Niedziela, 26 maja 2024

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Ekoserwis: Trzeba kreować modę oszczędzania energii

01.11.2011 00:00 przy

Gabriela Lenartowicz – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach była gościem zorganizowanego w Warszawie Forum przedsiębiorców i samorządowców z całej Polski.

Forum poświęcone było promocji rozwiązań energooszczędnych w gospodarce, zwłaszcza w budownictwie.
Zorganizowana przez wydawnictwo „Nowy Przemysł” konferencja, w której udział wziął Olgierd Dziekoński - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, zainaugurowała ogólnopolską kampanię pn. „Polska Efektywna Energetycznie”.
Jej celem jest poszerzenie wiedzy pracowników sektora publicznego o korzyściach płynących z wydajnego użytkowania energii w firmach, samorządach oraz innych instytucjach. Eksperci wywodzący się spośród naukowców i przedstawicieli izb gospodarczych oraz przemysłowych dyskutowali o efektywności energetycznej realizowanej w Polsce, porównując ją do praktyk stosowanych w innych krajach Unii Europejskiej. Wiele kontrowersji wzbudziły na przykład krajowe rozwiązania prawne wspierające efektywność energetyczną wciąż jeszcze – zdaniem panelistów – odbiegające od oczekiwań i współczesnych wyzwań stojących przed środowiskami gospodarczymi.
Nadal – stwierdzono – dużo rezerw w zakresie oszczędzania energii tkwi w budownictwie, zwłaszcza na etapie projektowania niskoenergetycznych budynków oraz stosowanych przy ich powstawaniu technologii.
Gabriela Lenartowicz, mówiąc o finansowych możliwościach wspierania efektywności energetycznej, zwracała uwagę na konieczność wypracowania mechanizmów finansowych skłaniających ludzi dobudowania w technologii oszczędzających energię. Wprawdzie polskie zobowiązania unijne sprawią, że nowe domy niskoenergetyczne będą musiały powstać obowiązkowo po 2020 roku, ale już teraz trzeba kreować modę i potrzebę oszczędzania energii. Będzie to łatwiejsze, jeśli efektywność ekologiczna zostanie powiązana ściśle z ekonomiczną, a ochrona klimatu i środowiska będzie odczuwana materialnie przez każdego, kto zainwestuje w nowoczesne budownictwo i przemysł.
Dlatego WFOŚiGW w Katowicach – jako jedyna tego typu instytucja w kraju – już wdrożył razem z Bankiem Ochrony Środowiska pilotażowy program dofinansowania budowy niskoenergetycznych obiektów, a prezentacja jego założeń przez prezes Lenartowicz podczas warszawskiego Forum wzbudziła duże zainteresowanie. Podkreślano konieczność promocji takich dobrych praktyk pozwalających na wypracowanie w skali kraju systemowych mechanizmów finansowych, prawnych i organizacyjnych wspierających w Polsce realne oszczędzanie coraz droższej energii. Temu tez poświęcony będzie cykl konferencji tematycznych w ramach kampanii energetycznej organizowanych w pięciu największych aglomeracjach Polski.

(eco)

  • Numer: 44 (260)
  • Data wydania: 01.11.11