Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

U Franciszkanów w Zamysłowie

19.06.2012 00:00 MAD

Zamysłowska parafia jest jedną z młodszych parafii na terenie Rybnika. Istnieje od 1983 roku. Duszpasterstwo prowadzą tu ojcowie franciszkanie z Zakon Braci Mniejszych.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny liczy 2235 wiernych. W przyszłym roku będzie świętować swoje 30. urodziny. Pod względem kościelnej administracji od początku swojego istnienia Zamysłów należał do parafii rybnickiej. Od 1941 roku natomiast wieś włączona została do nowo erygowanej franciszkańskiej parafii św. Józefa na Smolnej. W drugiej połowie XIX wieku jeden z najzamożniejszy mieszkańców wsi zwany „dobroczyńcą Zamysłowa” ufundował w Zamysłowie przydrożną kaplicę. Stanęła ona przy ul. Wodzisławskiej a na jej patrona obrano św. Floriana. Z tym wezwaniem związana jest także nazwa „Floriansghoff”, jak z niemiecka nazywano zamysłowską dzielnicę Wrzosy. Zamysłowianie wciąż chodzili do kościoła na Smolnej, bo w kaplicy od 1958 roku prowadzono tylko katechizację dzieci.

Własna parafia i kościół

Pierwsze msze w Zamysłowie zaczęto odprawiać dopiero z końcem 1976 roku, ale były to coniedzielne msze dla osób starszych wiekiem oraz chorych. Na własną parafię mieszkańcy musieli poczekać jeszcze siedem lat. Erygowano ją 22 kwietnia 1983 roku, wydzielając jej teren z rybnickiej parafii św. Józefa Robotnika. Rok później, wiosną 1984 roku w dzielnicy rozpoczęto wznoszenie nowego kościoła, a jego budowniczym został franciszkanin ojciec Pacyfik Gawlik. Kamień węgielny pod budowę został poświęcony na katowickim Muchowcu przez papieża Jana Pawła II podczas jego drugiej pielgrzymki do Polski. Prace przy budowie kościoła trwały pięć lat. Świątynia została poświęcona 6 grudnia 1989 roku, otrzymując wezwanie Niepokalanego Poczęcia NMP i było to niezwykle ważne wydarzenie dla mieszkańców dzielnicy. We wnętrzach podziwiać można przepiękny ołtarz główny będący dziełem rybnickiego rzeźbiarza Franciszka Masorza oraz boczne ołtarze wykonane przez pochodzącego z Zamysłowa Edwarda Kucharczyka. Uwagę przyciągają także umieszczone przy ołtarzu dwie ogromne rzeźby. Na terenie parafii znajduje się również klasztor Zakonu Braci Mniejszych Franciszkanów oraz przyklasztorna kaplica.

Proboszczowie parafii

Pierwszym proboszczem w nowej parafii został ojciec Pacyfik Gawlik OFM (1983–1999), mający spory udział w dziele budowy zamysłowskiego kościoła. Po nim obowiązki proboszcza w parafii przejął ojciec Konstanty Saternus OFM (1988–1995). To on m.in. wmurował poświęcony przez papieża kamień węgielny. Następcą o. Saternusa był ojciec Miron Grzegorz Górecki OFM (1995–2003). Po nim opiekę nad wiernymi przejął ojciec Hadrian Piotr Beck OFM, który kieruje parafią od 2003 roku.

Młodzi lgną do kościoła

Zamysłowianie są bardzo zżyci ze swoją parafią i kościołem. Dbają o otoczenie świątyni i bardzo angażują się w różnych grupach parafialnych. Działają tu m.in.: klub seniora, Ruch Eucharystyczny, Dzieci Maryi. Parafia prowadzi działalność charytatywną. Od ośmiu lat wydaje też własną gazetę parafialną „Franciszkańska Niepokalana”. Na szczególne podkreślenie zasługuje fantastyczna praca ojców franciszkanów z dziećmi i młodzieżą. W parafii bardzo aktywnie i prężnie działa grupa Dzieci Maryi. Ta działalność to nie tylko cotygodniowe spotkania, czytanie pisma świętego i modlitwa. Dzieci przygotowują nabożeństwa różańcowe, majowe oraz adoracje Najświętszego Sakramentu. Organizują sobie także wyjścia w plener, ogniska, pikniki, bale, wycieczki, wyjazdy oraz rekolekcje na których zawsze jest bardzo wesoło. Wiosną i jesienią pomagają przy porządkowaniu obejścia kościoła i klasztoru. Od paru lat zamysłowskie Dzieci Maryi systematycznie odwiedzają podopiecznych Domu Opiekuńczo–Pielęgnacyjnego w Wodzisławiu Śląskim Wilchwach dzieląc się z nimi dobrym słowem i gestem – w okresie Bożego Narodzenia przemieniają się w kolędników, a w czasie Wielkanocy organizują przedstawienia. W okresie adwentu dzieci skupione w formacji haftują własnoręcznie kartki bożonarodzeniowe, robią aniołki z masy solnej, stajenki i stroiki, natomiast w okresie wielkopostnym zajączki, pisanki i palmy wielkanocne. Wszystko to potem sprzedają, a uzyskane w ten sposób pieniądze przeznaczają na misje franciszkańskie oraz rekolekcje.

Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny RYBNIK–ZAMYSŁÓW – metryczka

Adres, kancelaria: ul. Franciszkańska 22, 44–218 Rybnik Zamysłów

Kontakt: tel. 32/424 94 14, fax 32/424 94 14

Kancelaria czynna: przez cały tydzień po mszy rannej, we wtorek i w sobotę po mszy wieczornej

E–mail: zamyslow@archidiecezja.katowice.pl

Strona internetowa: www.zamyslow.rybnik.pl

Proboszcz: o. Hadrian Piotr Beck OFM

Inni ojcowie: o. Krescencjusz Sławomir Rutowicz OFM, o. Lidian Marek Strzeduła OFM

Liczba parafian: 2235

Odpust parafialny: niedziela po 7 grudnia

Wieczna adoracja: 7 kwietnia

Msze święte:  w tygodniu –godz.7.00 i godz.18.00 (oprócz lipca i sierpnia), sobota –godz.18.00, niedziela –godz.7.00, godz.9.00, godz.11.00, godz.16.30 i godz.19.30

Dekanat:  Niedobczyce

Ulice: Barwna, Bratnia, Dolna, Franciszkańska, Gołębia, Hoża, Jarzynowa, Leśna, Liściasta, Na Okrzeszyńcu, Nacyńska, Niedobczycka 1–105, 2–98, Pełczyńskiego, Plebiscytowa, Pod Lasem, Pod Szybem, Polna, Stolarskiego, Środkowa, Ujejskiego, Witosa, Wodzisławska 105a–205, 92–198, Zamiejska.

Inne kościoły i kaplice: kaplica w domu zakonnym Zakonu Braci Mniejszych, kaplica św. Floriana, ul. Wodzisławska.

Domy zakonne: Ojcowie Franciszkanie, ul. Franciszkańska 22

Małgorzata Sarapkiewicz

 

  • Numer: 25 (293)
  • Data wydania: 19.06.12