Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Tu urodził się i wychował arcybiskup

03.07.2012 00:00 MAD

NIEDOBCZYCE. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Niedobczycach została erygowana w lipcu 1925 roku. Cztery lata wcześniej we wsi stanęła świątynia.

W Niedobczycach duszpasterstwo zaczęło się kilka wieków temu. Dzisiaj parafia liczy 9050 wiernych. Pochodzi stąd wielu księży oraz kilka ważnych i znanych osobistości. Urodził się w niej i wychował m.in. arcybiskup Damian Zimoń.

Zaczęło się w cechowni

Od początku swojego istnienia miejscowość należała do parafii w Rybniku. O własną parafię mieszkańcy zaczęli się starać już przed I wojną światową. Chciano też wybudować własny kościół, bo za świątynię służyła wiernym cechownia kopalni „Rymer”. Msze święte odprawiali tu księża z kościoła parafialnego w Rybniku w niedzielę oraz w większe święta kościelne. Był rok 1913, kiedy ludzie zebrali się i założyli specjalny komitet budowy kościoła. Zaczęto pierwsze przygotowania, ale przerwał je wybuch pierwszej wojny światowej. Po jej zakończeniu wszystko trzeba było zacząć od nowa. A nie było łatwo. Prawie dwa lata trwały w tej sprawie pertraktacje z wikariatem wrocławskim. Budowę kościoła wierni mogli zacząć w 1920 roku. Determinacja była tak wielka, że rok później poświęcono kamień węgielny, a już przed zimą świątynia miała dach i sklepienie. 14 listopada 1921 roku był największym wydarzenie w życiu całej wsi. Tego dnia świątynia została poświęcona i otrzymała wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa. Dziesięć lat później kościół został konsekrowany przez katowickiego bpa Stanisława Adamskiego. Wcześniej, 29 lipca 1925 roku mieszkańcy doczekali się samodzielności – ks. administrator August Hlond oficjalnie erygował w Niedobczycach parafię. W 1998 roku weszła ona w skład ustanowionego przez arcybiskupa Damiana Zimonia dekanatu Niedobczyce.

Chluba parafii

Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa jest dumą wszystkich parafian. Wybudowany w stylu barokowym według projektu autorstwa wrocławskiego architekta zachwyca swoją architekturą i wystrojem. Wewnątrz wzrok przyciąga prostota a zarazem bogactwo zdobień. Sercem kościoła jest przepiękne prezbiterium, w którym na szczytowym miejscu znajduje się obraz Najświętszego Serca Pana Jezusa. W bocznych nawach znajdują się figury świętych, a w oknach zobaczyć można wspaniałe witraże. Całości dopełniają zdobione żyrandole i kinkiety. Otoczenie wokół świątyni to zasługa parafian, którzy nie szczędzą wysiłków, by zarówno w oczach miejscowych, jak i przyjezdnych prezentowała się godnie i okazale.

Z powstania na probostwo

Pierwszym gospodarzem w Niedobczycach był ks. Antoni Lindner (1920–1922). Jako uczestnik I Powstania Śląskiego musiał się ukrywać. By uchronić go przed represjami jako lokalistę wysłano go do Niedobczyc. W rozwoju niedobczyckiej parafii ks. Lazar ma wielkie zasługi. To on wybudował we wsi nowy kościół, a tym samym przyczynił się do późniejszego usamodzielnienia miejscowości. Kolejnym duszpasterzem, który pojawił się w Niedobczycach był ks. Alojzy Lazar (1922–19240), początkowo jako lokalista, a potem pierwszy proboszcz. Kapłan również działał na rzecz śląskości i przyłączenia Śląska do Polski. Władze niemieckie zarzuciły mu polonizowanie parafii, a w związku z plebiscytem, podziałem Śląska i wybuchem III Powstania Śląskiego musiał zniknąć z oczu niemieckich władz. Jako proboszcz trafił do Niedobczyc, na teren przydzielony Polsce. Podczas II wojny światowej, w 1940 roku musiał uciekać, bo parafianie ostrzegli go, że gestapo chce go aresztować. Po nim, jako wikariusz w parafii duszpasterzował  ks. Bernard Gerlic (1940–1945) i do końca okupacji pełnił funkcję jej administratora. Do Najświętszego Serca Pana Jezusa wrócił po wojnie, w maju 1945 roku jako wikariusz. Potem kolejnymi proboszczami w Niedobczycach byli: ks. Jan Tomala (1945–1969), proboszcz (1958–1969), ks. Robert Przewodnik administrator (1969–1970),  ks. Wilhelm Wrona (1970–1980) oraz ks. Hubert Wieczorke (1980–2007), który po przejściu na emeryturę zamieszkał na plebanii w Niedobczycach. Od 2007 roku w niedobczyckiej parafii proboszczuje ks. Stanisław Kołodziej. Obok funkcji proboszcza pełni też funkcję dziekana.

