Razem przez wieki
POPIELÓW. Parafię Trójcy Przenajświętszej tworzą mieszkańcy dwóch rybnickich dzielnic – Popielowa i Radziejowa. Ustanowiono ją w 1969 roku, a obecnie liczy 4,5 tys. wiernych. Wyszło z niej 14 księży i 3 siostry zakonne. To także jedna z najbardziej rozśpiewanych parafii w archidiecezji.
Różne losy
Popielów i Radziejów od zawsze tworzyły wspólną parafię. Początek dał jej drewniany kościół pw. św. Anny wybudowany w 1447 roku na wzgórzu, który służył mieszkańcom przez 500 lat. Jednak w XVI i XVII wieku, na wskutek szerzącego się protestantyzmu kościół zamykano i uległ om zupełnemu zniszczeniu. W XVII wieku Popielów i Radziejów utraciły charakter parafii, stając się od 1652 roku częścią parafii rybnickiej. Ponieważ właścicielem obydwu wsi był dziedzic wyznania ewangelickiego, trzymał on kościół pod zamknięciem. W 1723 roku w miejsce starego kościoła wybudowano nowy, także drewniany. Świątynia spłonęła jednak w 1942 roku. Dzisiaj na cmentarzu, w miejscu, gdzie znajdował się kościół, stoi pamiątkowy obelisk. W 1897 roku Popielów i Radziejów odłączono od Rybnika i przyłączono do nowo powstałej parafii w Jankowicach. W 1933 roku z inicjatywy miejscowej ludności rozpoczęła się budowa nowej, murowanej świątyni. Poświęcono ją już rok później. Było to możliwe dzięki niezwykłej ofiarności wiernych oraz ich pracy przy budowie. Kościół otrzymał wezwanie Trójcy Przenajświętszej. Dopiero 35 lat później w Popielowie erygowano parafię. Wcześniej, w 1947 roku ustanowiona została tu stacja duszpasterska, a Popielów i Radziejów po przeszło 300 latach znowu stały się samodzielną jednostką kościelną.
Proboszczowie parafii
Na początku wiernymi w Popielowie i Radziejowie opiekował się ks. Józef Polaczek. Podczas II wojny światowej, w latach 1940–1942 był on substytutem przy kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po nim, w latach 1942–1945 obowiązki substytuta w parafii pełnił ks. Łukasz Globisz. Administratorem po zakończeniu wojny, w 1945 roku został mianowany ks. Joachim Besler (1945–1969). Niestety ks. Globisz zmarł nagle w Tleniu na Pomorzu, gdzie wyjechał na urlop. Jego następcą został mianowany ks. Ludwik Wrzoł (1969–1992). Nowy proboszcz był zaangażowany w sądzie biskupim, gdzie najpierw pełnił urząd sędziego, a potem promotora sprawiedliwości. Dziesięć lat później przyjął urząd wikariusza sądowego Sądu Biskupiego w Katowicach. W 1992 roku proboszcz Wrzoł przeszedł na emeryturę, zaś trzy lata później został kanonikiem honorowym Kapituły Metropolitalnej Katowickiej. Od 1992 roku do dziś parafią Trójcy Przenajświętszej kieruje ks. Antoni Odróbka. Najpierw jako administrator (1992–1993), a następnie proboszcz. Za jego kadencji popielowska świątynia przeszła wiele remontów. Odnowione zostały: wieża kościoła oraz zewnętrzna elewacja. Wyremontowano również dach, przeprowadzono renowację ołtarzy i większości rzeźb, zrobiono generalny remont organów, przebudowano ogrodzenie, a wokół kościoła powstała nowa droga procesyjna.
Piękne zwyczaje
W parafii przyjęły się dwa zwyczaje. W drugim dniu świąt Bożego Narodzenia dzieci mają adoracje przy żłóbku. Przynoszą wtedy Dzieciątku jakiś prezent, który dostały pod choinkę. Najczęściej są to słodycze i zabawki. Potem te prezenty trafiają do biednych i rodzin wielodzietnych. Jest i drugi zwyczaj, który dobrze się przyjął. Dzieci przystępujące do I komunii św. przynoszą na popołudniowe nabożeństwo największe bombonierki. Potem są one zawożone do Domu Dziecka w Rybniku.
Rozśpiewana parafia
Popielów jest bardzo rozśpiewaną parafią. Stąd przecież pochodzi wielu muzyków. Ludzie w Popielowie lubią i potrafią śpiewać. Chętnie uczą się nowych pieśni, a w dobrym tonie jest „umieć” się też pochwalić grą na jakimś instrumencie. Przy parafii działa dziecięca schola, która pochwalić się może długą historią. Założył ją 38 lat temu werbista, ks. Hubert Lupa. Co ciekawe, należeli do niej wówczas wyłącznie chłopcy. Dzisiaj na odwrót – scholę tworzą dziewczyny. Mieszkańcy bardzo angażują się w życie parafii. Dbają o kościół, jego otoczenie i znajdujący się przy nim cmentarz parafialny. Opiekują się też kapliczkami i przydrożnymi krzyżami. W parafii działają różnorodne grupy parafialne, m.in.: Służba Ołtarza, Oaza Młodzieżowa, Wspólnota Dzieci Maryi, Schola, Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie, Róże Żywego Różańca, Zespół Charytatywny oraz Koło Misyjne. Oaza młodzieżowa w pierwsze piątki miesiąca przygotowuje mszę młodzieżową, w Wielkim Poście wystawia misterium Męki Pańskiej. Aktywny jest Domowy Kościół Ruchu Światło–Życie, a należące do niego rodziny co miesiąc gromadzą się w domach na spotkaniach. Bardzo prężnie działa zespół charytatywny, pomagając biedniejszym rodzinom, ludziom schorowanym i starszym. W parafii, którą tworzą mieszkańcy Popielowa i Radziejowa są aż 24 róże Żywego Różańca.
Małgorzata Sarapkiewicz
Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej Rybnik Popielów – metryczka
- Adres, kancelaria: ul. Konarskiego 6a, 44–274 Rybnik Popielów, kontakt: tel. 32/425 02 55; fax.: 32/739 58 19, e–mail: popielow@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: www.trojcaswieta.pl
- Proboszcz: ks. Antoni Odróbka
- Wikariusz: ks. Łukasz Radecki
- Pozostali księża: ks. Stanisław Holona
- Liczba parafian: 4500
- Odpust parafialny: uroczystość Najświętszej Trójcy
- Wieczna adoracja: 9 kwietnia
- Msze św.: w tygodniu: godz. 7.00 i godz. 18.00 (zimą godz. 17.00), soboty: godz. 18.00, niedziele: godz. 7.00, godz. 9.00, godz. 11.00 i godz. 17.00
- Ulice: Daszyńskiego, Dzierżonia, Dygasińskiego, Konarskiego do 139, Kossaka, Kręta, Lokalna, Marklowicka, Niemcewicza, Niepodległości, Nowowiejskiego, Okulickiego, Paska, Popielowska, Puszkina, Rericha, Różyckiego, Spółdzielcza, Staffa, Średnia, Trzech Krzyży, Wodzisławska 242–373, Worcella, Woronicza, Zamojskiego, Zapolskiej, Źródlana, Żwirowa.
- Inne miejscowości: Radziejów
- Cmentarz: parafialny
- Dekanat: Niedobczyce
Najnowsze komentarze