Wtorek, 28 maja 2024

imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma

RSS

Jest nowy budżet

03.01.2012 00:00 przy

Przy trzech głosach wstrzymujących się czerwioneccy radni przyjęli nowy budżet na 2012 rok.

CZERWIONKA – LESZCZYNY. Bez kłótni, bez emocji, bez zbędnej dyskusji i zaledwie przy trzech głosach wstrzymujących się rada miejska zaakceptowała plan przychodów i wydatków na 2012 rok. 1 780 708,57 zł – takiej wielkości będzie tegoroczna dziura budżetowa w kasie czerwioneckiego magistratu. Deficyt będzie pokryty wolnymi środkami oraz pieniędzmi z rozliczeń kredytów i pożyczek z lat ubiegłych. Przychody budżetu w 2012 roku wyniosą 103 324 314,78 zł, natomiast w ciągu roku samorządowcy mają zamiar wydać 105 105 023,35 zł. Z tej ostatniej kwoty gmina blisko 20 mln. zł przeznaczy na inwestycje. Najwięcej pieniędzy dostanie oświata – ponad 35,6 mln. zł z czego ponad 27,1 mln. zł pójdzie na wynagrodzenia. Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego dostaną ponad 2,3 mln. zł, pomoc społeczna ponad 13,7 mln. zł, a kultura fizyczna i sport ponad 14,8 mln. zł. Ponad 4,7 mln. zł gmina wyda na drogi, a prawie 2,5 mln. zł zabezpieczonych zostało w nowym budżecie na obsługę długu publicznego. Utworzona została też budżetowa rezerwa w kwocie 300 tys. zł. – To budżet ostrożności, nie defensywy. Jedna piąta budżetu to pieniądze przeznaczone na inwestycje, czyli jest to budżet bardzo higieniczny – podkreślił burmistrz Czerwionki–Leszczyn Wiesław Janiszewski. Włodarz gminy podziękował rajcom za spokojne głosowanie. – Serdecznie dziękuję. Moje marzenia prawie się spełniły. Dziękuję tym, którzy głosowali za oraz osobom, które od głosu się wstrzymały, bo to jest swego rodzaju kredyt zaufania dla burmistrza – stwierdził. Podkreślił, że radni ze zrozumieniem podeszli do sposobu wychodzenia gminy z trudnej sytuacji finansowej. – Moja kadencja kończy się w 2014 roku. Na jej zakończenie chcę tę gminę zostawić dla swoich następców w dobrej kondycji finansowej – oznajmił.

(MS)

  • Numer: 1 (269)
  • Data wydania: 03.01.12