Życie w parafii i wokół niej

Z niedobczyckiej parafii wywodzi się wiele znanych osób. Parafia dała też kościołowi wielu księży. Ks. prał. Władysław Basista, abp dr Damian Zimoń, ks. Lucjan Wawrzyńczyk, ks. prał. kan. Władysław Student – to zaledwie kilka nazwisk spośród kilkudziesięciu. Od 1966 roku przebywają tu Siostry Służebniczki NMP Niepokalanie Poczętej, które pracują przy parafii, w zakrystii, katechizują, prowadzą grupę Dzieci Maryi oraz zajmują się posługą charytatywną. Przy kościele działa wiele stowarzyszeń oraz grup – modlitewnych, charytatywnych i społecznych. Wierni angażują się w działalność m.in.: Ruchu Szensztackiego, ministrantów, Dzieci Maryi, oazy Młodzieżowej, oazy rodzin, Legionu Maryi, katechezy dorosłych. Prężnie w Niedobczycach działa Akcja Katolicka, niosąc pomoc głównie pośród osób niepełnosprawnych i biednych. Funkcjonują tu także ochronka parafialna, gdzie przez cały rok opiekę znajdują dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących oraz scholka dziecięca, którą tworzą dzieci z miejscowej podstawówki. Zespołu można posłuchać podczas piątkowych mszy, a opiekuje się nim organistka Katarzyna Grzeszczak. Parafia wydaje własną gazetkę pn. „Serce”. Warto dodać, że księża prowadzą przy parafii studium przedmałżeńskie. Nie ma tutaj tematów tabu. Z młodymi ludźmi rozmawia się o zagrożeniach rodziny, naturalnych metodach jej planowania, o antykoncepcji oraz organizowane są spotkania z ginekologiem i psychologiem.

Małgorzata Sarapkiewicz

 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa Rybnik–Niedobczyce – metryczka

Adres, kancelaria: ul. Wołodyjowskiego 5, 44–270 Rybnik–Niedobczce

Kontakt: tel. 32/ 422 62 82, e–mail: niedobczyce@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: www.parafia–niedobczyce.pl

Proboszcz: ks. Stanisław Kołodziej

Wikariusze: ks. Adam Kiedrzyn, ks. Adam Skutela

Inni księża: ks. Eugeniusz Marszolik, ks. Hubert Wieczorke proboszcz senior

Liczba parafian: 9050

Odpust parafialny: niedziela po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wieczna adoracja: 5 listopada

Msze święte: w tygodniu – godz.7.00, godz. 8.00, godz.18.00, piątek – godz.16.30 msza szkolna, sobota – godz.18.00, niedziela – godz.6.00, godz.7.30, godz.9.00, godz.10.30, godz.12.00 i godz.17.00.

Inne kościoły i kaplice: kaplica w domu zakonnym Sióstr Służebniczek NMP

Domy zakonne: Siostry Służebniczki NMP (ul. Wołodyjowskiego 11)

Ulice: Adamskiego, Akacjowa, Andersa, Barbary, Barbórki, Boczna (część), Bolesława Śmiałego (część), Bończyka, Chodkiewicza, Cienista, Garbocza, Górnośląska, Gruntowa, Hetmańska, Jabłoniowa, Janasa, Kadłubka, Konarskiego (część), Krzywoustego, Leszczyńskiego, Lotników, Modrzewiowa, Niedobczycka (część), Obrońców Pokoju, Odrodzenia, Olszycka, Orkana, Orzechowa, Paderewskiego, Puszkina (część), Raciborska (część), Rymera, Skalna, Skrzetuskiego, Strzelców Podhalańskich, Warneńczyka, Wodzisławska (część), Wołodyjowskiego, Wrzosowa, Zagłoby, Zakole, Zamenhofa (część), Zana, Ziemowita, Złota, Związkowa, Żółkiewskiego.

Cmentarz: parafialny

Dekanat: Niedobczyce

  • Numer: 27 (295)
  • Data wydania: 03.07.12