Czwartek, 19 grudnia 2024

imieniny: Gabrieli, Dariusza, Urbana

RSS

Ekoserwis: Burmistrzowie są gotowi

01.11.2011 00:00 przy

Efektywności energetycznej w gminach poświęcony był jeden z głównych paneli dyskusyjnych zorganizowanych 19 października podczas odbywającego się w Warszawie Europejskiego Kongresu Gmin Wiejskich.

W tym największym, w trakcie polskiej prezydencji, spotkaniu ponad tysiąca samorządowców z Polski i z krajów europejskich uczestniczyła Gabriela Lenartowicz – prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W trakcie debaty prezes Lenartowicz mówiła o szansach dla gmin wiejskich i małomiasteczkowych jakie stwarzają wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W województwie śląskim na przykład od ponad roku istnieje możliwość wykorzystania bezzwrotnych środków WFOŚiGW dla tworzenia realnych programów bezpieczeństwa energetycznego z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, uwzgledniających lokalne uwarunkowania. Z takie możliwości skorzystała już gmina Pietrowice Wielkie. Wdrażany jest tam pilotażowy program z promesą wsparcia finansowego na związane z tym przedsięwzięcia energooszczędne. Pozwoli to mieszkańcom gminy na zmniejszenie opłat za energię i jej racjonalne wykorzystanie.
– Już wiemy, że zainteresowane tym rozwiązaniem są kolejne gminy w regionie – stwierdziła prezes Lenartowicz, pokazując jak istotne dla samorządów jest uruchomienie jasnych i łatwych do wykorzystania instrumentów finansowych wspierających unijne dyrektywy w zakresie energooszczędności.
Według prezentowanych podczas warszawskiego kongresu badań OBOP, 99 procent burmistrzów i prezydentów miast deklaruje gotowość wdrażania rozwiązań efektywnych energetycznie jeśli byłyby dofinansowane ze środków publicznych. Głównymi przeszkodami jednak są brak zachęt dla gmin, niedostateczna ilość programów pomocowych oraz słaba wiedza o możliwościach i korzyściach z realizacji polityki energetycznej.
Dlatego szczególnie dużym zainteresowaniem samorządowców biorących udział w Europejskim Kongresie spotkały się informacje o wdrażanym przez WFOŚiGW w Katowicach programie dofinansowania budowy domów niskoenergetycznych oraz innych działaniach powalających wykorzystywać technologie i instalacje energooszczędne zarówno na szczeblu gminy jak i w indywidualnych gospodarstwach.
– Ważne jest, aby programy poprawy efektywności energetycznej i związanej z nią opłacalności ekonomicznej dotarły do każdego, kto w swoim gospodarstwie wykorzystuje energię – mówiła Lenartowicz. Na obszarach wiejskich w niewielkim stopniu zurbanizowanych, gdzie mieszka ok.36 % mieszkańców Polski jest to szczególnie istotne. Z prezentowanych podczas warszawskiego Kongresu danych wynika,że obszary te wciąż charakteryzują się niewielkim wykorzystaniem nowoczesnych źródeł energii, bazując na nieprzyjaznych dla środowiska wysokoemisyjnych nośnikach.
Dotychczasowe efekty w woj. śląskim wspierania działań w zakresie wykorzystania przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych świadczą o rosnącej świadomości ekologicznej zarówno mieszkańców jak i władz gminnych. Po dziewięciu latach funkcjonowania – zainicjowanego przez WFOŚiGW w Katowicach – programu obszarowego ograniczania niskiej emisji, udało się wymienić przestarzałe piece w ponad 16 tys. gospodarstw indywidualnych w 80 gminach. W tym roku na działania związane z efektywnością energetyczną katowicki Funduszu wydał rekordową kwotę 240 mln zł – o 100 mln więcej niż w poprzednich latach.

(eco)

  • Numer: 44 (260)
  • Data wydania: 01.11.11