Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Parafia nowych tradycji

22.05.2012 00:00 red

Msze święte na wodzie oraz żywa stajenka bożonarodzeniowa to dwie tradycje, które parafia w Chwałęcicach dała mieszkańcom dzielnicy i Rybnika.

CHWAŁĘCICE. Parafia pw. św. Jana Nepomucena istnieje od 1977 roku. W 12 lat po jej ustanowieniu wybudowano kościół. Obecnie liczy 1560 parafian.

Pod rządami Cystersów

Wieś od XII wieku była własnością Cystersów i aż do 1810 roku związana z klasztorem cystersów w Rudach, kiedy został on zlikwidowany przez władze pruskie.

Ciekawostką jest to, że choć Chwałęcicami zarządzali Cystersi, to należały one do parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku i tamtejszemu proboszczowi płaciły dziesięcinę.  O odłączenie się od rybnickiej parafii mieszkańcy zaczęli zabiegać w 1956 roku. Samodzielną parafią Chwałecice jednak ustanowiono dopiero 20 marca 1977 roku i nadano jej wezwanie św. Barbary. Wcześniej, od 7 września 1967 roku pełniący funkcję lokalisty ks. Norbert Sklarek otrzymał prawo udzielania wiernym z Chwałęcic chrztów i ślubów oraz odprawiania pogrzebów. Obecne wezwanie św. Jana Nepomucena parafii nadano w 1998 roku, dopiero po wybudowaniu nowego kościoła.

W miejscu starej karczmy

Mieszkańcy Chwałęcic przez ponad pół wieku zabiegali o budowę w swojej miejscowości kościoła. Starania rozpoczęto już po II wojnie światowej. Kiedy odmówiono im zgody msze święte odprawiano w przydrożnej kaplicy św. Jana Nepomucena. Początkowo tylko w największe święta kościelne kilka razy w roku, a od 1956 roku nabożeństwa odprawiane były już raz w miesiącu. Ponieważ kaplica stała się zbyt mała dla wciąż rosnącej liczby wiernych, a wciąż nie było zgody na budowę kościoła zaadaptowano na niego miejscową salę taneczną. Nowa kaplica została poświęcona w 1966 roku, otrzymując wezwanie św. Barbary. O pozwolenie na budowę kościoła udało się wystarać w latach 90. ówczesnemu proboszczowi ks. Rafałowi Greiffowi. Świątynia powstała w miejscu starej karczmy. Praktycznie wyłącznie własnymi siłami zbudowali go mieszkańcy, którzy po powrocie z pracy w kopalni szli pomagać na placu budowy. Nowy kościół w Chwałęcicach stanął w 1998 roku. 13 września został poświęcony i otrzymał wezwanie św. Jana Nepomucena. W związku z tym zmieniono też nazwę parafii – z św. Barbary na św. Jana Nepomucena.

Proboszczowie parafii

Pierwszym opiekunem wiernych w Chwałęcicach został ks. Norbert Sklarek (1967–1969), któremu powierzono funkcję rektora chwałęcickiej kaplicy. Po nim posługę pełnili ks. Stefan Mikołajek (1969–1970), ks. Antoni Bartoszek (1970–1976) i ks. Alojzy Wyrwalec (1976–1992). Ks. Wyrwalec przez rok był rektorem kaplicy, a od 1977 roku został pierwszym proboszczem nowo ustanowionej parafii. W połowie 1992 roku w Chwałęcicach zjawił się nowy proboszcz ks. Rafał Greiff (1992–1999), który wystarał się o pozwolenie i wybudował dwukondygnacyjny kościół. Kolejnym gospodarzem w parafii był ks. Tadeusz Strach (1999–2006). Od 2006 roku proboszczem u św. Jana Nepomucena został ks. Grzegorz Jagieł. Obecnie pełni funkcję wicedziekana golejowskiego dekanatu, a jako wielki pasjonat żeglarstwa jest także kapelanem Górniczego Klubu Żeglarskiego „Koga – Kotwica” w Rybniku.

