Sobota, 28 września 2024

imieniny: Luby, Wacława, Salomona

RSS

Skrzydlate piękności

22.11.2011 00:00 przy

Hodowcy kanarków i papug zaprezentowali swoje kolekcje.

CZERWIONKA. Przez dwa dni minionego weekendu w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce gościły ptasie piękności. Podczas dwudniowej wystawy swoje najpiękniejsze okazy kanarków i papug zaprezentowali członkowie czerwioneckiego Śląskiego Stowarzyszenia Ornitologicznego „ARA”. Swoimi skrzydlatymi ulubieńcami pochwalili się hodowcy z Czuchowa, Czerwionki, Stanowic, Żor, Knurowa, Kamienia, Boguszowic, Żernicy, Przyszowic, Jaśkowic i Mikołowa. Wystawa cieszyła się sporym zainteresowaniem i tylko w pierwszym dniu przewinęło się przez nią kilkaset osób. A było co podziwiać –120 kolorowych papug i 130 kanarków. Wśród papug znalazły się gatunki o oryginalnych nazwach: Rozella Królewska, Aleksandretta czy Księżniczka Tarczowa. Nie zabrakło też świergotek, nimf i papużek nierozłączek. Równie kolorowo było w klatkach z kanarkami. Tu zobaczyć można było okazy kanarków czerwonych, agatowych, czarnych oraz herceńskich czyli śpiewających. Odwiedzający nie tylko mogli zobaczyć nierzadko naprawdę wyjątkowe okazy, ale również posłuchać ich śpiewu i uzyskać fachową poradę doświadczonych hodowców. Ci ostatni chętnie opowiadali o sposobach hodowli. Można też było kupić ptaszka czy specjalistyczną karmę. – Hodowla kanarków to moja pasja. Obecnie mam 60 sztuk tych ptaków. Jest przy nich dużo pracy, ale sprawia mi to ogromną przyjemność i satysfakcję, szczególnie jak widać efekty – tłumaczy Henryk Lalorny z Czerwionki, hodowca kanarków kolorowych. Czerwionecka wystawa zbiegła się z jubileuszem 45–lecia Związku Hodowców Kanarków i Papug w Czerwionce–Leszczynach. – Wystawę organizujemy zawsze w listopadzie od czasu powstania związku, a więc od 45 lat. To okazja, by hodowcy mogli pokazać ptaki wyhodowane w danym roku wystawowym, podzielić się swą pasją z mieszkańcami – mówi Benedykt Muras, prezes Stowarzyszenia Ornitologicznego „ARA” i właściciel... 200 papug. Wystawę, dzień wcześniej poprzedził konkurs wyboru najpiękniejszych kolekcji. Śląskie Stowarzyszenie Ornitologiczne „ARA” w Czerwionce–Leszczynach zrzesza 30 członków. Najmłodszy – Mateusz Macha ze Stanowic ma 11 lat. Najstarszy – Henryk Lalorny z Czerwionki liczy sobie 69 lat.

(MS)

  • Numer: 47 (263)
  • Data wydania: 22.11.11