Wtorek, 21 maja 2024

imieniny: Kryspina, Wiktora, Jana

RSS

Poznaliśmy znawców Rybnika

09.10.2012 00:00 red

W czwartek, 4 października, odbyło się losowanie nagród w konkursie „Znam Rybnik”, organizowanym przez magistrat oraz rybnicki oddział PTTK. Spośród ponad 40 prawidłowych odpowiedzi rozlosowano trzy nagrody główne i jedną specjalną.

„Znam Rybnik” to quiz, który zawierał 37 pytań i często wymagał nie tylko wiedzy historycznej, lecz wprawnego oka. – Podczas przygotowywania pytań, chodziliśmy po mieście z lornetkami, by wypatrzeć interesujące szczegóły, np. na wieżach i tarczy zegara bazyliki mniejszej – mówił Michał Wieczorek, prezes rybnickiego PTTK. – Gdy na początku usłyszałem, że udział wzięło tylko ok. 100 uczestników, trochę się załamałem. Na tak duże miasto, tylko tyle osób chce się wykazać swoją wiedzą? Ale proszę mi wierzyć, w porównaniu do innych konkursów w innych miastach, ten nasz jest i tak jednym z najliczniejszych – dodał Wieczorek.

Nagrody główne powędrowały do Marii Szpilki, Urszuli Walczak i Andrzeja Orzechowskiego – to materiały promocyjne miasta, albumy oraz gra „Monopoly” – specjalna edycja z Rybnikiem na planszy. Nagroda specjalna, czyli książka „Tajemnice Rybnickich Dzielnic” przypadła Marzenie Urbanek. – Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu konkursu, bo zgłoszenia spłynęły do nas nawet z Poznania – przyznaje Krzysztof Jaroch z wydziału promocji rybnickiego urzędu.

A dlaczego w ogóle bawić się w takie quizy? Spytaliśmy jedną z laureatek. – Jestem rybniczanką z dziada, pradziada, dlatego postanowiłam wziąć udział – mówi Urszula Walczak z Piasków. – W rozwiązywaniu pomagała cała rodziny, więc było to też okazją do świetnej zabawy – dodaje. A jaki jest najpiękniejszy, zdaniem pani Urszuli, rybnicki zabytek? – Bazylika oczywiście – odpowiada bez wahania.

PTTK i urząd miasta już zapowiedziały kolejną edycję konkursu, tym razem jednak – jak zapowiada Michał Wieczorek – będzie to coś dużo bardziej wymagającego. Być może więc warto już dziś wyjść na miasto i zwiedzić małą ojczyznę. Ojczyznę, w której żyjemy, lecz tak niewiele o niej wiemy.

(mark)

  • Numer: 41 (309)
  • Data wydania: 09.10.12