Rodzinna atmosfera

Mieszkańcy Chwałęcic z parafią są bardzo zżyci. W niedzielnej mszy św. uczestniczy około 850–900 wiernych. Jednak nie tylko uczestnictwo w nabożeństwach świadczy o ich zaangażowaniu w życie parafii. Wierni bardzo aktywnie udzielają się w grupach parafialnych, i to bez względu na wiek. Bardzo prężnie działa rada parafialna, która m.in. zbiera środki na różnego rodzaju prace remontowe. Każdy z jej członków zawsze jest do dyspozycji tak proboszcza, jak i parafii. Proboszcz Jagieł jako wielki pasjonat żeglarstwa zaraził tą pasją młodych parafian. Szczególnie ministrantów, którzy razem z nim żeglują po rybnickim zalewie. Kapłan zasponsorował też. m.in. kilku chłopcom kursy żeglarskie. Ministranci mają też drużynę piłkarską. Do kościoła garnie się chwałęcicka młodzież, która m.in. chętnie uczestniczy w spotkaniach przygotowujących do małżeństwa. Młodsze i starsze dzieci spotykają się w grupie Dzieci Maryi. Rozmawiają tutaj na tematy zaczerpnięte z kalendarza liturgicznego, śpiewają, prowadzą nabożeństwa różańcowe, majowe oraz występują w czasie rorat. Wielkim wsparciem dla proboszcza i parafii są miejscowi strażacy ochotnicy. Zawsze oferują swoją pomoc, dbają też o oprawę kościelnych uroczystości. Parafia współpracuje z miejscową szkołą współfinansując m.in. obiady dla biednych dzieci. U św. Jana Nepomucena działa również parafialny zespół charytatywny. W czasach stanu wojennego zajmował się on rozdzielaniem darów z Caritasu. Teraz przeprowadza zbiórki na cele charytatywne, zbiera jałmużnę postną, organizuje spotkania z chorymi, przygotowuje dla nich paczki. Parafia organizuje dla mieszkańców pielgrzymki, wycieczki, spływy kajakowe dla młodzieży, spotkania, ma też własną gazetkę „Głos Jana znad jeziora”. Proboszcz Jagieł bardzo ceni angażowanie się w życie parafii swoich wiernych. Jak mówi, wspólnota jest bardzo zżyta, a panująca tu atmosfera prawdziwie rodzinna. Najbardziej rozpoznawalną „marką” chwałęcickiej parafii są dwa wydarzenia – czerwcowe msze na wodach zalewu rybnickiego oraz żywa szopka bożonarodzeniowa w podziemiach kościoła.

Parafia pw. św. Jana Nepomucena w Rybniku Chwałecicach

  • Adres, kancelaria: ul. Karłowa 4, 44–292 Chwałęcice, kontakt: tel. 32/ 421 07 69, e–mail: chwalecice@archidiecezja.katowice.pl, strona internetowa: www.nepomucen.rybnik.pl
  • Proboszcz: ks. Grzegorz Jagieł – wicedziekan
  • Liczba parafian: 1560
  • Dekanat:  Golejów
  • Odpust parafialny: niedziela po 20 maja
  • Wieczna adoracja: 16 lipca
  • Msze święte:  w tygodniu – godz.17.00 i środa godz.16.00, sobota – godz.17.00, niedziela – godz.7.30, godz.10.00 i godz.15.30. Nabożeństwa: do Miłosierdzia Bożego – w trzeci piątek miesiąca, nabożeństwo fatimskie – od maja do października, 13. dnia miesiąca.
  • Ulice: Batalionów Chłopskich, Czecha Bronisława, Dobosza, Dworska, Grodzka, Gzelska, Karłowa, Legionów, Łabędzia, Marusarzówny Heleny, Pniowska, Rudzka, Sadowskiego, Wiosenna, Żaglowa.
  • Cmentarz: komunalny

Małgorzata Sarapkiewicz

  • Numer: 21 (289)
  • Data wydania: 22.05.12