Pod opieką świętego Floriana
Parafia św. Floriana w Rybniku – Orzepowicach istnieje 31 lat. Od 22 lat wierni modlą się we własnym kościele, któremu patronuje św. Florian.
ORZEPOWICE. Orzepowicka parafia jest jedną z młodszych parafii rybnickich. Należy do dekanatu golejowskiego. Liczy 2835 parafian. Na jej terenie znajduje się też kaplica przyszpitalna w Wojewódzkim Szpitalu nr 3.
Na własny rachunek
Orzepowice administracyjnie należały do parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku. Na msze św. mieszkańcy chodzili do dwóch kościołów – część do Rybnika, a część do Rybnickiej Kuźni. Na miejscu, w przydrożnej kaplicy początkowo odbywały się tylko nabożeństwa do Matki Bożej. Z czasem zaczęto także odprawiać niedzielne msze św.. Parafianie zaczęli się jednak domagać coniedzielnych mszy św.. Coraz częściej padały głosy o odłączeniu się od rybnickiej parafii Matki Bożej Bolesnej oraz utworzeniu własnej parafii. 15 sierpnia 1980 roku do tworzenia nowej parafii w Orzepowicach kuria przydzieliła ks. Czesława Cyrana. Rok później, 13 września Orzepowice stały się samodzielną parafią. Teraz przyszedł czas na budowę własnej świątyni.
Zaczęło się od kaplicy
Mieszkańcy od dawna marzyli o własnym kościele. Miejscem modlitw i organizacji mszy św. była przydrożna kaplica. Wybudowano ją w 1872 roku za namową nauczyciela Antoniego Śmiechoty, a na patrona wybrano św. Floriana. Pieniądze na jej budowę pochodziły z odszkodowania w wysokości 50 talarów, jakie gminie za zgodę na poszukiwanie na jej terenie węgla wypłacił berliński bankier Izydor Mamroth. Jednak głównym fundatorem kaplicy był rudzki książę Wiktor II Amadeusz, który darował orzepowiczanom na ten cel 6 tys. sztuk cegieł wartych 200 talarów. Chociaż kaplica była gotowa w 1872 roku, 11 lat czekała na poświęcenie. Prawdopodobnie nie spodobała się księciu, który nie dał zgody na poświęcenie. Na odprawienie w niej pierwszej mszy św. orzepowiczanie musieli poczekać jednak aż do 13 lipca 1975 roku. Od tego roku msze odbywały się regularnie przez dwa lata. Niestety ze względu na bardzo uciążliwe warunki ich odprawianie przeniesiono do domu pań Marii i Elżbiety Konsek, gdzie w jednym z pomieszczeń znajdowały się salki katechetyczne. Z czasem cały dom przeznaczono na cele kościelne i przystosowano do odprawiania mszy świętych. Mieszkańcy zbierali pieniądze na wyposażenie – z ich datków kupiono m.in. szaty liturgiczne i tabernakulum, a proboszcz z Halemby ofiarował organy oraz stacje Drogi Krzyżowej. Przez cały czas orzepowiczanie prowadzili też zbiórkę pieniędzy na budowę własnego kościoła. Budowniczym świątyni został ks. Czesław Cyran. Mury kościoła zaczęto stawiać w 1986 roku. Cztery lata później, 29 kwietnia 1990 roku odbyła się jego uroczysta konsekracja. Dopełnieniem budowy kościoła było wzniesienie w 1992 toku dzwonnicy, na której zawisł „Florian” – pierwszy i najlżejszy z trzech dzwonów. Rok później dołączyły do niego – najpierw w maju „Urban”, a potem w grudniu „Królowa Polski”.
