Na drogach bezpiecznie
Po interwencjach mieszkańców odnotowano niebezpieczne miejsca.
GASZOWICE. Inspektorzy urzędu gminy zebrali od mieszkańców informacje na temat bezpieczeństwa na drogach gminnych oraz miejsc uciążliwych i niebezpiecznych.
Mieszkańcy zaproponowali też co zrobić, aby poprawić bezpieczeństwo.
Informacje zebrane zostały na zebraniach sołeckich, gdzie mieszkańcy głośno mogli wyrazić swoje potrzeby i problemy z drogami. Łączna długość traktów gminnych to 64,1 km, z czego 4,5 km to drogi żużlowe, wyłożone kostką i gruntowe. W gminie są rozmieszczone 792 punkty świetlne, z których na Gaszowice przypada 205 sztuk, na Piece 61 sztuk, Szczerbice 237 sztuk, Czernicę 202 lampy i Łuków 87 lamp. Mieszkańcy Łukowa na swoim zebraniu zasygnalizowali konieczność remontu cząstkowego tłuczniem ul. Kolejowej bocznej oraz Stawowej, a także montaż dodatkowych lamp na Stawowej i Dworskiej. W Piecach największe zapotrzebowanie było na lustro przy skrzyżowaniu ulic Rydułtowskiej, Czernickiej i Sportowej.
W Czernicy najwięcej
W Szczerbicach mieszkańcy zwrócili uwagę na uszkodzenie nawierzchni na ul. Górskiej w związku z remontem przepustu oraz konieczność asfaltowania ul. Polnej. Najwięcej potrzeb zasygnalizowano w Czernicy. Mieszkańcy stwierdzili, że potrzebne jest lustro na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Biskupa. Ponadto potrzebne jest uzupełnienie ścinkami asfaltowymi odcinka ul. Wąwozowej oraz umocnienie rowu na ul. Reja. Ważne dla bezpieczeństwa pieszych będzie także utworzenie pasów na ul. Wolności w rejonie skrzyżowania z ul. Sobieskiego oraz uzupełnienie poboczy na Powstańców. Mieszkańcy uznali też, że potrzebny jest remont ul. Starej.
Objazdy i zgłoszenia
– Większość interwencji i uwag mieszkańców zgłaszana jest osobiście lub telefonicznie w urzędzie gminy. Zgłoszenia te dotyczą np. awarii oświetlenia ulicznego, drobnych usterek nawierzchni dróg, uszkodzonych znaków drogowych, rowów przydrożnych oraz innych elementów infrastruktury drogowej. Powyższe sprawy w większości załatwiane są na bieżąco, poprzez zgłoszenie problemu do odpowiedniej jednostki np. w przypadku oświetlenia ulic do firmy Tauron, a w sprawach dotyczących dróg do ZOK Gaszowice lub Zarządu Dróg Powiatowych w Rybniku – informuje Ireneusz Wojtek z UG w Gaszowicach. W celu kontroli stanu dróg corocznie odbywają się objazdy ZDP i przedstawicieli urzędu oraz sołtysów. Część informacji o stanie bezpieczeństwa na drogach dociera do urzędników także od policjantów. Wszystkie zmiany w organizacji ruchu, jak np. montaż luster, wymagają przeprowadzenia czasochłonnej procedury, która polega na opracowaniu projektu i zatwierdzeniu go przez organ zarządzający ruchem i komendanta powiatowego policji.
(ska)
Najnowsze komentarze