Warsztaty i koncert z chórami
Jak każdego roku także i tej jesieni w Rybniku obchodzić będziemy święto muzyki chóralnej, a to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Rybnicka Jesień Chóralna im. Henryka Mikołaja Góreckiego, którego VIII już odsłona odbędzie się w dniach 9–10 listopada.
Aby urozmaicić i wzbogacić tegoroczną edycję, organizatorzy czyli Dom Kultury w Rybniku–Chwałowicach oraz Stowarzyszenie Śląskie Centrum Muzyczne Muzyka i Ruch postanowili, po raz pierwszy w historii imprezy zorganizować międzynarodowe warsztaty wokalne, co stało się możliwe dzięki współpracy z czeskim stowarzyszeniem OPUS z Opawy oraz finansowemu wsparciu Unii Europejskiej. Efekty pracy chórzystów będzie można zaobserwować na uroczystym koncercie inaugurującym festiwal, który odbędzie się 9 listopada o godz. 19.00 w kościele pw. Królowej Apostołów w Rybniku (ul. Henryka Wieniawskiego 7). Wstęp na wydarzenie jest wolny. Warsztaty, realizowane są pod nazwą „Wokalny Dialog w ramach Rybnickiej Jesieni Chóralnej”, a uczestniczą w nich amatorskie chóry z terenu polsko–czeskiego pogranicza. Podczas spotkań, które mają miejsce w Opawie i Rybniku chórzyści ćwiczą wspólny repertuar, który zaprezentują podczas koncertu inaugurującego festiwal.
Nie byle kto
Wśród wyróżnionych chórów, które usłyszymy na koncercie znalazł się Chór Bernardini, ktory rozpoczął swoją działalność w 1994 roku w Břidličnej i jest prowadzony przez Bernardinę Mereďová. Obecnie zespół liczy około 20 członków. Chór nie tylko interpretuje wiele duchowych pieśni dawnych i współczesnych mistrzów, a także pieśni ludowe i popularne wykonywane a’capella lub w towarzystwie różnych instrumentów, takich jak: organy, akordeon, gitara, mandolina, flet, itp. Usłyszymy też Chór Kameralny Uniwersytetu Śląskiego w Opawie – chór został założony wraz z powstaniem Wydziału Sztuki w Opawie. Jego członkami są amatorzy śpiewacy: studenci, absolwenci i nauczyciele Uniwersytetu Śląskiego, zaś aktualnym dyrygentem jest Vladimira Vašinková. W swoim repertuarze chór posiada ponad sto utworów czeskiej i światowej muzyki od średniowiecza do współczesności, wykonywanych nie tylko po czesku, ale także w językach łacińskim, włoskim, niemieckim, angielskim, polskim, francuskim, hiszpańskim, Zulu, katalońskim i słowackim. Wystąpi także Stowarzyszenie Śpiewacze „Chór Mieszany im. J. Słowackiego”, które istnieje od 1920 roku i działa przy Domu Kultury w Radlinie. Prowadzony jest przez Agnieszkę Patalong. W swoim repertuarze chór posiada wiele pieśni religijnych oraz świeckich. Oprócz oprawy muzycznej podczas uroczystości państwowych i kościelnych chór wielokrotnie uczestniczył w konkursach i przeglądach, co przyniosło ze sobą liczne nagrody i wyróżnienia. Kolejnym zespołem jest Chór „Cantate Deo” działający przy parafii św. Jadwigi Śląskiej w Rybniku. Powstał w listopadzie 2003 r. Obecnie dyrygentem i kierownikiem artystycznym chóru jest Aleksandra Orzechowska–Niedziela. Chór wykonuje oprawę mszy św. w całym regionie. Corocznie uczestniczy w „Dniach Cecyliańskich”, uświetnia także swoim śpiewem ważne doroczne rybnickie uroczystości oraz jubileusze.
Trzy utwory
Podczas koncertu wszystkie chóry wraz ze swoimi dyrygentami zaprezentują indywidualny repertuar, na który składają się najpiękniejsze pieśni sakralne narodowych kompozytorów, natomiast w finale koncertu wszystkie chóry, a więc niemal 100 chórzystów, wykonają wspólnie trzy utwory szlifowane wcześniej podczas trwania warsztatów. Będą to „Hymn do Matki Bożej Pszowskiej Uśmiechniętej” Jana Wincentego Hawela, „Autograph” Jacka Glenca oraz dwie części „Missa Brevis”: Sanctus oraz Benedictus (kompozytor Zdeněk Lukáš).
Repertuar jest bardzo wymagający jednak ogromny zapał do pracy, wytrwałość oraz ambicja chórzystów i ich dyrygentów daje znakomite efekty.
Znakomici nauczyciele
Samo zaangażowanie wykonawców nie dałoby jednak takich rezultatów, gdyby nie ogromne doświadczenie oraz charyzma instruktorów warsztatów, którymi są Jiří Šikula – absolwent Konserwatorium im. Janacka w Ostrawie oraz Wydziału Pedagogicznego Ostrawskiego Uniwersytetu oraz Akademii Muzycznej w Brnie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Lubomira Mátla. W 2003 roku otrzymał pierwszą nagrodę na konkursie chórów kameralnych w japońskim mieście Takarazuka. Aktualnie pracuje jako pedagog w Konserwatorium Kościelnym w Opawie, gdzie prowadzi dwa chóry, z którymi regularnie koncertuje w Republice Czeskiej i za granicą. Dr hab. Beata Borowska – od 2003 r. adiunkt Katedry Chóralistyki w Akademii Muzycznej w Katowicach. Zakres jej obowiązków dydaktycznych obejmuje prowadzenie dyrygentury chóralnej, czytania partytur oraz metodyki śpiewu zespołowego. Na co dzień prowadzi Bielski Chór Kameralny przy Bielskim Centrum Kultury, z którym uzyskała liczne nagrody w tym Grand Prix w konkursach polskich i zagranicznych. Sama natomiast jest laureatką głównej nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów Chóralnych w Poznaniu.
Pozostanie przyjaźń
Praca w międzynarodowym zespole pozwoliła na integrację między polską i czeską społecznością zamieszkującą tereny przygraniczne oraz na wymianę doświadczeń i wzorców muzycznych z różnych kręgów kulturowych. Okazją do zacieśnienia więzów pomiędzy uczestnikami są nie tylko same warsztaty, ale także spotkania towarzyszące, takie jak wspólne wyjazdy do sąsiedniego kraju, zwiedzanie Opawy i Rybnika oraz spotkania integracyjne, co miejmy nadzieję zaowocuje dalszą współpracą między chórzystami. Aby zachować miłe wspomnienia każdy chórzysta, oprócz certyfikatu uczestnictwa w warsztatach, otrzyma od organizatorów pendrive z zapisem filmowym koncertu oraz zdjęciami z całego przebiegu projektu.
(red)
Najnowsze komentarze