Informator kulturalny
Powiat
Portrety księżnych w bibliotece
28 września w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rybniku odbył się wernisaż i spotkanie autorskie z poetką i malarką Jadwigą Manderą. Jest ona autorką wielu publikacji, m.in. „Poczet polskich królowych i księżnych”, „W ciszy więcej słyszysz” oraz „Karolinka podróżuje po Europie”, gdzie posługując się własnymi pięknymi ilustracjami opatrzonymi tekstem opisuje przygody Karolinki, małej śląskiej dziewczynki, ciekawej świata, która wybiera się w podróż po Europie. Portrety królowych i księżnych, martwą naturę oraz tomiki poezji można oglądać w bibliotece do 28 października.
film na Konfrontacjach Filmowych
15 października w ramach Konfrontacji Filmowych DKF „Ekran” zaprasza do Rybnickiego Centrum Kultury na pokaz filmów w temacie „Literatura i film”, związanym z Rybnickimi Dniami Literatury. Pierwszym prezentowanym filmem będzie „Palacz zwłok” o człowieku psychicznie załamanym oraz o tym, że faszyzm to stan umysłu. Film pełen melancholii i smutku robi piorunujące wrażenie. Znakomity obraz wg powieści Ladislava Fuksa w reżyserii Juraja Herza. Drugim filmem będzie „Koriolan” na wątkach Szekspira (na zdj.). Walka o Rzym przeniesiona do współczesnej Jugosławii. Zdrada, pycha, wspaniałe walki uliczne i niezwykły Ralph Fiennes w swoim debiucie reżyserskim.
Kurde w Małpie
20 października o godz. 20.00 w herbaciarni White Monkey w Rybniku przy ul. Kościuszki odbędzie się koncert zespołu Kurde. W 2011 roku zespół wydał swój drugi album o tajemniczej nazwie „Sekrety Pana Ypto”. Interesującym posunięciem było zaangażowanie jednej z najbardziej obiecujących bluesowych wokalistek Karoliny Kidoń, udzielającej się na co dzień w zespole Puste Biuro. Kobiecy głos idealnie wpisał się w klimat utworu „Sunset Boulevard”, którego tytuł nawiązuje do legendarnego filmu Billy’ego Wildera z 1950 roku.
Rap w Multikinie
Już 10 października o godz. 20.00 w 21 kinach sieci Multikino odbędzie się specjalny pokaz filmu „Coś z niczego: Sztuka Rapu”. Dokument w reżyserii legendarnego rapera Ice-T (na zdj.) to muzyczna podróż, w którą zabiorą nas największe gwiazdy rapu. Nie uliczne walki, narkotyki i zabójstwa leżą w sercu „Sztuki rapu”, ale słowo, z którym czołowi raperzy zwracają się do siebie nawzajem i publiczności. Przewodnikiem po świecie nawijek, tekstów i narracji jest Ice-T. Jego rozmówcami - Dr Dre, Eminem, Snoop Dogg, Run DMC, Ice Cube i wielu innych przyłapanych na skwerze, w sklepie z płytami, w studiu, w barze i na basenie. W centrum jest słowo zapisane na ręce, na skrawku papieru lub na czystych kartkach eleganckiego zeszytu. Słowo, które wyraża, które jest głosem i należy prawdopodobnie do ostatniej, żywej kategorii pisarzy. Pisarzy, tworzących ad hoc.
Najnowsze komentarze