Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Nigdy nie jest za późno na studiowanie

10.01.2012 00:00 red

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Rybniku cieszy się sporą popularnością wśród osób, które chcą zgłębiać swoją wiedzę. 

UTW powstał 14 lutego 2002 z inicjatywy byłej prezes Danuty Mrozek. Patronat nad stowarzyszeniem objął Uniwersytet Śląski, a Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku podpisało z UTW umowę o stałą współpracę. Obecnie zapisanych jest tam 400 członków, z czego 80 proc. stanowią kobiety, a 20 proc. mężczyźni. Najstarszym studentem–seniorem jest Kazimierz Regulski. 

Po pierwsze – aktywizacja

Jak mówią założyciele, głównym celem stowarzyszenia jest aktywizacja i integracja osób starszych poprzez zapewnienie im atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu, a także przez promowanie różnotematycznej wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem promocji zdrowia i nauki języków obcych. Zajęcia prowadzą członkowie UTW, a wśród nich m.in. Alicja Godlewska, Jerzy Frelich, Edmund Korzuch, dr Aniela Kempińska i Roman Sęczyna. W programie studiów znajdują się lektoraty i konwersacje z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego, włoskiego, rosyjskiego, a także z łaciny. – Bardzo ważną rolę integracyjną oraz pomocną dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego samotnych, leciwych studentów odgrywają wszelkiego typu zajęcia warsztatowe: malarstwo, rękodzieło artystyczne, chór. W programie mamy także rozrywki umysłowe, takie jak szachy, brydż, gimnastyka, czy czytelnictwo. Nasza biblioteka liczy ponad 2200 woluminów i posiada większość ukazujących się na rynku nowości. Organizujemy też różnego rodzaju spotkania towarzyskie, a wśród nich urodziny osiemdziesięciolatków, opłatki, spotkania karnawałowe oraz różnego rodzaju wycieczki do teatru, muzeum czy miejsc cennych ze względu na krajobraz i zabytki – wylicza Maria Białek, prezes rybnickiego UTW. 

Napięty grafik, ale korzyści znaczące

Plan studentów jest dość intensywny, ponieważ zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Najważniejsze są jednak czwartki, bo wówczas, zawsze o godzinie 11.00, zgromadzeni mają okazję wysłuchać wykładów z różnych dziedzin nauki. Studenci UTW biorą udział zarówno w ogólnopolskich, jak i regionalnych imprezach. Wśród nich można wymienić Juwenalia III Wieku w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs Piosenki Francuskiej w Krakowie, Śląski Turniej Brydża Sportowego i Szachów czy Ogólnopolską Olimpiadę Sportową. Jak przekonuje prezes stowarzyszenia, korzyści z uczestnictwa w działalności uniwersytetu są spore. – Uczestnictwo w działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku daje ogromne możliwości. Przede wszystkim mamy okazję realizować młodzieńcze zainteresowania w gronie rówieśników. Uczymy się korzystać z nowych technologii, w czym pomagają nam chociażby kursy komputerowe. Wszystko to jednak odbywa się w tempie dostosowanym do naszych możliwości. Poza tym na zajęciach poznajemy nowych przyjaciół, z którymi później możemy się integrować na wspólnych wycieczkach czy wyjazdach – mówi Maria Białek.

(an)

  • Numer: 2 (270)
  • Data wydania: 10.01.12