Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

„Młoda” parafia z zabytkowym kościołem

14.02.2012 00:00 red

Parafia Św. Wawrzyńca z Ligockiej Kuźni została erygowana w 1975 roku, jednak jej drewniany kościół pochodzi z XVIII wieku. 

Po roku 1925 Ligocka Kuźnia była najbardziej oddaloną parafią od swojego kościoła w Boguszowicach (dystans wynosił aż 6,5 km). Mieszkańcy chcieli wybudować własną świątyniię, na co jednak nie zgadzały się powojenne władze komunistyczne. W latach siedemdziesiątych w Boguszowicach istniały już dwa budynki sakralne, a na osiedlu górniczym powstawał trzeci kościół św. Barbary. Wtedy też ks. Edward Tobola, ówczesny boguszowicki proboszcz, zaproponował przeniesienie zabytkowego drewnianego kościoła z Boguszowic do Ligockiej Kuźni. W ten sposób, pochodząca z 1717 roku świątynia znalazła się w nowym miejscu. Kościół w Ligockiej Kuźni został poświęcony 14 grudnia 1975, a spory udział w tym dziele miał wikariusz, ks. Henryk Kuś, który od 1977 roku pełnił funkcję proboszcza nowopowstałej parafii. 

Nagły koniec posługi

Ksiądz Kuś najpierw był wikariuszem w Kostuchnie, Chełmie Śląskim, Czerwionce, Michałkowicach i Boguszowicach. Posługę proboszcza parafii w Ligockiej Kuźni pełnił aż do roku 1991, w którym został zamordowany przez niezidentyfikowanego do dziś sprawcę. Podczas jego pogrzebu, 6 pażdziernika 1991 roku, bp. katowicki Damian Zimoń powiedział: „Gwałtowna, można powiedzieć, męczeńska śmierć zadana temu kapłanowi sprawia, że boleśniej odczuwa się jego odejście. Odszedł bowiem kapłan, którego życie byłe wypełnione ofiarną służbą Bogu i ludziom. Postawa służby ujawniła się w pełni, kiedy w trudnych latach siedemdziesiątych bez wahania podjął się przeniesienia drewnianego kościoła z Boguszowic do Ligockiej Kuźnii, gdyż wybudowanie nowego było wtedy niemożliwe”. Jego następca, ks. Bronisław Matysek, kieruje parafią od 1991 roku do dziś. Obecny proboszcz pochodzi z Kochłowic i wcześniej pełnił posługę duszpasterską w następujących parafiach: p.w. Przemienienia Pańskiego w Tarnowskich Górach, p.w. św. Wojciecha w Mikołowie, p.w. Matki Boskiej Szkaplerznej w Imielinie, p.w. Niepokalanego Serca Maryi w Głożynach oraz w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Katowicach.

Kościół to nasza chluba

– Choć nasza parafia jest dość młoda, to kościół stanowi zabytek. Pochodzi z początku XVIII wieku, ale wyposażenie wnętrza jest jeszcze starsze. Naszą świątynię odwiedzają co roku grupy turystów. To nasza chluba i radość, a zarazem kłopot, bo obawiamy się kradzieży, podpalenia, musimy też na bieżąco pilnować zaleceń konserwatora zabytków – mówi ks. Matysek. Wiekowy kościół i zielone obejście wokół niego istotnie stanowią atrakcyjne miejsce dla turystów, którzy szukają zabytków sztuki sakralnej w naszym regionie. W parafii działają różnorodne grupy parafialne, wśród których, prócz rady duszpasterskiej, służby liturgicznej, Dzieci Maryi i oazy, należy wymienić także Małych Misjonarzy i Eucharystyczny Ruch Młodych, a także Bractwo Szkaplerza Świętego, grupę biblijną, Arcybractwo Świętego Oblicza i Niepokalanego Serca Maryi, Grupę Odnowy w Duchu Świętym oraz Żywy Różaniec. Parafie z Ligockiej Kuźni dbają również o odpowiednią oprawę świąt i organizację imprez. – W okresie Świąt Bożego Narodzenia mamy w kościele ruchomą stajenkę. Jeśli zaś mowa o imprezach parafialnych, to w ostatnią sobotę lipca organizujemy Festyn Wawrzyńcowi, który cieszy się wielką popularnością. Parafia prowadzi również działalność charytatywną. Systematycznie wspomagamy rodziny, które cierpią materialnie – mówi proboszcz. Nie bez znaczenia jest tu rola patrona parafii, św. Wawrzyńca, który jest nie tylko opiekunem ubogich, ale i bibliotekarzy, kucharzy, piekarzy, uczniów oraz studentów. 

RYBNIK–LIGOCKA KUŹNIA, Świętego Wawrzyńca 

  • ul. Wolna 125, 44–203 Rybnik, tel: 32 422 86 12, xbmatysek@poczta.onet.pl, www.wawrzyniec.com
  • Proboszcz: ks. Bronisław Matysek
  • Dekanat: Boguszowice
  • Liczba parafian:  2346
  • Data odpustu: niedziela po 10 sierpnia
  • Wieczna adoracja: 11.05.
  • Msze św. niedzielne: 8.00, 10.00, 16.00, sobota: 18.00
  • Msze św. w tygodniu:  pn., śr., pt. 7.45, wt., czw. 18.00
  • Inne miejscowości: Huta Gotartowska, Raszowiec (część)
  • Ulice: Boguszowicka 3–27b, Fabryczna, Jaśminowa, Ligocka, Partyzantów, Rejtana, Sienkiewicza, Sygnały, Wolna od 59, Żorska.
  • Cmentarz: parafialny

Anna Górecka

  • Numer: 7 (275)
  • Data wydania: 14.02.12