Poniedziałek, 3 czerwca 2024

imieniny: Klotyldy, Leszka, Tamary

RSS

Pierwszy pokaz mody w Zameczku

31.07.2012 00:00 red

CZERNICA. W Galerii w Drodze, prowadzonej przez Grupę Artystyczną Konar w „Zameczku” swoje rysunki zaprezentowała rybnicka projektantka Bogusława Jaworska–Zniszczoł. Nie zabrakło także pokazu mody i koncertu.

Bogusława Jaworska–Zniszczoł to rybniczanka, projektantka i autorka nietuzinkowych dzianin. W 2012r została finalistką konkursu dla projektantów mody – New Look Design 2012. Kolekcja ubiorów zaprojektowanych przez artystkę została pokazana na najdłuższym wybiegu w Polsce, podczas tegorocznego IX Warsaw Fashion Street – które jest jednym z najważniejszych wydarzeń modowych w Polsce. Jej sukienka z kolekcji „Czernidła” odwołująca się do obrazu „La Tentation de Saint Antoine” wykorzystana w filmie promującym projekt „Moda dla każdego”. Jest również autorką kolekcji dzianin do  teatralizowanego pokazu mody pn. „Opowieści z mojej szafy” zorganizowanego przez Grupę Artystyczną Konar na schodach Rybnickiego Centrum Kultury podczas pierwszych Dni Rybnika – wydarzenie to zostało uznane przez „Tygodnik Rybnicki” za pokaz roku. – Wystawa odwołuje się do całego spektrum mojej twórczości, począwszy od bazgrołów na temat mody. Np. zaczęłam od rysunku, który wydawał mi się, że jest rysunkiem żurnalowym, a później okazało się, że wcale nie. Później trzeba było się bardziej zainteresować rysunkiem żurnalowym, aby można było go wykorzystać do stworzenia kreacji, która mogła być zaprezentowana na pokazach mody – powiedziała gościom artystka, zapraszając na pokaz mody. Po pokazie goście wysłuchali koncertu zespołu Akustyczna Historia. To bardzo młody zespół pochodzący z Rybnika i jak sama nazwa wskazuje, prezentujący szeroko pojętą muzykę akustyczną. Pomysł na utworzenie zespołu w obecnej formie zrodził się w głowie Charlesa, Ewy i Mike’a. Razem, jako Trio Akustyka, zadebiutowali w roku 2009. W połowie roku 2010 do zespołu dołączyła wokalistka Ania i basista Michał. Pierwszy koncert w tym składzie odbył się z końcem lata. Wtedy też zmienili nazwę na Akustyczna Historia. Swoje pierwsze koncerty jako Akustyczna Historia zagrali w Herbaciarni White Monkey, Kawiarni Zwierciadło oraz w Kawiarni Na Poddaszu. Mimo niszowego charakteru tego typu muzyki na koncertach zawsze mieli komplet widzów, którzy bardzo ciepło przyjmowali każdy kolejny numer. Ciężko sklasyfikować ich twórczość jako konkretny gatunek muzyczny, jest to mieszanka pop nieraz soft–rocka, jazzu, bluesa, soulu i wielu inspiracji z otaczającego świata.

(ska)

  • Numer: 31 (299)
  • Data wydania: 31.07.12