Boguszowicka wspólnota z tradycjami
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach istnieje od końca XIV wieku i może poszczycić się aktywnością wielopokoleniowych rodzin, które do niej należą.
Jeszcze w XV wieku parafia obejmowała obszar ok. 44 km2. Zaliczały się do niej ówczesne wsie: Boguszowice, Brodek, Folwarki, Gotartowice, Kłokocin, Ligota, Rogoźna, Rowień i Rój. Do wspólnoty w obecnym kształcie należą mieszkańcy Boguszowic Starych, osiedla przy KWK Jankowice, Raszowca oraz Gotartowic. W 1717 roku wybudowano w Boguszowicach drewniany kościółek, w którym nabożeństwa odprawiano do 1975 roku, kiedy to budynek został przeniesiony do Ligockiej Kuźni. Obecna świątynia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa została poświęcona w 1935 roku, a jego budowniczym i ówczesnym proboszczem był ks. Karol Długaj.
Tradycyjni i nowocześni
Istotnym elementem historii parafii jest fakt, iż do roku 1810 opiekę duszpasterską w tym miejscu sprawowali cystersi z Rud. W XX wieku proboszczami boguszowickiej wspólnoty byli kolejno: ks. Antoni Pendziałek (1889–1909), ks. Karol Długaj (1927–1942), ks. Edward Tobola (1943–1990) oraz ks. Stanisław Gańczorz (1991–2003). Od 2003 roku funkcję proboszcza pełni ks. Krzysztof Błotko. – Ksiądz Tobola był proboszczem od czasów wojny, aż po początek lat 90. Parafię prowadził w sposób tradycyjny i dbał o pogłębianie życia religijnego. Z kolei jego następca, ks. Gańczorz, ożywił naszą wspólnotę. Początek jego posługi zbiegł się z czasem przełomu 1989 roku, dlatego szczególnie wspominają go osoby, które wówczas, mając po kilkanaście lat, aktywnie tworzyły nowe grupy parafialne. Wtedy powstał także chór „Cor Jesu”, zaczęto wydawać gazetkę parafialną „Serce Ewangelii”, a także organizować festyny parafialne – mówi o pracy swoich poprzedników ks. Błotko. Obecny proboszcz od początku swojej posługi dba o wspólnotę, świątynię i obiekty parafialne. Jego zasługą są między innymi domki i wyposażenie na terenie ogrodu, nowe obejście kościoła, witraże, urządzone pomieszczenia w nowym domu parafialnym, a także dom przedpogrzebowy, który powstał cztery lata temu. W ubiegłym roku odnowiona została wieża kościelna i trwają przygotowania do kontynuacji remontu zewnętrznej elewacji. – Oprócz neobarokowego kościoła, probostwa połączonego z domem parafialnym i kaplicą przedpogrzebowa, mamy także na utrzymaniu stary dom parafialny oraz stare probostwo. Ten ostatni obiekt służy działaniom charytatywnym, zlokalizowana jest tam kuchnia, w której wydawane są posiłki dla najuboższych mieszkańców Boguszowic i innych rybnickich dzielnic – mówi proboszcz.
Wielopokoleniowe rodziny są ich siłą
Boguszowicka wspólnota to w dużej mierze działalność różnorodnych grup parafialnych, wśród których znajdują się ministranci, Ruch Światło–Życie, Dzieci Maryi, grupa biblijna, Akcja Katolicka, Straż Honorowa NSPJ, Apostolat Maryjny, Świecka Rodzina Franciszkańska, chór „Cor Jesu”, Ruch Szensztacki, a także Equipes Notre–Dame. Ksiądz Błotko przyznaje, że w działaniu owych grup aktywnie uczestniczą przedstawiciele różnych pokoleń. Wierni współpracują również przy organizacji parafialnych wydarzeń, takich jak coroczny bezalkoholowy festyn parafialny, który odbywa się w ostatnią niedzielę sierpnia (w tym roku odbędzie się jubileuszowy 25. festyn). Poza tym organizowane są również kolonie charytatywne, które dzieci z terenu parafii spędzają w Białce Tatrzańskiej. Proboszcz nie zapomina również o pewnych osobach zaangażowanych w życie wspólnoty. Na szczególną uwagę zasługuje Hubert Figas, który na co dzień aktywnie rozwiązuje problemy gospodarcze parafii i ściśle współpracuje z proboszczem w sprawach budowlanych i remontowych. Dziełem pana Huberta i kilku jego kolegów (nie licząc pracowników firm) jest między innymi kaplica przedpogrzebowa. – Ludzie są tu tradycyjni, oszczędni i pracowici, a od swoich duszpasterzy wymagają troski oraz zaangażowania w sprawy parafii. Widzę tu głęboką i żywą wiarę i odnoszę się z respektem do tych cech. Wierni przychodzą często na mszę św. całymi rodzinami, a wartości religijne są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wielkim szacunkiem darzy się tych, którzy już odeszli do wieczności i pamięta się o nich w modlitwach. Sam nieustannie czegoś się uczę i jednocześnie nie ukrywam dumy ze swojej wspólnoty parafialnej – podsumowuje ks. Błotko.
RYBNIK–BOGUSZOWICE, Najświętszego Serca Pana Jezusa
- ul. Małachowskiego 38, 44–251 Rybnik, tel: 32 422 03 22
- nspjbogusz@katowice.opoka.org.pl
- www.nspj–boguszowice.katowice.opoka.org.pl
- Proboszcz: ks. Krzysztof Błotko
- Wikariusze: ks. Marcin Ditrich
- ks. Wojciech Kamczyk
- Dekanat: Boguszowice
- Liczba parafian: 10270
- Data odpustu: niedziela po uroczystości Najśw. Serca P. Jezusa
- Msze św. niedzielne: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 16.00, sobota: 17.00
- Msze św. w tygodniu: 7.00, 17.00
- Inne miejscowości: Osiedle Boguszowice–Północ, Gotartowice, Kopalnia, Raszowiec
Ulice: Armii Ludowej, Baczyńskiego, Bagnista, Błękitna, Boguszowicka od 25b, Buchalików, Cedrowa, Cyprysowa, Dunikowskiego, Gotartowicka, Grabowa, Gronowa, Jasna, Jastrzębska, Jaśminowa, Jemiołowa, Jesienna, Jutrzenki, Kłokocińska, Kolberga, Kruczkowskiego, Krzywonia, Łukasiewicza, Małachowskiego, Mokra, Nalazków, Niska, Nowomiejska, Pochyła, Rajska, Samotna, Sasanki, Sołtystwo, Spacerowa, Spokojna, Strażacka, Szarotki, Szeptyckiego, Sztolniowa, Szybowcowa, Urocza, Św. Wawrzyńca, Węglowa, Zapłocie, Zgodna, Ziemska, Ziołowa, Żorska 280–329.
Anna Górecka
Najnowsze komentarze