Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Prezentujemy rybnickie parafie

20.03.2012 00:00 przy

Po 41 latach starań mieszkańcy Paruszowca mogli modlić się we własnym kościele. Wierni ofiarowali na jej budowę  90 proc. funduszy i sami w czynie społecznym wykonali większość prac przy budowie kościoła.

30 metrów do Boga

PARUSZOWIEC. Kościół św. Jana Sarkandra w Paruszowcu to okazała i godna budowla wykonana w niecodziennej bryle. Jest też jedyną świątynią, do której wchodzi się po 30–metrowym pomoście. Proboszczem paruszowskiej parafii jest ks. Rudolf Gniździa, wikariuszem ks. Arkadiusz Urbańczyk, organistką Agata Gitner, a kościelnym Eugeniusz Szweda. Parafia należy do dekanatu Rybnik a tworzą ją trzy dzielnice – Paruszowiec, Piaski i Zastaw.

Paruszowska parafia jest stosunkowo młodą, bo ustanowioną 1 stycznia 1990 roku. Wcześniej wierni na msze św. chodzili do okolicznych kościołów, a od 1973 roku, w niedziele i święta nabożeństwa odbywały się  w salkach katechetycznych, w budynku przy ul. Przemysłowej 16.  Dopiero w 1989 roku  ks. Biskup Ordynariusz Damian Zimoń erygował tymczasową parafię bł. Jana Sarkandra w Paruszowcu i na jej pierwszego wikarego ustanowił ks. Edwarda Kopkę.

Długie starania

W tej przemysłowej części Rybnika potrzeba wybudowania kościoła zrodziła się dawno, a pierwszych starań o to podjął się w 1957 roku ks. bp. Stanisław Adamski. Chociaż był to czas po tzw. „odwilży październikowej” nie był sprzyjającym wznoszeniu kościołów w Polsce. Sprawa utknęła w miejscu na ćwierć wieku i dopiero w 1982 roku o zezwolenie na budowę kościoła w Paruszowcu oficjalnie do władz wystąpił ks. proboszcz Alojzy Klon. Wtedy zaczęły się jednak problemy z lokalizacją a budowa przesunęła się o kolejne dwa lata. 31 sierpnia 1987 biskup ordynariusz Damian Zimoń wysłał do parafii św. Antoniego w Rybniku jako wikariusza ks. Henryka Groborza, zlecając mu równocześnie budowę kościoła i zaplecza katechetyczno–duszpasterskiego w Paruszowcu.

Niszczycielska siła wody

Lokalizację dla nowej świątyni ustalono wprawdzie w centrum dzielnicy, ale w miejscu bardzo bagnistym i często podtapianym. Niestety był to jedyny, możliwy teren. To wiązało się z opracowaniem odpowiednich projektów, które pozwoliłyby na budowę świątyni w taki sposób, by zabezpieczyć ją przed ewentualnymi zalaniami. Kościół musiał stanąć wysoko, na specjalnych filarach. W 1992 roku rozpoczęła się budowa estakady, a w kolejnych latach dalsze prace na zewnątrz i wewnątrz kościoła. Niestety, w 1997 roku Polskę nawiedziła powódź stulecia, a nową świątynię zalała woda. Najbardziej ucierpiał dolny kościół. Woda zalała go całkowicie, wdarła się też na probostwo. – Woda sięgała 1,5 metra. Zniszczenia były tak ogromne, że trzeba było od nowa wykańczać budynki – mówi proboszcz Rudolf Gniździa, który zniszczenia mógł zobaczyć na zdjęciach. Od tego czasu woda podtapiała kościół jeszcze dwukrotnie. Z tego względu dolnej części kościoła nie udało się dokończyć.

Relikwie i dzwony

Nowy kościół p.w. św. Jana Sarkandra w Paruszowcu konsekrowano 28 października 1998 roku. Przy ołtarzu stanęła figura św. Jana Sarkandra wykonana przez katowickiego artystę Stanisława Pietrusa. Parafia ma też relikwię patrona, którą sprezentował jej arcybiskup Zimoń. Dopełnieniem historii parafii i kościoła było zamontowanie na wieży i poświęcenie w 2000 roku trzech dzwonów, którym nadano imiona  św. Jana Sarkandra, św. Henryka i Matki Boskiej Częstochowskiej. Szczególnie bliski wiernym jest dzwon św. Henryk ufundowany przez rodzinę proboszcza Henryka Groborza, który zmarł w 2000 roku po ciężkiej chorobie. Pieniądze na niego pochodziły ze sprzedaży samochodu proboszcza.

Zwarta parafia

Obecny proboszcz ks. Rudolf Gniździa objął parafię w 2000 roku. Jak mówi, parafia jest zwarta, a wierni angażują się w jej życie. Przy paruszowskiej parafii działa kilka grup skupiających osoby w różnym wieku – Dzieci Maryi, Oaza Ruch Światło Życia, ministranci, Różaniec oraz Grupa Modlitewna Obrońców Życia Poczętego. Dumą parafii jest chórek dziecięco–młodzieżowy „Magnificat”, którego opiekunem jest Hanna Krupka. Tworzy on  oprawę muzyczną do mszy, nabożeństw szkolnych rekolekcji oraz uroczystości parafialnych. Tradycją stały się koncerty zespołu w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia i w Święta Wielkanocne. Od czasu objęcia parafii przez proboszcza Gniździę wiele się w niej zmieniło, ale przed duszpasterzem i wiernymi jeszcze sporo pracy. Wymieniono pokrycia dachów na kościele i probostwie. Na remont czekają jednak dolny kościół oraz wieża z dzwonami.

(MS)

 

Parafia Św. Jana Sarkandra RYBNIK PARUSZOWIEC

- Plebania: ul. Przemysłowa 59, 44–203 Rybnik

- Kontakt: tel. 32/422 43 02

- Strona internetowa: www. sarkander.rybnik.pl

-Proboszcz: ks. Rudolf Gniździa

- Wikariusz: ks. Arkadiusz Urbańczyk

- Dekanat:  Rybnik

- Liczba parafian:  4000

- Data odpustu: 30 maja

- Wieczna adoracja: 17 marca

- Msze św. niedziela: 8.00, 10.00, 16.00 (VII–VIII);7.30, 9.30, 11.00, 16.00 (IX–VI),  sobota: 18.00 (zima 17.00) w tygodniu:  7.30, 18.00 (zima 17.00)

- Obejmuje dzielnice/miejscowości: Paruszowiec,Piaski, Zastaw

- Ulice: Konopnickiej, Kosmonautów, Kosynierów, Miarki Karola 1–27 i 2–18, Ogrodowskiego 1–38, Orla, Przemysłowa od 9, Ptasia, Radosna, Sadowa, Słoneczna, Sosnowa, Stara, Stawowa, Studzienna 1–29 i 2–40, Wolna 1–54, Wronia, Za Torem, Żelazna 3

  • Numer: 12 (280)
  • Data wydania: 20.03.12