Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Sikorski zaprasza Krząkałę

12.06.2012 00:00 red

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski zaprosił Marka Krząkałę do uczestnictwa w komitecie ”Nagrody Polsko–Niemieckiej za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko–niemieckich”.

W liście skierowanym na ręce posła minister napisał: „Idea nagrody jest panu z pewnością znana. Jako przewodniczący Polsko–Niemieckiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie i Senacie jest pan na co dzień zaangażowany we współpracę obu państw w bardzo ważnym wymiarze parlamentarnym. Jestem przekonany, że pana udział w pracach komitetu będzie cennym wkładem w pogłębianie relacji polsko–niemieckich i budowania porozumienia między naszymi narodami”.

Nagrodę za szczególne zasługi dla rozwoju stosunków polsko–niemieckich ustanowiły rządy Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec na mocy artykułu 35. Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku. Laureatów wyłania Komitet, któremu obecnie przewodniczą Władysław Bartoszewski i Karl–Heinz Hornhues. W komitecie Polskę reprezentują: Tadeusz Mazowiecki, Paweł Lisicki, Paweł Zalewski, naszych sąsiadów: Klaus Hahlbrock, Jerzy Montag, Geri Nasarski, Hans–Ulrich Klose. Nagroda przyznawana jest wybitnym osobistościom oraz instytucjom szczególnie zasłużonym dla stosunków polsko–niemieckich. Od 1993 r. wręczają ją ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec. Ceremonia odbywa się naprzemiennie, w Polsce i Niemczech, gromadząc przedstawicieli życia politycznego i społecznego z obu krajów. W tym roku odbędzie się w czerwcu w Berlinie.

W ubiegłym roku nagrody otrzymali ówczesny Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek oraz były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i Przewodniczący Fundacji Adenauera Hans–Gert Pöttering. Dotychczas nagrodą zostali uhonorowani także m.in. Willy Brandt (pośmiertnie), byli ministrowie spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski i Hans–Dietrich Genscher, Tadeusz Mazowiecki, Lech Wałęsa, Europejski Uniwersytet Viadrina, „Tygodnik Powszechny”, opolski biskup Alfons Nossol.

Łukasz Kłosek

  • Numer: 24 (292)
  • Data wydania: 12.06.12