Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

IV Festiwal Podróżników ROZJAZDY 2012 31 marca i 1 kwietnia w Rybniku

27.03.2012 00:00 red

Rowerem, jachtem, pieszo, motocyklem, na końskim grzbiecie, z czekanem i z patelnią!

Dom Kultury Chwałowice – Rybnik ul. 1 Maja 91B  – www.dkchwalowice.pl

Program festiwalu:

Sobota 31.03.2012

12.00–14.00 Warsztaty Fotografii Stereoskopowej – prowadzący:  Borys Wasiuk i Tomasz Bielawski – Polski Klub Stereoskopowy

15.00 PKS–em po świecie – wernisaż wystawy fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego

16.00 Małgorzata i Maciej Samulscy – Thorong La – film w 3D

17.00 Tomasz Bielawski – Namibia oczami sołtysa – pokaz w 3D

18.00 Agata Kielmer – Wokół przylądka Horn i na Antarktydę

19.00 Robert Makłowicz – Podróże kulinarne

Niedziela 01.04.2012

15.00 Prezentacja najlepszych filmów w konkursie filmowym Podróże małe i duże

15.30 Danuta Kulik i Iwona Ptasiński – Profilaktyka bezpieczeństwa podróży

16.00 Grzegorz Ciosk – Gringo na rowerze

17.00 Marcin Kaczkan – Byłem na Nagiej Górze

18.00 Monika Filipiuk–Obałek i Marcin Obałek – Argentyna – z perspektywy końskiej grzywy

19.00 Tomasz Gorazdowski – Motocyklem dookoła świata

Cena biletu na jeden dzień Festiwalu – 10 zł, karnet na dwa dni – 15 zł.

Informacja: biuro@dkchwalowice.pl

tel. 32 4216222 , tel. 32 4331852

Organizatorami IV Festiwalu Podróżników ROZJAZDY 2012 jest Dom Kultury w Rybniku–Chwałowicach www.dkchwaloice.pl  i Stowarzyszenie Podróżników MAHAKAM www.mahakam.org.pl.

Małgorzata i Maciek Samulscy – od prawie 10 lat uzależnieni od obrazów stereoskopowych, zezowania i innych dziwnych rzeczy związanych z oczami. Na 12. rocznicę ślubu pojechali w podróż poślubną do Nepalu. Naturalną konsekwencją połączenia podróży i pasji 3D – jest dwa razy więcej fotografii. Członkowie Polskiego Klubu Stereoskopowego i Photographic Society of America – 3D division. Zawodowo prowadzą firmę 3dfoto.pl realizującą wszystko, co jest związane ze stereoskopią.  Strona: www.3dfoto.pl.

Film „Thorong La” jest próbą przekazania emocji, przy pomocy kolażu fotografii, filmów i dźwięków nagranych w czasie miesięcznego pobytu w Nepalu w listopadzie 2010. Swoim zasięgiem obejmuje część trasy „Dookoła Annapurny” od Kathmandu, aż do przełęczy Thorong La (5416m.n.p.m.). Brak narracji słownej ma skierować uwagę bezpośrednio na piękno otaczających widoków i harmonię dźwięków.

Tomasz Bielawski – lekarz weterynarii z trzydziestoletnim stażem pracy, prowadzi gabinet w Nowym Sielcu, małej mazowieckiej wsi. Uczestnik etapu konnego po Namibii w ramach sztafety Afryka Nowaka. Kolekcjoner, pasjonat obrazowania stereoskopowego, fotograf 3D, autor zdjęć trójwymiarowych. Społecznik, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej, od lutego 2011 roku sołtys wsi Nowy Sielc. Strona: www.fotomplastikon.pl.

Schudłem dwadzieścia kilogramów, nauczyłem się jeździć konno i dołączyłem do „nowakowej gromadki”. Namibijski etap konny „Afryki Nowaka” rozpoczął się 19 czerwca 2011 roku i trwał przez 6 tysięcy kilometrów. Cieszę się, że dzięki Kazimierzowi Nowakowi mogłem  poznać Namibię, utrwalić ją na zdjęciach i dzielić się z Wami swoimi wrażeniami. Galeria: www.fotomplastikon.pl.

