Niedziela, 2 czerwca 2024

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Kochane gospodynie świętowały w Świerklanach

20.03.2012 00:00 przy

Blisko 280 pań wzięło udział w spotkaniu z europosłanką i posłem.

Europosłanka Małgorzata Handzlik wraz z posłem Krzysztofem Gadowskim zaprosili gospodynie ze wszystkich kół z powiatu rybnickiego na wspólne obchody Europejskiego Dnia Kobiet.

Spotkanie odbyło się w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Świerklanach. Podczas imprezy nie zabrakło występów artystycznych. Pierwszy na scenie pojawił się zespół Karolinki z Jankowic. Później panie z KGW Świerklany Górne, Żory–Osiny oraz Rybnik–Gotartowice zaprezentowały scenki kabaretowe, które do łez rozbawiły wszystkich. Na zakończenie zaśpiewały panie z zespołu Paulinki. – Mam szczególny sentyment do kół gospodyń wiejskich. Naprawdę te panie podziwiam. Od 2004 roku, kiedy zostałam wybrana do parlamentu europejskiego, mój kontakt z paniami jest większy, szerszy i częstszy. Dla mnie to ogromna satysfakcja, że panie przyjmują moje zaproszenia i przyjeżdżają na europejskie spotkania kół gospodyń. Już ósmy rok te spotkania są organizowane w różnych powiatach i panie cały czas nas zaskakują. Spodziewaliśmy się 230 pań, a okazało się, że przyjechało ich blisko 280 – mówi europoseł Małgorzata Handzlik. – Był taki czas, że wydawało się, że koła gospodyń przestaną mieć rację bytu. Obecnie trudno sobie wyobrazić życie naszych małych społeczności. Fajne jest to, że te panie są w różnym wieku. Unia Europejska wręcz stawia na budowanie tych małych ojczyzn, czyli tego miejsca, z którego się wywodzimy. Te panie o to dbają i nie pozwalają umrzeć tradycjom i zwyczajom. Mogę powiedzieć, że ja po prostu kocham panie z KGW– wyznaje z uśmiechem europosłanka. Podczas spotkania członkinie kół otrzymały w prezencie parasole, pomimo niezwykle słonecznej pogody za oknami. Wylosowane zostały także wycieczki do Warszawy, na które zaprosił poseł Gadowski oraz wycieczki do Brukseli, podczas których panie będą miały okazję zwiedzić miejsce pracy Małgorzaty Handzlik.

(ska)

  • Numer: 12 (280)
  • Data wydania: 20.03.12