Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Na początek wzywamy ambulans

03.07.2012 00:00 MAD

Tygodnik radzi – jak udzielać pomocy.

Pierwsza pomoc to wszelkie działania względem człowieka, który nagle się rozchorował lub uległ niebezpiecznemu wypadkowi.

Są to działania, które może wykonać każdy człowiek bez specjalistycznej wiedzy medycznej. W kilkuodcinkowym cyklu przygotowanym przez wykwalifikowanego ratownika medycznego przedstawimy podstawowe czynności, które mogą pomóc nam uratować komuś życie.

Aby wiedzieć jak zareagować na miejscu zdarzenia należy umieć rozpoznać stany niebezpieczne dla zdrowia i życia oraz opanować emocje związane z zaistniałym incydentem. Nawet dzieci w wieku przedszkolnym mogą udzielać pierwszej pomocy. W tej grupie wiekowej z powodzeniem można nauczać, jak wzywać ambulans i w jakich przypadkach to zrobić. Osobom dorosłym można przekazać wiedzę oraz umiejętności niezbędne do opatrywania ran czy oparzeń, jak postępować w sytuacji nagłego zachorowania niebezpiecznego dla życia, jak należy uciskać klatkę piersiową oraz prowadzić oddechy ratunkowe, gdy osoba poszkodowana nie oddycha. Działania te wcale nie są trudne!

Zachowajmy spokój

Aby wezwać ambulans na miejsce zdarzenia wystarczy zatelefonować pod nr 999 lub 112. Są to bezpłatne numery alarmowe, pod które dodzwonimy się z telefonu komórkowego nawet, gdy nie będzie w nim karty SIM. Gdy słuchawkę podniesie dyspozytor medyczny lub inna osoba pracująca w Centrum Powiadamiania Ratunkowego należy przekazać jej niezbędne informacje, aby mogła zadecydować czy rzeczywiście na miejscu potrzebny jest ambulans. Zanim jednak zaczniemy mówić co dolega poszkodowanemu należy sprecyzować, gdzie ta osoba się znajduje. Dokładne podanie miejscowości, nazwy ulicy, numeru budynku i lokalu czy charakterystycznych elementów otoczenia jest najistotniejsze w całej rozmowie z dyspozytorem. Nawet gdy nie wiemy co dolega poszkodowanemu, a wiemy gdzie się on znajduje może zostać zadysponowany na miejsce ambulans. Kolejną informacja jest liczba osób poszkodowanych. Aby zapewnić świadczenie usług medycznych czynności ratunkowych na odpowiednim poziomie, przyjmuje się zasadę jeden poszkodowany – jeden ambulans.

Na koniec nazwisko

Dopiero teraz należy powiedzieć z jakiego powodu prosimy o przyjazd ambulansu i w jakim stanie jest poszkodowany. Na końcu należy podać swój nr telefonu oraz przedstawić się, aby nadać znamiona wiarygodności zdarzeniu, które zgłaszamy. Rozmawiając z dyspozytorem zawsze należy słuchać jego poleceń i odpowiadać na pytania. Nigdy nie wolno kończyć połączenia, bo to dyspozytor decyduje, kiedy dowiedział się już wszelkich niezbędnych informacji i zadecyduje o wysłaniu ambulansu. W czasie oczekiwania na przyjazd ambulansu należy wysłać inną osobę na główną drogę lub do głównego wejścia, aby czekała na zespół ratunkowy.

Dawid Kazaniecki

Jak wzywać ambulans – podsumowanie

1. Precyzyjnie określamy miejsce zdarzenia

2. Liczbę osób poszkodowanych

3. Stan w jakim poszkodowani się znajdują

4. Imię, nazwisko oraz numer naszego telefonu

5. Nie kończymy połączenia przed dyspozytorem.

  • Numer: 27 (295)
  • Data wydania: 03.07.12