Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Pierwsza taka szkoła w Rybniku

06.03.2012 00:00 red

O działającej od kilku miesięcy Rybnickiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej rozmawiamy z jej twórcą i założycielem, Kamilem Luksem. 

– Jak powstała inicjatywa utworzenia Rybnickiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej?

– Już jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Rybniku fascynował mnie jazz. Starałem się dostać do wszystkich możliwych materiałów oraz pedagogów, aby grać ten gatunek. Chodziłem na koncerty jazzowe, niestety w Rybniku odbywały się bardzo rzadko, więc postanowiłem coś z tym zrobić. Wpadłem na pomysł otwarcia placówki, w której będzie można uczyć jazzu, ale także organizować warsztaty i koncerty. Napisałem autorski program szkoły i udało się uzyskać statut Niepublicznej Szkoły Muzycznej II stopnia.

– Kto tworzy szkołę?

– Nasza kadra to absolwenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej: Jarosław Bothur, Gabriel Niedziela, Szymon Madej, Michał Wierba, Mateusz Pliniewicz, Michał Barejko, Wojciech Gąsior oraz Wojciech Myrczek. To najlepsi jazzowi instrumentaliści i wokaliści, każdy z nich ma za sobą międzynarodowe i ogólnopolskie konkursy i koncerty.

– Placówka jest pewną alternatywą dla PSM. Do jakich uczniów kieruje pan swoją ofertę?

– Do RSJiMR zapraszamy osoby, które chcą rozpocząć lub też kontynuować swoją przygodę z muzyką jazzową i rozrywkową. Absolwent naszej szkoły otrzymuje dyplom ukończenia Szkoły Muzycznej II stopnia oraz zawód muzyka, tak jak w PSM. Jest to świetna podstawa dla przyszłego studenta Akademii Muzycznej, którego interesują wspomniane gatunki muzyczne. 

– Jakie jest zainteresowanie szkołą od momentu jej otwarcia? 

– Od początku sporo osób interesuje się naszą szkołą. Do klasy pierwszej przyjęliśmy komplet uczniów. Mamy nadzieję, że w przyszłości spotkamy się z jeszcze większym zainteresowaniem, ponieważ jazz dopiero „wszedł” do naszego miasta. W RSJiMR uczniowie kształcą się w zakresie nauki na wybranych instrumentach: gitarze elektrycznej, gitarze basowej, perkusji, fortepianie, skrzypcach, saksofonie, puzonie, klarnecie oraz trąbce. Prowadzimy też naukę śpiewu i pracę nad prawidłową emisją głosu. Poza tym uczniowie mają też zajęcia teoretyczne: kształcenie słuchu, zasady muzyki, harmonię jazzową, historię jazzu, a także kompozycję i aranżację. 

– Czy oprócz zajęć praktycznych i teoretycznych uczniowie mogą brać udział w innych przedsięwzięciach (koncerty, kursy, warsztaty, wyjazdy?) 

– Nasi podopieczni biorą udział w warsztatach muzycznych z gwiazdami estrady muzycznej takimi jak np. Leszek Cichoński, Tomasz Andrzejewski, Przemysław Strączek czy Grzegorz Kapołka z zespołu Golec Orkiestra. Aktualnie uczniowie przygotowują się do wzięcia udziału w jednym z ogólnopolskich konkursów. Poza tym uczestniczą w koncertach i przedsięwzięciach, takich jak Silesian Jazz Meeting czy Festiwal Jazzu Tradycyjnego.

– Jakie są najbliższe plany szkoły?

– Nasze najbliższe plany to zaprezentowanie wysokiego poziomu uczniów na konkursie, a także organizacja warsztatów gitarowych, pianistycznych oraz perkusyjnych, na które wszystkich serdecznie zapraszamy. Dla osób zainteresowanych szkołą czy udziałem w organizowanych przez nas przedsięwzięciach zapraszam na stronę internetową www.jazz.rybnik.pl, gdzie można znaleźć wszystkie szczegółowe informacje oraz terminy zapisów. 

Rozmawiała Anna Górecka 

  • Numer: 10 (278)
  • Data wydania: 06.03.12