Jankowice mają swoją historię i legendę
Kościół parafialny pw. Bożego Ciała i Studzienka w Jankowicach stanowią Sanktuarium Najświętszego Sakramentu.
Jakowicki kościół do 1897 roku był filią kościoła i parafii Matki Boskiej Bolesnej w Rybniku. Za sprawą rybnickiego proboszcza, ks. Edwarda Bolika, w tym właśnie roku powstała samodzielna parafia, której duszpasterz stał się administratorem. Z jego parafii wydzielono kolonie: Michałkowice, Chwałowice, gminę Popielów wraz z miejscowościami: Młynem „Gzel”, Mośnikiem, Nacyną, Radziejowem i Świerczem. Ks. Bolik wybudował też kaplicę Matki Boskiej w jankowickiej Studzience. Po nim Jankowice miały ośmiu proboszczów.
Duszpasterze w Jankowicach
Gospodarzami w jankowickiej wspólnocie byli kolejno: ks. Teodor Schliwa (1898–1912), ks. Artur Spielvogel (1912–1932), ks. Józef Miczka (1932–1939), ks. Leopold Wolff (1939–1946), ks. Henryk Pieprzyk (1947–1973), ks. kan. dr Herbert Jeziorski (1973–1979), ks. Longin Skrobol (1979–1995) oraz ks. Tadeusz Stachoń, który swoją posługę sprawuję od 1995 roku do dziś. Swoją pracę rozpoczął od generalnego remontu probostwa oraz kościoła wraz z jego obejściem. Ks. Stachoń postarał się również o odnowienie ołtarzy, remont organów, budowę nowych dzwonnic, budowę nowego dachu na kościele, wstawienie witraży, ogrzewania, nagłośnienia i oświetlenia kościoła. Ostatnim dziełem duszpasterza był remont groty i budowa nowych kaplic w Jankowickiej Studzience. Sam proboszcz zwraca jednak uwagę przede wszystkim na duchowe efekty swojej pracy. – Za moje najważniejsze osiągnięcie uważam wprowadzenie cotygodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w czwartki. Nieustannie obserwuję dobre skutki i owoce takiej modlitwy dla całej wspólnoty jankowickiej – mówi duszpasterz. Od 2008 roku ks. Tadeusz Stachoń jest dziekanem w dekanacie boguszowickim.
Fakty historyczne przeplatają się z legendą
Historia Studzienki jest ściśle związana z dziejami jankowickiej świątyni oraz z podaniem ludowym o księdzu Walentym, który w 1433 roku zginął z rąk husytów, spiesząc do chorej kobiety. Duchowny skrył w dziupli dębu bursę z Przenajświętszym Sakramentem, wkrótce po tym zginął. Po latach odnalezioną bursę, co zapoczątkowało kult Bożego Ciała tak istotny dla religijności Górnego Śląska. Świadectwem wiary była wówczas budowa kaplicy, a później kościoła pod takim właśnie wezwaniem (ok. 1670) oraz ustanowienie Bractwa Najświętszego Sakramentu (1675). Pień wspomnianego dębu można oglądać do dzisiaj pod ołtarzem głównym kościoła. Po męczeńskiej śmierci ks. Walentego starano się odszukać jego ciało i przenieść je na cmentarz do Rybnika, ale ku zdziwieniu kapłanów i wiernych w miejscu wcześniejszego pochówku nie odnaleziono zwłok, a wypłynęło tam źródło wody słynącej od tego czasu licznymi cudami uzdrawiania w chorobach. Kolejny cud związany z tym miejscem spowodował jego rozwój. W 1895 roku ks. Edward Bolik ciężko zachorował, a na łożu śmierci przyrzekł, że jeśli wyzdrowieje, wybuduje w Studzience kaplicę ku czci Matki Boskiej. Duszpasterz wyzdrowiał i spełnił swoją obietnicę. Kaplica składała się z trzech części. W środkowej umieszczono figurę Matki Boskiej z Lourdes, w bocznych figurę Matki Boskiej Zaśniętej i księdza Walentego. Przed kaplicą tryskało źródło świętej wody.
Troska o wiarę
Jak mówi obecny proboszcz, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu to szczególne miejsce w naszym regionie, a parafianie dbają o swoją wspólnotę. Wierni angażują się w życie parafii, wspierają kościół i chętnie włączają się w pomoc charytatywną. – Ludzi tego miejsca cechuje umiłowanie Najświętszego Sakramentu i to wiara wyznacza rytm życia parafian do dziś. Msze święte, nabożeństwa i uroczystości są potwierdzeniem tego, co w życiu tych ludzi jest ważne. Troska o wspólnotę i przywiązanie do swoich duszpasterzy potwierdza fakt, że w życiu można wiele osiągnąć, ufając na pierwszym miejscu Panu Bogu i Kościołowi – mówi ks. Tadeusz Stachoń.
JANKOWICE RYBNICKIE, Bożego Ciała
- Ul. Rybnicka 34, 44–264 Jankowice k. Rybnika, tel. 32 430 51 38, jankrybn@katowice.opoka.org.pl, www.jankowice–r.katowice.opoka.org.pl
- Proboszcz: ks. Tadeusz Stachoń
- Wikariusz: ks. Tadeusz Kalisz, budowniczy kościoła
- Dekanat: Boguszowice
- Liczba parafian: 3800
- Data odpustu: niedziela po uroczystości Najśw. Ciała i Krwi Chrystusa
- Wieczna adoracja: 09.06.
- Msze św. niedzielne: 6.30, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00, sobota: 17.00
- Msze św. w tygodniu: pn.–śr. 6.30 i 7.00, czw. 6.30 i 16.00, pt.–sob. 6.30 i 17.00
- Cmentarz parafialny - ulice: Akacjowa, Baziowa, Bema, Biasowicka, Biała, Boguszowicka, Borowikowa, Borowików, Brzozowa, Cicha, Dygasińskiego, Dzika, Grabowa, Grażyńskiego, Górnicza, Hoły, Iglasta, Jarzębinowa, Jaworowa, Jelenia, Jodłowa, Kasztanowa, Kopernika, Korczaka, Korfantego, Kościelna, Krótka, Leśna, Liściasta, Lompy, Miarki, Moczydła, Morcinka, Nowa, Piaskowa, Piotra Skargi, Podkościele, Podlesie, Polna, Poprzeczna, Prosta, Przemysłowa, Przyjemna, Przyśnicza, Pszczelarska, Raciborska, Radosna, Reymonta, Rybnicka, Równoległa, Sarenek, Skotnicza, Spokojna, Sportowa, Szewczyka, Szkolna, Świerklańska, Topolowa, Tulipanowa, Ukośna, ks. Walentego, Wesoła, Wiejska, Wielo Droga, Wierzbowa, Wolności, Wowry, Wspólna, Wypoczynkowa, Zachodnia, Zacisze, Zagajniki, Zgodna, Zielona, Złote Łany, Złoty Kłos.
Anna Górecka
Najnowsze komentarze