Jak zostać prezenterem, reżyserem, operatorem?
Tajemnice telewizyjnej kuchni poznali uczniowie klas trzecich Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 przy Zespole Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku.
Dzięki zaproszeniu polonistki Marzeny Bajorskiej młodzież spotkała się z prezenterem telewizyjnym, związanym z TVS, znanym z reality–show „Dzień dobry pogoda” w TVN i „Polska na śniadanie” w TVP 2 Adamem Gizą oraz z reżyserem, producentem, który pracował m.in. przy produkcji serialu „Ojciec Mateusz” czy też filmu „Galerianki” Łukaszem Głąbem.
– Zawsze chętnie przyjmujemy zaproszenia na takie spotkania z młodzieżą. Cieszymy się, że zawsze na takich warsztatach są pełne sale, a słuchacze są zainteresowani od pierwszej do ostatniej minuty naszej prelekcji – komentuje Łukasz Głąb.
Uczniowie G 17 oprócz wiedzy teoretycznej, z zakresu działania telewizji, badań oglądalności czy cech pomagających w danej formie pracy na srebrnym ekranie, miała także okazję zmierzyć się z praktyką. – Przygotowaliśmy kilka trudnych, ale bardzo realnych zadań telewizyjnych. Młodzież musiała przeprowadzić krótki wywiad w trudnych warunkach, przeprowadzić relację z koncertu czy też przekazać prognozę pogody w oparciu o prawdziwe telewizyjne mapy. Jedno jest pewne – poradzili sobie świetnie – podsumowuje Adam Giza.
Ważną częścią warsztatów była także emisja filmu „Być Ślązakiem to brzmi dumnie” stworzonym przez Gizę i Głąba. – Zależy nam, żeby jeszcze kilka tysięcy ludzi zobaczyło prawdę o Śląsku przedstawioną okiem naszej kamery. Póki co na youtubie mamy 6 tysięcy oglądających. Liczymy na kolejne, dlatego podczas spotkań z młodzieżą reklamujemy nasz projekt – dodaje Głąb, który w pracy przy filmie odpowiadał za reżyserię.
(r)
Najnowsze komentarze