Agata Kielmer – z wykształcenia klimatolog i ekonometryk. Żyje zgodnie z zasadą „nie spróbujesz, nie przekonasz się”. Z jednej strony lubi mieszkać w dużym mieście i stroić się na imprezy, a z drugiej podróżować w po odludnych obszarach w warunkach mało higienicznych. Po kilku wypadach na północ Europy postanowiła poszukać naprawdę dzikiego miejsca. Mimo braku zrozumienia i poparcia najbliższych dla swojego pomysłu, postanowiła osobiście przekonać się jak wygląda ostatni dziki kontynent. Z biletem lotniczym wyruszyła na „koniec świata”. Najpierw rejs na Antarktydę, potem po fiordach Ziemi Ognistej. Zaprzyjaźniła się z jachtem Selma, który był dla niej domem przez ponad miesiąc.

Na prezentacji opowiem:

Czy Antarktyda to naprawdę tylko śnieg, pingwiny i niewyobrażalne mrozy?

Jak pokonać cieśninę Drake’a i chorobę morską?

Jak zwiedzać Horn w sukience?

Robert Makłowicz – krakowski dziennikarz, publicysta, krytyk kulinarny i pisarz.

Twórca programu telewizyjnego „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, oraz „Makłowicz w podróży”, emitowanych nieprzerwanie na antenie programu 2 TVP od 1998 r.

Odwiedził 6 kontynentów i kilkadziesiąt państw, m. in. Australię, Urugwaj, Jamajkę, Islandię, Tunezję, Portugalię, Mołdawię i liczne państwa europejskie.

Dwukrotnie nominowany do nagrody Wiktora, przyznawanej w Polsce najwybitniejszym osobowościom telewizyjnym, raz tę nagrodę otrzymał. Czterokrotny laureat nagrody Oskara Kulinarnego, przyznawanej w Polsce najwybitniejszym osobistościom z branży kulinarnej.

Autor licznych książek w tym: „Cafe Museum” (2010), „Fuzja smaków” (2007), „Smak Węgier” (2006). Strona: www.maklowicz.pl

Tomasz Gorazdowski – z wykształcenia prawnik, z zawodu radiowiec, z zamiłowania podróżnik.W ramach trójkowych zajęć, sportowych wydarzeń i wolnego czasu podróżuje po świecie. „126 dni na kanapie – Motocyklem dookoła świata” to fotograficzny, ale także miejscami dźwiękowy zapis wyprawy dookoła świata relacjonowanej na żywo na antenie Programu III Polskiego Radia. Czy łatwo jest pojechać motocyklem dookoła świata, czy może wystarczy tylko wskoczyć na motocykl i pojechać? 19 krajów, ponad 20 tysięcy przejechanych kilometrów. Jednym słowem niezła przygoda. Ludzie Polskiego Radia na stronie: www.polskieradio.pl

Grzegorz Ciosk – rocznik 1973, tyszanin. Z wykształcenia inżynier, a prywatnie – entuzjasta życia pełną parą i nieustannego odkrywania tego pięknego świata. Na rower przesiadł się ostatnio z motocykla, którym wcześniej min. objechał Polskę, dotarł na Krym, do Czarnogóry oraz Syrii. Swą podróż po krajach Ameryki Południowej opisał na blogu: www.korbalatina.blox.pl/html.

Półroczna podróż poprzez Peru, Boliwię, Ekwador i Kolumbię zmieniła we mnie wiele. Może dlatego, że większą część drogi zdecydowałem się przejechać rowerem...

Marcin Obałek – /1976/ – tramp, pilot wycieczek, specjalista ds. turystyki, obrońca przyrody, członek zarządu Fundacion Mundo Puro w Boliwii. Pomysłodawca Traktoriady – Wyprawy Ursusem Dookoła Świata, nominowanej w 2008 roku do prestiżowej nagrody National Geographic – Traveller. Organizator Polskiej Ekspedycji Amazońskiej – wypraw archeologicznych w rejony tropikalnych lasów deszczowych Boliwii. Strona: www.totutotam.org

Z początkiem 2010 r. rozpoczęliśmy projekt Konnej Wyprawy Dookoła Świata. W ciągu pięciu lat zamierzamy odcisnąć ślady końskich kopyt na czterech kontynentach, szerząc jednocześnie ideę turystyki i rekreacji oraz promując poszczególne regiony, które znajdą się na naszym szlaku.

