Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Młoda parafia

25.09.2012 00:00 red

Prezentujemy  rybnickie  parafie:

Parafia św. Brata Alberta w Kamieniu jest jedną z najmłodszych parafii rybnickich. Ma zaledwie 21 lat.

KAMIEŃ. Parafia powstała w 1991 roku. Obecnie należy do dekanatu dębieńskiego i liczy 2850 wiernych.

Miejscowość od początku swojego istnienia należała do rybnickiej parafii Matki Boskiej Bolesnej. Tak było do 1925 roku, kiedy to Kamień został częścią nowo powstałej parafii w Książenicach. Na własną parafię mieszkańcy Kamienia musieli poczekać jednak jeszcze 64 lata.

Droga do samodzielności

Historia kamieńskiej parafii wbrew pozorom nie zaczęła się od dnia jej utworzenia w październiku 1989 roku. Wcześniej, bo w latach 80–tych kuria wyodrębniła miejscowość jako parafię tymczasową. Z chwilą ustanowienia odrębnej wspólnoty miejscem spotkań wiernych stała się kaplica w domu katechetycznym, a dalsza historia potoczyła się w szybkim tempie. Miesiąc po utworzeniu parafii  bp Gerard Bernacki poświęcił ołtarz oraz obraz jej patrona św. Brata Alberta. Bardzo ważnym dniem dla całej kamieńskiej społeczności był 1 lipiec 1991 roku. Wtedy to bowiem  arcybiskup Damian Zimoń specjalnym dekretem podniósł oficjalnie Kamień do rangi samodzielnej parafii pw. św. Brata Alberta. Dwa lata wcześniej jako administrator do Kamienia przybył ks. Jerzy Korduła i... został do dnia dzisiejszego jako proboszcz.

Panu Bogu na chwałę

Okazała świątynia stojąca w centrum miejscowości to dzieło wielkiego zaangażowania proboszcza Korduły, który w Kamieniu zjawił się z misją wybudowania tu kościoła. Bardzo szybko, bo zaledwie w ciągu roku udało się wystarać o pozwolenie na budowę. Prace ruszyły w czerwcu 1990 roku. Cztery lata później wierni mogli uczestniczyć w pierwszej mszy świętej w swojej nowej światyni. Mury kościoła i probostwa szybko pięły się w górę.  Było to możliwe dzięki pracowitości oraz ofiarności parafian. W 1993 roku w filar kościoła został wmurowany kamień węgielny, który w Rzymie poświęcił papież Jan Paweł II. Wiosną rok później do parafii przyjechały i zostały poświęcone trzy dzwony – „św. Józef”, „św. Jan i Paweł”– ku czci świętych męczenników Jana i Pawła – patronów Kamienia oraz „św. Barbara i Florian”. Kościół został poświęcony 3 września 1994 roku i była to wielka uroczystość dla całego Kamienia, w której uczestniczyło aż 4 tys. wiernych. Wnętrza kamieńskiego kościoła są bardzo przestronne. Serce to prezbiterium, gdzie nad ołtarzem głównym góruje figura patrona oraz płaskorzeźby. W 2006 roku kościół wzbogacił się o sprowadzone z Niemiec organy piszczałkowe. Sześć lat wcześniej przy świątyni stanęła kaplica przedpogrzebowa. Dumą parafii są przykościelne ogrody. Wśród kolorowej, ozdobnej zieleni, kwiatów, drzew i krzewów wkomponowane są figury świętych. Widok całości wprost zapiera dech w piersiach. 

Życie wokół parafii

Proboszczem parafii w Kamieniu od początku jest ks. Jerzy Korduła. Kapłan nie tylko wybudował tu kościół murowany, ale od 21 lat tworzy kościół żywy i parafialną wspólnotę. Dzisiaj proboszcz i jego owieczki doskonale się uzupełniają. Wierni bardzo angażują się w życie parafii, szczególnie udzielając się w istniejący przy kościele wspólnotach. Działają tu m. in.: ministranci, wspólnota Ruchu „Światło–Życie” czyli popularna Oaza skupiająca młodzież, Dzieci Maryi, 21 róż różańcowych, Franciszkański Zakon Świeckich. Bardzo prężnie działa w parafii wspólnota  nadzwyczajni szafarze Komunii Św. Jej członkowie nie tylko pomagają przy udzielaniu Komunii Św., ale zanoszą ją też do domów ludziom chorym i starszym, a podczas mszy świętej pełnią funkcję lektorów. Jest w parafii grupa kilkunastu osób tworzących Apostolstwo Dobrej Śmierci Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci. Do spełnienia mają jedną z najtrudniejszych misji – przygotowanie do godnego, chrześcijańskiego umierania. Od 1990 roku w parafii działa chór, który uświetnia występami wszystkie najważniejsze uroczystości.

Małgorzata Sarapkiewicz



Parafia pw. św. Brata Alberta w Kamieniu

  • Adres, kancelaria: ul. Robotnicza 95, 44–213 Rybnik Kamień (kancelaria czynna: poniedziałek i wtorek godz.8.00–9.00, czwartek i piątek godz.15.00–16.00, środy, soboty, niedziele i święta – kancelaria nieczynna)
  • Kontakt: tel. 32/421 92 18, e-mail  rybnik–kamien@katowice.opoka.org.pl, strona internetowa: www.rybnik–kamien.katowice.opoka.org.pl
  • Proboszcz: ks. Jerzy Korduła
  • Liczba parafian: 2850
  • Odpust parafialny: niedziela po 16 czerwca
  • Wieczna adoracja: 22 października
  • Msze święte: w tygodniu – od poniedziałku do środy godz.7.00, czwartek i piątek – godz.17.30, sobota – godz.17.30, niedziela – godz.7.30, godz.10.00, godz.15.30 (w drugą niedzielę miesiąca 14.30), inne nabożeństwa:  ku czci Matki Bożej – maj i październik godz.17.00, do Miłosierdzia Bożego – trzeci  piątek miesiąca godz.16.30, droga krzyżowa – piątek godz.17.00,  gorzkie żale z kazaniem pasyjnym – niedziela godz.14.30
  • Ulice: Bieli T., Boya–Żeleńskiego, Bożka Arki, Brzozy T., Falista, Gminna, Hotelowa, Jodłowa, Makowa, Miła, Nałkowskiej, Poremby, Ks. Pojdy Jana, Robotnicza, Sąsiedzka, Sikorskiego, Szewczyka, Walecznych, Willowa.
  • Dekanat: Dębieńsko


Papieskie relikwie

Mieszkańcy Kamienia to kolejna wspólnota parafialna w Polsce, która może cieszyć się posiadaniem papieskich relikwii. 2 września na długo zapadnie w ich pamięć.

Dla całej społeczności Kamienia miała miejsce wielka i podniosła uroczystość. Tego dnia do kościoła wprowadzone zostały uroczyście relikwie błogosławionego Jana Pawła II. Parafia otrzymała je trzy miesiące temu. 30 maja proboszcz Jerzy Korduła odebrał relikwie z rąk kardynała Stanisława Dziwisza.

(MS)

  • Numer: 39 (307)
  • Data wydania: 25.09.12