Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Prowincja pozbawiona stereotypów

10.04.2012 00:00 red

W I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku po raz siódmy odbyły się Warsztaty Humanistyczne. Pomysłodawczyniami imprezy są polonistki Powstańców: Aleksandra Kotas i Joanna Mikszta.

Tegoroczna edycja dotyczyła zagadnienia prowincji. Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów dotyczących prowincji i jej znaczeń, a także spróbować swoich sił w konkursie  literackim i fotograficznym. W programie znalazła się również propozycja dla pasjonatów fotografii – mieli oni możliwość wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych.

Dwudniowe warsztaty rozpoczął wykład prof. Tadeusza Sławka na temat  prowincji rozumianej jako sposób myślenia. Następnym wykładem było rozważanie dr. hab. Ryszarda Koziołka pt. „Wokulski i Ligia, czyli prowincjusze w wielkich miastach”. Prezentacja, oparta na kreacjach znanych postaci literackich, zapoczątkowała ciekawą dyskusję na temat wartości literatury, jej możliwych interpretacji oraz sposobu czytania i dostrzegania tego, co w tekstach jest najważniejsze. W przerwie między wykładami ogłoszono wyniki konkursów. Laureatkami w konkursie literackim zostały: Dominika Szymanek, Agata Weber i Sandra Pytlik. Nagrody w konkursie fotograficznym zdobyły: Agata Weber, Martyna Wala oraz Martyna Kasza. Zwieńczeniem pierwszego dnia warsztatów były zajęcia z zakresu fotografii, poprowadzone przez Annę Burek, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Drugi dzień warsztatów rozpoczęto projekcją filmu „Sztuczki” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Ostatnim punktem programu była „Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym” poprowadzona przez red. Michała Olszewskiego.

Jedna z uczestniczek warsztatów – Monika Małek, była bardzo zadowolona tegorocznym tematem wykładów. Po zakończeniu imprezy powiedziała: – Nie miałam pojęcia, że prowincję można traktować jako sposób myślenia. Rozważania prof. Sławka otworzyły mi oczy na inne możliwe interpretacje  tego pojęcia. Sama mieszkam w miejscu, które można nazwać prowincją, dlatego byłam ciekawa, co na ten temat mogą powiedzieć wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego. Każdy z nich zaprezentował inną koncepcję prowincji – skomentowała uczestniczka warsztatów.

Marta Mańka z 3d

  • Numer: 15 (283)
  • Data wydania: 10.04.12