Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Nowi pracownicy pomogą zrealizować historyczny kontrakt Rafako

22.11.2011 00:00 przy

– Aby zrealizować tak duże przedsięwzięcie będziemy potrzebowali nowych pracowników. Będą przyjęcia i to w różnych działach – zapewnia Krzysztof Burek, wiceprezes zarządu ds. handlu.

W raciborskim Rafako pracuje dziś blisko 1800 osób. Nawet taka armia fachowców może nie podołać największemu zadaniu w historii zakładu, dlatego szefostwo już zapowiada przyjęcia  specjalistów. Chodzi o budowę dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 1800 MW w PGE Elektrowni Opole SA. Generalnym realizatorem ma  być konsorcjum trzech firm: Rafako SA, Polimex–Mostostal SA i Mostostal Warszawa SA, jednak raciborski zakład pełni w nim rolę lidera.

Wybrana 17 listopada przez zarząd oferta konsorcjum opiewa na 11,5 miliarda złotych brutto. Do tej pory największe przedsięwzięcie realizowane przez Rafako warte było około miliarda złotych. Chodzi o elektrownię Bełchatów, gdzie Rafako zaprojektowało i wykonało „pod klucz” instalację odsiarczania spalin i dostarczyło kocioł ważący 2400 ton, największy, jaki do tej pory wyprodukowało. – Musimy dotrwać do tego momentu kiedy podpiszemy kontrakt i będziemy mogli przyjmować gratulacje. To według naszych informacji powinno nastąpić jeszcze w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że się uda – mówi wiceprezes Rafako.

Co to oznacza dla firmy i jej pracowników? Jak podkreśla szefostwo, na pewno bardzo ważny element stabilizacji. – To jest to, co my nazywamy pewnego rodzaju kotwicą, czyli podstawowym projektem, który pozwala nam na jakiś czas odetchnąć. Mając w naszym portfelu tak duże zadanie i realizując je przez kilka lat, jesteśmy w stanie zapewnić zatrudnienie naszej załodze. Rzadko podpisuje się tak duże kontrakty, a już w energetyce w szczególności. Zadanie chcemy realizować w konsorcjum z dwoma innymi firmami jednak jakby nie patrzeć jesteśmy w nim liderem więc  czujemy się szczególnie odpowiedzialni za jego realizację. Chcemy zrealizować to zadanie dobrze i zgodnie ze sztuką. To się wiąże oczywiście z odpowiednim przygotowaniem i organizacją. Jako Rafako przygotowywaliśmy się do tego typu projektów już wiele lat – dodaje Krzysztof Burek.

Pierwszy etap, tzw. projektowy, będzie realizowany realizować zarówno z partnerami z konsorcjum jak z projektowymi firmami zewnętrznymi. – Myślę, że taki układ już mamy stworzony i nasz zespół już nie będzie pracował tylko nad ofertą, ale już nad konkretnym projektem.  Drugi etap to już kwestia samej realizacji czyli wyprodukowania poszczególnych elementów, zarówno u nas na warsztacie, jak i u kontrahentów. To również kwestia nadzoru nad jakością i postępem prac, nadzór nad podwykonawcami jak i nad samą realizacją na placu budowy. To generuje oczywiście bardzo duże potrzeby kadrowe. Nie każdy jest jednak w stanie takim zadaniom podołać, mimo iż posiada jakieś tam doświadczenie. Odpowiedzialność jaka wiąże się z tym projektem jest bardzo duża. Będziemy chcieli się dlatego wzmacniać jesli chodzi o Rafako. Trudno mi w tej chwili dokładnie wskazać w jakich obszarach będziemy potrzebowali ludzi z odpowiednimi kwalifikacjami – tłumaczy wiceprezes zakładu. PGE Elektrownia Opole SA wymaga, aby zamówienie zostało wykonane w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac w odniesieniu do Bloku 5 oraz w terminie 62 miesięcy od dnia wystawienia Polecenia Rozpoczęcia Prac  w odniesieniu do Bloku 6. Ostatni z bloków ma zostać ukończony w 2017 roku.

Adrian Czarnota

  • Numer: 47 (263)
  • Data wydania: 22.11.11