekarnicza, Pierchały, Piłsudskiego, Ks. bp. Pluty Wilhelma, Ks. Pojdy Adolfa, Polna, Pola, Ks. Popiełuszki Jerzego, Poprzeczna, Powstańców, Przedszkolna, Reymonta, Rogowa, Rybnicka, Sienkiewicza, Słowiańska, Sosnowa, Sportowa, Świerkowa, Tetmajera, Tuwima,  Żeromskiego, Żorska.
  • Cmentarz: parafialny, zabytkowy cmentarz (Stare Leszczyny obok szkoły podstawowej)
  • Dekanat: Dębieńsko

  • Numer: 44 (312)
  • Data wydania: 30.10.12