Piątek, 14 czerwca 2024

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Oparzenia i ich leczenie

14.08.2012 00:00 red

Do oparzeń może dojść na skutek kontaktu z gorącym przedmiotem czy cieczą, substancją chemiczną, płomieniem oraz przy porażeniu prądem elektrycznym.

Szczególnie niebezpieczne są oparzenia dróg oddechowych czy to przez oddychanie gorącym powietrzem (np.: w czasie pożaru) lub gdy poszkodowany nawdycha się oparów różnych chemikaliów. Ciężkość oparzeń i ich rozległość zależeć będzie od czasu narażenia na substancję parzącą oraz od jej rodzaju. Im dłużej działa substancja na organizm tym oparzenie będzie dotykało głębiej położonych tkanek organizmu.

Oparzenie I stopnia to  reakcje naskórka, ból i zaczerwienienie, a dolegliwości ustępują po kilku dniach. Oparzenie II stopnia to stan obejmujący skórę właściwą, tkankę podskórną. Pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym. Kolor skóry jest biały z czerwonymi punktami na skórze. Dolegliwości ustępują po kilku tygodniach i często pozostawiają blizny na skórze. Oparzenie III stopnia jest to obumarcie tkanek płytko położonych pod skórą, naczyń krwionośnych oraz tkanki tłuszczowej. Dolegliwości bólowe są mniejsze z powodu uszkodzenia nerwów. W leczeniu dalszym często konieczne jest przeszczepianie skóry. Oparzenie IV stopnia sięga jeszcze głębiej i uszkodzone zostają mięśnie, ścięgna i kości.

Jak postępować?

Postępowanie w pierwszej pomocy polega na usunięciu źródła parzącego. Jeśli jednak jest to np. tląca się i przywierająca do ciała odzież z tkanin sztucznych należy ją pozostawić. Schładzać oparzone miejsce! Mówi się o regule piętnastek, która oznacza, że przez minimum 15 min. należy schładzać oparzenie wodą o temperaturze 15  stopni Celsiusza, polewając z odległości 15 cm. Poważne oparzenia należy konsultować z lekarzem lub wezwać ambulans. W celu zabezpieczenia rany oparzeniowej, należy zastosować osłaniający, lekki opatrunek. Nadaje się do tego najlepiej jałowa wilgotna gaza. Nigdy nie wolno stosować tkanin mogących pozostawić kosmki czy włosy w ranie.

Dawid Kazaniecki


Dawid Kazaniecki to ratownik medyczny i instruktor pierwszej pomocy. Szczegółowe informacje na temat kursów można znaleźć pod adresem www.kursypp.republika.pl oraz numerem tel. 502 085 190 lub wysłać e–mail na adres kursy.kazaniecki@gmail.com

  • Numer: 33 (301)
  • Data wydania: 14.08.12