Drzwi otwarte dla każdego
Prezentujemy rybnickie parafie - Parafia św. Jadwigi Śląskiej na rybnickich Nowinach jest najliczniejszą parafią w regionie i w całej archidiecezji. Liczy 18,5 tys. wiernych.
Od początku swojego istnienia Nowiny formalnie należały do parafii św. Józefa na Smolnej. Jednak tamtejszy kościół nie był w stanie pomieścić wielotysięcznej rzeszy wiernych, więc w styczniu 1982 roku dla Nowin ustanowiono osobną parafię, a w 1985 roku wybudowano i poświęcono kościół dla osiedla.
RYBNIK–NOWINY. Kościół p.w. św. Jadwigi Śląskiej stoi otworem dla wiernych przez cały dzień, żeby każdy, o każdej porze mógł się pomodlić. – Nasi parafianie żyją kościołem, Bogiem i chcą się z nim spotykać. To dobry objaw – mówi proboszcz ks. Karol Matera, który gospodarzem u św. Jadwigi jest od 1 sierpnia 2010 roku. Jak przyznaje, to za krótko, żeby poznać wszystkich swoich parafian. – Codziennie jednak widzę ich wiarę i pragnienie poznania Boga. Szczególnie widać to wśród dzieci i młodzieży, a to oznaka, że rodzina jest zdrowa i jest dobrze – nie kryje radości kapłan. O sile wiary parafian na Nowinach świadczyć może fakt, że po 30 latach istnienia chętnie uczestniczą w życiu parafii, a rocznie odbywa się tutaj około 200 chrztów.
Papieski kamień i relikwie
Kościół na Nowinach wybudował ks. Henryk Jośko. Został też pierwszym proboszczem parafii, służąc wiernym przez 17 lat. Uzyskawszy zgodę na budowę świątyni ksiądz Jośko udał się z delegacją parafian do Rzymu, gdzie papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Prace przy budowie kościoła rozpoczęto wiosną 1982 roku. Rok później powstał Dom Katechetyczny jako miejsce spotkań aż do zakończenia budowy. W czasie budowy nabożeństwa odprawiano pod prowizorycznym zadaszeniem, natomiast lekcje religii prowadzono w salkach w blokach. Kościół został poświęcony w październiku 1985 roku. Z kolei w październiku 1995 roku metropolita katowicki abp. Damian Zimoń konsekrował świątynię. Kościół ma kilka relikwii, a wśród nich dwie główne i najważniejsze – św. Jadwigi i Dzieci Fatimskich. W ołtarzu natomiast są wmurowane relikwie św. Optata. Dodać należy, że świątynia ma trzy dzwony, które noszą imiona św. Jadwigi, św. Barbary i św. Józefa. Dwa z nich dzięki staraniom siostry Józefiny parafia otrzymała z Bredy w Holandii. Św. Barbarę natomiast ufundowali górnicy z parafii, którzy ofiary złożyli w dniu swego święta.
Gospodarze parafii
Pierwszym proboszczem w historii św. Jadwigi był ks. Henryk Jośko w latach 1980–1997. Po jego śmierci gospodarzem został ks. prałat Franciszek Skórkiewicz, który posługę duchowną pełnił do przejścia na emeryturę w 2010 roku. 1 sierpnia 2010 roku nowym proboszczem w parafii został ks. Karol Matera. – To bardzo duża parafia, więc pracy jest bardzo dużo. Codziennie zaczynamy od nowa, troszcząc się o to, żeby rodziny były silne Bogiem, bo wtedy parafia będzie wzrastać. To wspólne zadanie wszystkich księży – mówi proboszcz Matera. Żartobliwie dodaje, że w dzisiejszych czasach praca duchownego to już nie Winnice Pańskie, ale raczej kamieniołomy Pańskie. – Tak jak istnieją gabinety odnowy biologicznej, tak nasz kościół to gabinet odnowy duchowej, w którym wierni odnajdują Boga, uczą się, a my cieszymy się, że możemy dawać Boga innym – stwierdza proboszcz Matera.
