Plan opieki nad bezdomnymi zwierzętami
Gmina przygotowała program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Teraz czas na konsultacje pomysłów.
W Czerwionce–Leszczynach wreszcie postanowiono zrobić coś z bezdomnymi zwierzętami. To problem, o którym wiele mówiło się, a niezbyt wiele robiło. Teraz to się zmieni. Został przygotowany program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie gminy, nad którym na jednej z najbliższych sesji pochylą się radni. Na jego realizację gmina zabezpieczyła w budżecie kwotę 125 tys. zł. Póki co zaplanowano konsultacje nad projektem. Te będą się odbywały od 23 do 24 lutego między 9.00 a 12.00 w siedzibie Zarządu Dróg i Służb Komunalnych w Leszczynach przy ul. Polnej 6. Do udziału zaproszone zostały wszystkie zainteresowane instytucje i organizacje pozarządowe.
Problem na dużą skalę
Liczba bezpańskich czyli zagubionych lub celowo porzuconych zwierząt, podobnie jak w wielu miastach w kraju, również w Czerwionce–Leszczynach stanowi poważny problem. Całkowicie wyeliminować się go nie da, jednak urzędnicy postanowili stworzyć dokument, który pomoże zjawisko bezdomności zwierząt ograniczyć. Działania jakie zostały w nim zawarte to przede wszystkim: zapewnienie bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku, opieka nad wolno żyjącymi kotami, odławianie bezdomnych zwierząt, obligatoryjna sterylizacja albo kastracja zwierząt w schronisku, usypianie ślepych miotów, poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt, wskazanie gospodarstwa rolnego w celu zapewnienia miejsca dla zwierząt gospodarskich oraz zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Pogram, który powstał dotyczy wszystkich zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, ale nie tylko. Również kotów wolno żyjących czyli „dzikich” lokatorów blokowych piwnic oraz zwierząt gospodarskich.
Schronisko i służby gminne
Wyłapywaniem zwierząt łagodnych będą się zajmowali pracownicy ZDiSK–u oraz straży miejskiej, natomiast zwierząt agresywnych rybnickiego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Pracownicy ZDiSK–u będą się także opiekowali i dokarmiali koty wolno żyjące m.in. kupując dla nich karmę i przekazując ją wyznaczonemu opiekunowi społecznemu.
W projekcie dokumentu zadbano też o „wyrzucone”, bo już nie potrzebne zwierzęta gospodarskie. Gmina podpisze stosowną umowę z właścicielami dwóch gospodarstw rolnych w Bełku, którzy zapewnią tym zwierzętom odpowiednie pomieszczenia. Przewidziane jest też zawarcie umowy odnośnie całodobowej opieki weterynaryjnej z lecznicą lub gabinetem weterynaryjnym. Tutaj kwestia dotyczyć ma interwencji weterynarzy, kiedy dochodziłoby do zdarzeń drogowych z udziałem bezpańskich zwierząt np. wypadków.
(MS)
Najnowsze komentarze