Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Przełamuje stereotypy, wygrywa nagrody

12.06.2012 00:00 red

Gracjana Piechula, uczennica drugiej klasy liceum i uczestniczka zajęć filmowych prowadzonych przez Ewę Klonowską w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku zdobyła 1. miejsce w  ogólnopolskim konkursie „Mój pomysł na film” organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Słupsku.

To już 6. edycja konkursu skierowanego do młodzieży ponadgimnazjalnej. Tym razem Gracjana wyreżyserowała krótki  film fabularny według własnego scenariusza. W przedsięwzięcie zaangażowali się koledzy i koleżanki odtwarzający role bohaterów, a pracą operatorską zajął się Marcin Szołtysek.

– Cieszę się, że młodzież tak bardzo zapaliła się do kręcenia filmów, i że stworzyli świetnie dogadujący się zespół. Gracjana, która marzy o studiowaniu reżyserii, jest prawdziwym wulkanem pomysłów. Ich zalążki powstawały w trakcie warsztatów filmowych w Łodzi, na które w kwietniu pojechali uczestnicy kółka filmowego – mówi Ewa Klonowska z MDK. To nie pierwszy sukces rybniczanki w tym roku. W konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pod hasłem “Fajne typy łamią stereotypy” film Gracjany zdobył pierwsze miejsce, a autorka oprócz cennych nagród rzeczowych miała możliwość zaprezentowania filmu w TVP Katowice. – Wpadłam na pomysł, żeby zwrócić uwagę na mnogość i absurdalność ludzkich uprzedzeń. Wybrałam kilka przykładowych stereotypów i stworzyłam irracjonalny obraz osoby, która w rzeczywistości może w ogóle nie wyróżniać się z tłumu – mówi Gracjana Piechula.

(pm)

  • Numer: 24 (292)
  • Data wydania: 12.06.12