Parafia powołań
Początkowo patronką parafii w Rybnickiej Kuźni miała być Matka Boska Częstochowska. Ponieważ jednak w Rybniku była już jedna parafia pod tym wezwaniem, nadano jej wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
RYBNICKA KUŹNIA. Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybnickiej Kuźni została ustanowiona w 1981 roku. Wcześniej, wieś podobnie jak większość okolicznych miejscowości w administracji kościelnej należała do parafii Matki Boskiej w Rybniku. Obecnie liczy 3700 wiernych i należy do golejowskiego dekanatu. Wywodzi się z niej wielu księży, w tym ks. prałat Konrad Szweda.
Zaczęło się od „Kościoła pod folią”
Chociaż miejscowość istniała już od XV wieku mieszkańcy nie mieli kościoła. Pierwszą sakralną budowlę we wsi postawiono dopiero w 1922 roku. Była to przydrożna kapliczka, którą po plebiscycie mieszkańcy wybudowali na okoliczność przyłączenie Rybnickiej Kuźni do Polski. Jej poświęcenie odbyło się w rocznicę „Cudu nad Wisłą”. Przez ponad 50 lat odprawiano w niej coroczne nabożeństwa majowe i różańcowe oraz Anioł Pański. Regularnie niedzielne msze św. zaczęto w kapliczce odprawiać dopiero od 1975 roku, mieszkańcy nazywali ją „kościołem pod folią”. Kościół wybudowano 21 lat później. Niemałą zasługę w tym dziele miał ks. Franciszek Kubin, wikariusz macierzystej parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku, który od 1974 roku w Rybnickiej Kuźni sprawował duszpasterską posługę. W 1980 roku wspólnie z mieszkańcami osiedla przy elektrowni wystarał się on o pozwolenie na budowę świątyni. Rok później, 22 czerwca ustanowiona tu została parafia, a w 1983 roku rozpoczęto budowę kościoła. W 1992 roku na kościelnej wieży umieszczono metalowy krzyż oraz zawieszono ważący 300 kg dzwon „Maksymilian”. Cztery lata później mieszkańcy mogli wziąć udział w uroczystym poświęceniu kościoła. W świątyni znajduje się dolny kościół noszący wezwanie św. Maksymiliana Kolbe – patrona energetyków. Historia budowy kościoła dopełniła się 15 czerwca 1999 roku, kiedy papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki na Śląsk odwiedził Gliwice. Poświęcił on dwa dzwony, które później zawisły w świątyni – półtonową „Wniebowziętą” i tonową „Trójcę Świętą”.
Proboszczowie i duchowni
Od początku swojej historii parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybnickiej Kuźni miała tylko dwóch proboszczów. Pierwszym proboszczem i zarazem budowniczym kościoła był ks. Franciszek Kubin (1975–1988). Ks. Kubin opiekował się mieszkańcami najpierw przez sześć lat jako rektor, a następnie przez kolejnych siedem lat proboszcz. Od 1988 roku funkcję proboszcza w parafii sprawuje ks. Eugeniusz Fajkis. W opiece nad wiernymi pomaga mu wikariusz ks. Dariusz Szmidt. Dzięki staraniom proboszcza Fajkisa w 2001 roku, w centralnym punkcie górnego osiedla stanął nowy krzyż, który ufundowała Elektrownia Rybnik wespół z innymi spółkami. Krzyż jest pamiątką i podziękowaniem za dwa tysiące lat chrześcijaństwa. Parafia z Rybnickiej Kuźni dała kościołowi siostrę zakonną i wielu duchownych. Stąd wywodzą się: siostra Paulina – Renata Malec, ks. Prałat Konrad Szweda, ks. Krzysztof Smołka, ks. Bogdan Benedik, ks. Krzysztof Mielnik, ks. Bogdan Michalski, ks. Grzegorz Stój oraz brat Euzebiusz – Damian Skorupa.
Wspólnoty i msze na żywo
W parafii bardzo aktywnie działają różne grupy parafialne. Oprócz rady parafialnej wierni udzielają się w zgromadzeniach: Oaza Rodzin, Czciciele Ojca Pio, Ruch Światło–Życie, Duchowa Adopcja oraz Czciciele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Młodzież i dzieci spotykają się natomiast w grupach: ministrantów, Oazie Młodzieży i Dzieci Maryi. Parafianie dbają także o odpowiednią oprawę świąt i organizację imprez. Dzięki stronie internetowej wierni mogą codziennie na żywo posłuchać mszy świętych z Jasnej Góry o godz. 6.00, 11.00, 15.30 i 18.30, różańca o godz. 16.00 oraz Apelu Jasnogórskiego o godz.21.00.
Co tydzień wydawana jest gazetka parafialna „Wniebowzięta”, którą redaguje zespół: ks. Dariusz Szmidt, Iza Majcher, Robert Nietupski i Marcin Kasperzec. Parafia prowadzi też działalność charytatywną, wspomagając biedne rodziny.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rybnickiej Kuźni – metryczka
- Adres, kancelaria: ul. Kuźnicka 10, 44 – 207 Rybnik – Rybnicka Kuźnia, kontakt: tel. 32/439 61 30, e–mail: parafiarybnickakuznia@dbv.pl (probostwo), wniebowzieta@gmail.com (redakcja gazetki parafialnej), strona internetowa: www.parafiarybnickakuznia.dbv.pl
- Kancelaria czynna: poniedziałek i czwartek od godz.17.00–19.00 (w czwartek od godz.18.30 protokoły przedślubne), piątek od godz.8.00–11.00
- Proboszcz: ks. Eugeniusz Fajkis
- Wikariusz: ks. Dariusz Szmidt
- Liczba parafian: 3,7 tys.
- Odpust parafialny: 15 sierpnia
- Wieczna adoracja: 3 maja
- Dekanat: Golejów
- Msze święte: w tygodniu – godz.7.00 i godz.18.00, czwartek – godz.17.00, sobota – godz.18.00, niedziela – godz. 8.00, godz.10.00, godz.11.30, godz.16.00.
- Ulice: Golejowska, Kuźnicka, Leśna, Lipowa, Św. Maksymiliana, Mglista, Podmiejska, Rybacka.
(MS)
Najnowsze komentarze