Marcin Kaczkan – Klub Wysokogórski Warszawa. Na co dzień pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej. Między innymi był na wierzchołkach 5 najwyższych siedmiotysięczników byłego ZSRR. W 2010 zdobył swój pierwszy ośmiotysięcznik Nanga Parbat 8125 m. Uczestnik dwóch wypraw zimowych na ośmiotysięczniki Broad Peak 2010/11 oraz Netia K–2 2002/03. O wyprawie na stronie: www.polskihimalaizmzimowy.pl .

Z Nangą spotkaliśmy się w maju – bardzo wcześnie jak na porę letnią. Dopiero przy pożegnaniu Nanga wyglądała tak jak ją znaliśmy z wcześniejszych opowiadań i relacji, jednak najważniejszą zaletą, dla której warto było zjawić się tam tak wcześnie była samotna, nietknięta od poprzedniego sezonu Naga Góra. Tylko my i ona, nikogo więcej!

Monika Filipiuk–Obałek – /1978/ – absolwentka Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, zawodowo fotograf wnętrz i nie tylko, dziennikarz telewizyjny i prasowy, pilot wycieczek. Współorganizatorka Konnej Wyprawy Dookoła Świata – Z KOPYTA, nominowanej do prestiżowej nagrody Złote Stopy 2009/2010. Strona: www.zkopyta.org

Podróżuj bezpiecznie – dr Danuta Kulik i dr Iwona Ptasiński przedstawią prezentację na temat profilaktyki medycznej w podróży, i nie tylko w te bardziej egzotyczne strony świata. Akcji patronuje portal Travelbit www.travelbit.pl/podrozuj-bezpiecznie.

Bezpłatne Warsztaty Fotografii Stereoskopowej dla fotografów prowadzić będą członkowie Polskiego Klubu Stereoskopowego (PKS) – Borys Wasiuk i Tomasz Bielawski

Do oglądania fotografii na wystawie PKS–em po świecie, publiczność otrzyma specjalne trójwymiarowe okulary. Również film Małgorzaty i Macieja Samulskich Thorong La  i prezentację Tomka Bielawskiego Namibia oczami sołtysa, widzowie zobaczą w okularach.

UWAGA! Okulary te będą w cenie biletu i widzowie będą mogli je sobie zatrzymać na pamiątkę uczestnictwa w ROZJAZDACH.

Podczas Festiwalu Księgarnia SOWA www.e–sowa.osdw.pl z Rybnika zorganizuje kiermasz książek o tematyce podróżniczej, firma Hannah www.sklep.hannah.pl – kiermasz sprzętu i odzieży turystycznej, a Śniadanie za piątkę www.facebook.com/sniadaniezapiatke prowadzić będzie bufet z ciepłymi posiłkami i napojami.

Warsztaty Fotografii Stereoskopowej  – celem warsztatów fotografii stereoskopowej jest przybliżenie fotografom m.in. techniki obrazowania stereoskopowego poprzez prezentację obejmującą historię obrazowania 3d, przedstawienie podstawowych zasad wykonywania fotografii 3d i metod. Warsztaty będą bezpłatne.

PKS–em po świecie – wystawa fotografii członków Polskiego Klubu Stereoskopowego www.stereoskop.org.pl wykonanych podczas ich własnych wędrówek wzdłuż i wszerz ziemskiego globu. Na czterdziestu anaglifach prezentowane są obrazy z różnych stron świata. Zdjęcia prezentować będą Katarzyna i Borys Wasiuk, Maciej Samulski, Krzysztof Jakubczak, Mirosław Majcher, Jerzy Mazur, Konrad Seweryn, Dariusz Wypych, Krzysztof Ostrowski, Janusz Białas, Adam Piernikarczyk i Tomasz Bielawski.

  • Numer: 13 (281)
  • Data wydania: 27.03.12