Świątynia i relikwie
Kościół pw. św. Floriana wybudowany został w potężnej, masywnej bryle. Jego wystrój stanowią znajdujący się w centralnej części ołtarz, stacje Drogi Krzyżowej oraz przepiękne witraże projektu Zygmunta Brachmańskiego wstawiono w 2000 roku będące darem parafii na Rok Jubileuszowy. We wnętrzach podziwiać można obrazy figury oraz świętych, w tym m.in. wspaniałą rzeźbę patrona świątyni św. Floriana. Swoją niecodzienną konstrukcją zachwyca też drewniana boazeria sufitowa. W 1996 roku orzepowicki kościół wzbogacił się o nowe organy elektronowe. Bardzo ważną datą dla parafii był 4 maja 2008 roku. Wtedy to do Orzepowic z krakowskiej katedry przybyły relikwie św. Floriana. W uroczystość odbioru relikwii zaangażowała się cała parafia – służba liturgiczna, strażacy oraz mieszkańcy.
Proboszczowie i duszpasterze
Pierwszym proboszczem orzepowickiej parafii był ks. Czesław Cyran. Najpierw opiekował się mieszkańcami jako rektor w latach 1980–1981 i organizował samodzielne duszpasterstwo przy kaplicy Św. Floriana. Od 1981 do 2003 roku został proboszczem i budowniczym kościoła. Był także szpitalnym kapelanem oraz wicedziekanem dekanatu Rybnik–Północ. 27 lipca 2003 nowym proboszczem u św. Floriana został ks. Adam Łapuszek. Orzepowicka parafia może pochwalić się też kapłanem zaliczanym obecnie w poczet zasłużonych. To ks. prałat Konrad Szweda, więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Pracując w oświęcimskim obozie jako sanitariusz w tamtejszym szpitalu, bardzo często spotykał się m.in. z ojcem Maksymilianem Kolbe. Ks. Szweda wystąpił m.in. w charakterze świadka w procesie beatyfikacyjnym O. Maksymiliana Kolbego. W pamięci orzepowiczan kapłan pozostał jako człowiek wielkiego serca, natomiast mieszkańcy Rybnickiej Kuźni nazwali jego imieniem powstałe w dzielnicy osiedle.
Grupy parafialne
Mieszkańcy dzielnicy bardzo angażują się w życie swojej parafii. Dbają o porządek, estetykę świątyni i jej otoczenia. Udzielają się też w działających przy kościele grupach parafialnych: ministrantów, Dzieci Maryi, grupie młodzieżowej, Grupie Misyjnej, Czcicieli Miłosierdzia Bożego, Różach Różańcowych, Straży Honorowej Najświętszego Sakramentu oraz Zespole Charytatywnym. Parafia ma też własną gazetkę noszącą nazwę „Florian”. Od 1982 roku działa tu też chór kościelny „Gloria”.
RYBNIK-ORZEPOWICE, Świętego Floriana
- Ul. Dzikiej Róży 4, 44-200 Rybnik, tel: 32 424 71 23; fax 32 433 14 22, parafia@orzepowice.wiara.pl, www.orzepowice.wiara.pl
- Proboszcz: ks. Adam Łapuszek
- Kapelan szpitalny: ks. Adam Bojdoł
- Dekanat: Golejów
- Liczba parafian: 2835
- Data odpustu: niedziela po 3 maja
- Wieczna adoracja: 12.05.
- Msze św. niedzielne: 7.30, 10.00, 11.30, 16.00, sobota: 18.00
- Msze św. w tygodniu: 8.00, 18.00, czw. 17.00
- Inne kościoły i kaplice: kaplica Krzyża Świętego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3, Msze św. niedz. 7.00, 11.00, w tygodniu 16.30.
- Ulice: Borki, Borowa, Bratków, Chryzantem, Długa, Dzikiej Róży, Energetyków, Goździków, Konwalii, Liliowa, Łączna, Pelargonii, Piastowska, Piwonii, Rudzka (część), Słonecznikowa, Storczyków, Tulipanów.
Małgorzata Sarapkiewicz
Najnowsze komentarze