Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Rybnicki robot najlepszy

15.05.2012 00:00 red

W Bratysławie odbył się XII Międzynarodowy Turniej Robotów ISTROBOT 2012. W stawce 94 robotów z Słowacji, Czech, Niemiec i Polski rywalizowało 5 robotów z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku. I miejsce w kategorii MicroMouse zajął uczeń klasy II Dawid Harazim. Ponadto Paweł Chruszcz, Patryk Przybysławski i Paweł Strzelczak zakwalifikowali się do finału kategorii LineFollower. Reprezentację szkoły stanowili uczniowie klasy I i II mechatronicznej przygotowujący się w ramach Koła Robotów Mobilnych pod opieką Piotra Tokarza.

Zawody robotów w Bratysławie były rozgrywane w pięciu kategoriach. Uczniowie ZST po raz pierwszy zetknęli się z nowymi kategoriami Ketchup House oraz Freescale Race Challenge, obserwując zmagania uczestników. W pozostałych kategoriach – LineFollower, MicroMouse oraz FreeStyle – wystartowali. Robot TYGIEL zbudowany był w oparciu o podzespoły LEGO Mindstorms NTX. Zadaniem jego było pokonanie trasy z przeszkodami. Kwalifikując się do finału, pozostawił „w tyle” ponad 25 robotów. Zwycięski robot STUART to elektroniczny, programowalny i samodecydujący pojazd, który znajduje wyjście z labiryntu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i zdobytemu doświadczeniu na podobnych zawodach w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Robotic Tournament w Rybniku robot STUART był bezkonkurencyjny, pokonując roboty wykonane przez pozostałych uczestników, m.in. studentów wyższych uczelni z Czech i Słowacji.

– Przesunąłem w swojej konstrukcji robota środek ciężkości nieco bliżej osi kół, poprawiając jego dynamikę oraz zastosowałem mapowanie i przejazd tylko po wybranych polach, co spowodowało zmniejszenie czasu, który marnujemy na niepotrzebne wjeżdżanie do ślepych uliczek. STUART to bardzo przemyślana konstrukcja z dużym potencjałem – powiedział Dawid Harazim z ZST Rybnik, zwycięzca międzynarodowego turnieju.

(opr. pm)

  • Numer: 20 (288)
  • Data wydania: 15.05.12