Z kaplicy do kościoła
Parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Ochojcu utworzono w 1981 roku. Dziesięć lat później w dzielnicy wybudowano kościół.
RYBNIK–OCHOJEC. Parafia w Ochojcu liczy 1845 osób. Jest jedną z młodszych i niedużych rybnickich parafii. Nowy i ważny etap dla dzielnicy i jej mieszkańców rozpoczął się w 1974 roku.
Historia parafii
Przed utworzeniem samodzielnej parafii Ochojec należał najpierw do parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku, a od 1927 roku do parafii w Golejowie. W miejscowości nie było kościoła więc miejscem spotkań wiernych stała się kaplica pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą mieszkańcy wybudowali w 1900 roku. Jednak nabożeństwa w kaplicy odprawiano sporadycznie. Przełomowym rokiem dla mieszkańców Ochojca był rok 1974. Wtedy to biskup katowicki Herbert Bednorz ustanowił tu rektorat, a rektorem miejscowej kaplicy pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mianowany został ks. Piotr Kuczmierczyk. Od tego czasu wierni mogli już regularnie uczestniczyć w nabożeństwach. Dwa lata później Ochojec odłączył się od parafii w Golejowie, a 8 maja 1976 roku biskup Herbert Bednorz utworzył tu samodzielną placówkę. Nowa parafia oficjalnie erygowana została 29 marca 1981. Rok później rozpoczęto budowę probostwa wraz z zapleczem katechetycznym. W jego części katechetycznej wybudowana została tymczasowa kaplica Matki Bożej Częstochowskiej. Kaplicę wybudowano w ciągu roku i do 1991 roku odprawiano w niej nabożeństwa. W 1991 r. w Ochojcu został założony cmentarz.
Własny kościół
Dziesięć lat od utworzenia parafii mieszkańcy czekali na własny kościół. Jego budowę rozpoczęto w 1983 roku, a prace przy budowie świątyni trwały osiem lat. Nowy kościół został poświęcony 24 sierpnia 1991 roku przez biskupa katowickiego Damiana Zimonia i otrzymał to samo wezwanie co zabytkowa kaplica z 1900 roku – Matki Boskiej Częstochowskiej. W latach 1996–1997 przed kościołem wybudowana została dzwonnica, na której zawieszono trzy dzwony. W 2004 roku przy kościele powstała kaplica przedpogrzebowa. Ochojecka świątynia zachwyca niepowtarzalnością swojej konstrukcji. Oryginalny wystrój kościoła to ołtarz główny i znajdujący się obok niego obraz patronki, stacje drogi krzyżowej oraz przepiękne witraże.
Proboszczowie parafii
Pierwszym opiekunem duchownym u Matki Boskiej Częstochowskiej został ks. Piotr Kuczmierczyk (1974–1980). Najpierw był rektorem miejscowej kaplicy, a następnie rektorem nowopowstałej samodzielnej placówki duszpasterskiej. Pierwszym proboszczem parafii został ks. Henryk Kołodziej (1980–2007). To on wraz z parafianami wybudował w Ochojcu kościół, budynek z zapleczem mieszkalno–katechetycznym oraz kaplicę przedpogrzebową. Obecnie proboszczem jest ks. Edward Nalepa, który posługę duszpasterską w Ochojcu sprawuje od 2007 roku.
Wspólnoty parafialne
Mieszkańcy Ochojca z wielkim sercem budowali swój kościół. Teraz zaś z równie wielkim zaangażowaniem dbają o świątynię i jej otoczenie – sprzątają, sadzą kwiaty. To m.in. zasługą wiernych jest pięknie utrzymany teren wokół kościoła. Parafianie chętnie uczestniczą w działających przy parafii grupach – ministrantów, Legionu Maryi oraz Różach różańcowych. W parafii funkcjonuje siedem róż różańcowych liczących 20 osób każda. Sześć róż to grupy żeńskie, natomiast siódma skupia kobiety i mężczyzn. Członkowie Stowarzyszenia Żywego Różańca dziennie odmawiają jedną dziesiątkę różańca, dzięki czemu codziennie w parafii modli się 140 osób. Bardzo aktywna jest także – najmniejsza grupa parafialna Legionu Maryi tzw. „prezydium” licząca 11 osób. Jej prezydentem jest Justyna Tudzież. Legioniści spotykają się raz w tygodniu, a oprócz modlitwy zajmują się czynną ewangelizacją wśród mieszkańców.
Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej RYBNIK–OCHOJEC
- Ul. Milenijna 55, 44–207 Rybnik
- Proboszcz: ks. Edward Nalepa, tel.: 32/235–98–15, e–mail: kontakt@parafia–ochojec.rybnik.pl, www.parafia–ochojec.rybnik.pl
- Liczba parafian: 1845
- Data odpustu: niedziela po 25 sierpnia
- Wieczna adoracja: 12 września.
- Msze św. niedzielne: godz. 8.00, 10.00, 16.30,
- Msze św. w tygodniu: poniedziałek, środa, piątek –godz.7.00, wtorek –godz.18.00, czwartek –godz.17.00 (Msza święta szkolna), sobota –godz.18.00
- Inne kościoły i kaplice: kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych
- Ulice: Bartników, Chwałęcicka, Cystersów, Głogowa, Gontowa, Św. Huberta, Imbirowa, Jałowcowa, Kalinowa, Kuglera Bernarda, Laurowa, Łowiecka, Łukowa, Milenijna, Młynek, Oliwkowa, Pilchowicka, Pryszczyny, Rybnicka, Uczniowska, Wiklinowa, Wodnika.
- Cmentarz: parafialny
- Dekanat: Golejów
Małgorzata Sarapkiewicz
Najnowsze komentarze