Przegląd tygodnia
Przegląd tygodnia.
WYDARZYŁO SIĘ
Przyjazny urząd
Urząd Miasta Rybnika znalazł się na czele najbardziej przejrzystych urzędów województwa śląskiego. Ten wynik to efekt monitoringu dostępu do informacji publicznej, realizowanego od marca do czerwca 2012 roku w 167 urzędach województwa śląskiego, przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Bona Fides, w ramach projektu „Przyjazny Urząd”.Posługując się metodą „tajemniczego klienta”, sprawdzono, jak jednostki wywiązują się z obowiązku udzielania informacji publicznych na wniosek pisemny, elektroniczny oraz telefonicznie. Najlepiej spośród 167 urzędów wypadły ex aequo: Rybnik, Jastrzębie Zdrój i Pszczyna, które zdobyły po 30 punktów na 40.
Inwestycja drogowa
Racibórz oraz Województwo Śląskie podpisały porozumienie w sprawie przygotowania projektu budowy Regionalnej Drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od gminy Rudnik do Rybnika. Koszt przygotowania dokumentacji, która ma być gotowa w 2015 roku, to 5 mln zł. Największą część kosztów, bo 65 proc. weźmie na siebie Samorząd Województwa Śląskiego, pozostała część będzie zapewniona przez Racibórz. Przypuszczalny koszt budowy odcinka o długości ok. 25 km jest szacowany na 900 mln zł. Droga będzie przebiegać od gminy Rudnik przez Racibórz, Kornowac, Gaszowice, Lyski i Rydułtowy do ul. Sportowej w Rybniku. – Regionalna Droga Racibórz – Pszczyna to dla samorządu województwa jedno z głównych zadań w realizacji funduszy unijnych w następnej perspektywie finansowej na lata 2014–2020. Przedsięwzięcie zostanie wpisane na listę projektów priorytetowych. Droga Racibórz – Pszczyna przyczyni się do podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej gmin Subregionu Zachodniego – powiedział marszałek Adam Matusiewicz.
Poseł na szczycie
Marek Krząkała uczestniczył w 21 Kongresie EPL w Bukareszcie, którego tegoroczne hasło to: “Więcej Europy”. W trwającym dwa dni kongresie brało udział 16 głów państw i rządów wywodzących się z partii chadeckich m.in. kanclerz Niemiec, premierzy: Polski, Hiszpanii, Łotwy czy Grecji. W kongresie uczestniczyło ponad 1200 gości, w tym rybnicki poseł. Podczas spotkania omawiane były sposoby rozwiązania kryzysu gospodarczego oraz kwestie dotyczące unii bankowej.
Chwałowicki Dzień Edukacji
Wbrew powiedzeniu „Nic dwa razy się nie zdarza”, już po raz drugi odbył się Chwałowicki Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku wspólnie świętowały wszystkie placówki oświatowe mieszczące się w dzielnicy Chwałowice. Wybrani pracownicy za swój wkład pracy otrzymali nagrody i wyróżnienia. Głównym celem i myślą przewodnią organizowanej imprezy jest dążenie do wzajemnej integracji wszystkich placówek kulturalno–oświatowych z dzielnicy.
Wodociągi otwarte na nowoczesne systemy płatności
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku wychodzi na przeciw potrzebom i wymaganiom zinformatyzowanych klientów. Do e–faktur dodano możliwość skorzystania z szybkiej płatności w systemie BlueCash. System BlueCash oferuje sposób płatności za e–faktury bez konieczności wpisywania danych do przelewu. Jak podkreślają przedstawicielie rybnickich wodociągów, ta nowoczesna forma płatności obejmuje zaledwie kilka kroków (opisane zostały na stronie PWiK). Koszt zrealizowania płatności, który ponosi klient korzystający z usługi oferowanej w systemie BlueCash wynosi złotówkę niezależnie od kwoty przelewu.
Panie sprawdziły zdrowie
Mieszkanki gmin Lyski i Gaszowice mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii wykonanej przez Centrum Onkologii–Instytut im. M. Skłodowskiej–Curie Oddział w Gliwicach w specjalnym mammobusie, który stanął przed urzędami gmin. Z bezpłatnych badań mogły skorzystać panie w wieku od 50 do 69 lat (roczniki 1943–1962), które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanego takiego badania. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkanek, a pracownicy gliwickiego centrum już zapowiadają kolejne badania w naszym regionie.
Dzieci uczą się fotografii
W sali wioski internetowej w Żytnej odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu „Przyroda gminy Lyski w obiektywie”, podczas których dzieci w wieku 9–16 lat zaczęły odkrywanie tajników fotografii pod okiem instruktora. Zajęcia odbywać się będą w każdą środę w godz. od 16.00 do 19.00, a w czasie warsztatów uczestnicy poznają m.in. podstawy fotografii, kompozycji, ustawienia manualne aparatu, wykonają fotografie plenerowe, studyjne, portretowe oraz nocne. Cykl warsztatów zakończy wystawa prac uczestników. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
WYDARZY SIĘ
Profilaktyki udaru mózgu
Udar mózgu uważany jest przez lekarzy za jednego z „cichych zabójców”. Niestety, mało kto wie jak mu przeciwdziałać oraz rozpoznać jego symptomy. Galeria Focus Mall Rybnik włącza się w akację propagowania profilaktyki tej choroby cywilizacyjnej. 3 listopada od godz. 10:00 do 17:00 zorganizowana zostanie biała sobota, podczas której lekarze i personel medyczny będą do dyspozycji odwiedzających. Specjalistyczne stanowiska rozstawione zostaną na I piętrze galerii. – W tym dniu w naszej galerii dyżurować będą lekarze i pielęgniarki Oddziału Udarowego WSS nr 3 w Rybniku. Będą oni udzielali bezpłatnych porad jak rozpoznać objawy oraz jak zapobiegać udarowi mózgu. W ramach profilaktyki będzie można zbadać ciśnienie krwi oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi. Zachęcam do skorzystania z okazji i zadbania o to, co mamy najcenniejsze, nasze zdrowie – mówi Sonia Kostecka, dyrektor galerii Focus Mall Rybnik.
Naucz się komputera za darmo
W listopadzie w gminie Świerklany rozpoczną się bezpłatne szkolenia komputerowe, prowadzone na wzór realizowanego w ubiegłym roku, unijnego projektu „Edukacja 40+” (nauka podstaw języka angielskiego i obsługi komputera). Tym razem z darmowej oferty edukacyjnej skorzystać mogą osoby mające 60 lat i więcej. Do udziału w projekcie zaprasza Stowarzyszenie „Inicjatywa”. Działania, które obejmować będą naukę obsługi komputera i internetu, a także warsztaty edukacyjne, połączone z wycieczką do Krakowa, współfinansowane będą ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Realizacja projektu potrwa do czerwca przyszłego roku. Rekrutacja uczestników rusza 1 listopada i potrwa aż do wyczerpania miejsc.
Konkurs plastyczny – magiczna gwiazdka
Tematem konkursu jest Magiczna Gwiazdka jako element świąt Bożego Narodzenia, przedstawiona jako symbol lub element dekoracyjny, praca może być samodzielnym przedstawieniem motywu jak również historią związaną z pierwsza gwiazdką. – Liczymy na wyobraźnię i pomysłowość uczestników konkursu – mówią organizatorzy. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 20 listopada. Więcej na stronie: www.artgroupkonar.com
Najnowsze komentarze