Ekoserwis: Specjaliści porozmawiają o niebie
Dotacją w wysokości ponad 10 tys. zł Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wsparł organizatorów Europejskiego Sympozjum na rzecz ochrony ciemnego nieba i racjonalnej polityki oświetleniowej, które odbędzie się we wrześniu w Bielsku–Białej.
Środki te otrzyma Stowarzyszenie Polaris – OPP z Sopotni Wielkiej, które po raz pierwszy w Polsce zgromadzi międzynarodowych ekspertów zajmujących się astronomicznymi obserwacjami ciemnego nieba oraz samorządowców decydujących o tym jak wygląda oświetlenie ulic w gminach.
Pierwsza organizacja zajmująca się ochroną nocnego nieba powstała w 1988 roku w USA. Do dziś działa wiele podobnych inicjatyw, stworzono kilkadziesiąt portali i stron internetowych poświęconych tematyce ochrony ciemnego nieba. Zadaniem każdego programu tego typu jest propagowanie idei ochrony nocnego nieba w massmediach docierających do najszerszego grona odbiorców oraz promowanie racjonalnego i przyjaznego dla środowiska oświetlenia w miastach.
O problemie tym mówi się już w kategoriach zagrożeń ekologicznych, gdyż w przeciwieństwie do globalnego ocieplenia czy zanieczyszczenia odpadami, utrata ciemnego nieba jest zjawiskiem znacznie szybciej postępującym.
Także w Polsce problemy ze sztucznym światłem stają się coraz bardziej uciążliwe już nie tylko dla mieszkańców dużych aglomeracji, ale również ludzi zamieszkujących nawet małe wsie i miasteczka. Szczególnie problem ten zauważają obserwatorzy nocnego nieba oraz nocnej fauny, publikując coraz bardziej niepokojące informacje na różnorodnych forach internetowych w fachowych periodykach, przy okazji różnych imprez naukowych itp.
Brak norm polskich regulujących zanieczyszczenie światłem w połączeniu z niewłaściwą polityką oświetlenia ulic spowodowały, że różne środowiska społeczne postanowiły zrobić pierwsze kroki w kierunku poprawy stanu nocnego nieba nad Polską.
Bielskie sympozjum jest ważnym elementem tego programu. Uczestniczyć w nim będzie ok. 120 międzynarodowych ekspertów, głównie astronomów, biologów, fizyków, psychologów, których obszarem zainteresowania i badań jest wpływ zanieczyszczenia sztucznym światłem.
Tematem przewodnim sympozjum będzie rozwój astro–turystyki opartej na obserwacjach astronomicznych będących w zgodzie z przyrodą i naturalnymi cyklami dnia i nocy.
W 2011 roku działacze stowarzyszenia Polaris – OPP zrealizowali projekt, którego celem było utworzenie pierwszego w kraju obszaru ochrony ciemnego nieba. Inwestycja polegała na całkowitej modernizacji oświetlenia ulicznego w Sopotni Wielkiej wraz z wyznaczeniem punktów obserwacyjnych nocnego nieba oraz nocnych krajobrazów i pejzaży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego. Podjęte działania przyczyniły się do zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, a także poprawieniu bezpieczeństwa na drogach dzięki lepszemu doświetleniu ulic poprzez zastosowanie specjalnych opraw latarni z płaskimi szybami. Uregulowane w ten sposób światło nie oślepia okien domów czy wyjeżdżających z ciemności kierowców. Przy okazji przyczynią się do zachowania naturalnych, nocnych ekosystemów roślin i zwierząt na obszarach Natura 2000.
(eco)
Najnowsze komentarze