Nowa ewangelizacja w obrazach
U św. Jadwigi pracują niesamowici wikariusze. Na posterunku pojawiają się każdego dnia już od godz.6.00 rano „obsadzając” kościelne konfesjonały, a potem rozchodzą się do swoich obowiązków. Wszyscy pracują jako katecheci w szkołach, prowadzą dziecięce i młodzieżowe grupy parafialne. Wikariusze od św. Jadwigi wpadli też na niecodzienny pomysł prowadzenia mszy św. dla najmłodszych. Każdej niedzieli o godz. 11.00 przedstawiają ewangelię poprzez obrazy z życia Jezusa. Przebierają się i odgrywają sceny. Mówią nie tylko do dzieci, ale również dorosłych, a kościół pęka w szwach, bo na te msze zjeżdżają tu wierni nie tylko z całego Rybnika, ale również z okolic. – To wspaniali księża, którzy robią wiele dobrego wśród młodzieży. Troszczą się o dobro każdego i nikt nie jest im obojętny. Oby tak było zawsze i w każdej parafii – chwali wikariuszy proboszcz Matera i zachęca wszystkich do przyjścia na mszę.
Grupy parafialne
Przy parafii działa bardzo dużo grup. Wierni skupiają się m.in. w: Dzieciach Maryi, Oazie Rodzin, Oazie Młodzieżowej, Wspólnocie Rodzin, Legionie Maryi, ministrantach, kręgach Domowego Kościoła, Rejonowej Diakonii Modlitwy, Dekanalnym Duszpasterstwie Młodzieży, Grupie Pomocy Rodzinie czy Katechumenacie Dorosłych. Parafia prowadzi także grupę AA. U św. Jadwigi bardzo prężnie działa parafialna Caritas pomagająca ubogim i potrzebującym, organizując zbiórki ubrań oraz wydając żywność (od tego tygodnia żywność będzie wydawana potrzebującym co środę). Parafia może się też pochwalić dwoma chórami – Cantate Deo oraz dziecięcą scholą. Co roku chór Cantate Deo daje przepiękne koncerty w ramach wielopiątkowych i wielkosobotnich ceremonii. – Również w tym roku zapraszamy wszystkich w Wielki Piątek i Wielką Sobotę na koncerty – zaprasza proboszcz Karol Matera.
Małgorzata Sarapkiewicz
Parafia św. Jadwigi Śląskiej Rybnik Nowiny
Plebania: ul. Kardynała B. Kominka 18, 44–217 Rybnik
Kontakt: tel. 32/ 424 52 40
Mail: s.jadwiga@katowice.opoka.org.pl
Strona internetowa: www.sjadwiga–rybnik.katowice.opoka.org.pl
Proboszcz: ks. Karol Matera (od sierpnia 2010 r.), dziekan dekanatu Rybnik
Wikariusze w parafii: ks. Marek Bernacki – odpowiedzialny za organizację Rybnickiej Pielgrzymki na Jasną Górę i budowniczy nowego kościoła p.w. Matki Bożej Częstochowskiej na Osiedlu Chabrowa, ks. Piotr Piekło – odpowiedzialny za przygotowanie dzieci i rodziców do I Komunii Św. oraz katecheta w Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich, rejonowy i parafialny moderator Ruchu Światło–Życie, ks. Rafał Borkowy – opiekun grup parafialnych: Wspólnota Rodzin, Ruch Czystych Serc i Grupa Charytatywna oraz katecheta w Zespole Szkół nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, ks. Przemysław Słaboń, ks. Marek Jarząbek – kapelan wojewódzkiego szpitala nr 3, ks. Grzegorz Wrótniak, ks. Edward Piegza.
Msze św.: w tygodniu – 6.30, 8.00 i 18.00, soboty –18.00, niedziele – 6.30, 8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 16.30 i 19.00. W środy – nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z mszą św. o godz. 9.00.
Odpust: niedziela po 15 października
Wieczna adoracja: 17.VIII
Liczba wiernych: 18,5 tys.
Ulice należące do parafii: 9 Maja, Bohaterów Westerplatte, Broniewskiego, Brzozowa, Budowlanych, Bukowa, Chabrowa, Daleka, Dąbrówki, Energetyków, Floriańska, Gajowa, Generała Bema, Generała Janke–Waltera, Generała Pułaskiego, Głucha, Graniczna, Grunwaldzka, Hibnera od 7 i od 8, Kardynała Kominka, Kawalca, Księdza Ściegiennego, Mahoniowa, Mieszka I, Moniuszki, Obrońców Rybnika, Orzepowicka, Osiedle Krakusa, Pilarczyka, Piownik, Platanowa, Popiela, Raciborska od 86, Stalmacha, Świętego Józefa, Topolowa, Tuwima, Wandy, Wawelska, Wieczorka, Wierzbowa, Winklera, Wyspiańskiego, Zawiszy Czarnego, Zebrzydowicka 19–149 i 24–128b, Zielona, Żołędziowa, Żytnia.
Najnowsze komentarze