X RePeFeNe Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego 2011
W dniach od 18 do 23 października odbędzie się w Rybniku kolejna edycja Rybnickich Prezentacji Filmu Niezależnego RePeFeNe, w trakcie której widzów czeka wiele atrakcji.
M.in. pokaz The Best of RePeFeNe – najlepszych produkcji, które pojawiły się na przestrzeni 10 lat organizacji imprezy, konkurs kina niezależnego w kategoriach: fabuła, dokument, eksperyment, wystawa plakatów wszystkich edycji festiwalu, „Ślady” – wystawa fotografii Witolda Cichockiego na temat miejsc związanych z poetą Rafałem Wojaczkiem, konkurs filmowy, warsztaty operatorskie, które poprowadzi znany operator filmowy Andrzej Ramlau, koncert zespołu Kumka Olik oraz premiera nowej produkcji Klubu Filmu Niezależnego www.kfn.org.pl pt. „Powołanie” w reż. Eugeniusza Klucznioka. Będzie miał również miejsce wykład dra Jana Lewandowskiego pt. „Górnoślązacy w kinie światowym”, czy istnieje kino śląskie? Tegoroczne, jubileuszowe RePeFeNe odbędzie się w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach i w Paleta Pub w Rybniku.
Filmy konkursowe
1 blok – piątek 21 października: od godz. 17.00, łącznie 303 minuty
Jury: Jan F. Lewandowski (przewodniczący), Franciszek Dzida, Grzegorz Lipiec.
Fabuła
„Zemsta dr La Morte”
Artur Tomczak, Gdynia, czas 93 min.
Geniusz i zarazem szaleniec, doktor La Morte – osoba szczerze nienawidząca Polski, fanatycznie pragnie wystrzelić ów kraj w kosmos.
„Lord Vader na emeryturze”
Michał Paszczyk, Wrocław, 8 min.
Jak potoczyłyby się losy Lorda Vadera, gdyby nie zginął w czasie bitwy z rebeliantami...Jak wyglądałoby jego życie w innej czasoprzestrzeni na...emeryturze?
„Pióro”,
Wiesław Zieliński, Gościejewo, 18 min.
Akcja toczy się w 2018r. W kraju anglojęzycznym. Są imieniny Diany, która otrzymuje prezent...przesyłkę-pióro.
„Kraina Adama”
Krzysztof Janik, Oświęcim, 3 min.
„Zniknięcie”
Bartosz Kruhlik, Warszawa, 20 min.
Osiedle domków jednorodzinnych. 35 letnia Iwona, pod nieobecność męża zajmuje się nowobogackim domem. Próbuje dogadać się z dorastającym synem Michałem, noce spędza samotnie w łóżku. Pewnego razu Michał nie wraca na noc. Nikt z jego znajomych nie wie, gdzie jest. Mąż nie odbiera telefonu.
„Trąbka”
Grupa filmowa Weź to Nakręć, Warszawa, 6 min.
Historia pewnego małżeństwa z problemem komunikacyjnym...
„Initial singularity” (Osobliwość początkowa),
Marcin Chrupek, Żory, 5 min.
Film przedstawia świat dzięki „wyobraźni twórcy, kamerze, dwóch kawałków szkła oraz przy użyciu lampy i tuszu”.
„Przestrzeń prywatna”
Anna Burek, Rybnik, 3 min.
Krótka realizacja multimedialna będąca wyrazem skrajnych uczuć z jakimi nierzadko boryka się człowiek. Przestrzeń niedostępna dla obcych oraz rozgrywające się w niej wydarzenia stanowią swoiste katharsis.
„Between”
Wojciech Pelc, Gliwice, 6 min.
Projekcja jest próbą doszukania się pewnej właściwości popychającej ludzką jednostkę w kierunku innej. Pozytywna biegunowość integracji jest zachwiana poprzez zestawienie jej na osi krótkiego trwania. Cztery części (fizjonomia, impuls, dialog, groteska) składają się na chronologiczny proces, którego celem jest komunikacja międzyludzka, zaistniała tylko po to, aby chwilę później zaburzyć jej metafizykę wzajemnego oddziaływania.
„Legenda o Czarciej Łapie”
Agnieszka Kosińska i Michał Wojtasik, 3 min.
Wdowa zostaje niesprawiedliwie osądzona przez sąd w Trybunale Koronnym. Niespodziewanie pojawia się diabeł i wydaje własny wyrok.
„Droga”
Bartosz Gajda, Oświęcim, 1 min
„Sprawiedliwość”
Dorota Słonieczna, Wola, 3 min.
„My Little Bess”
Roman Przylipiak, Warszawa, 47 min.
„My Little Bess” to kino eksperymentalne, gdzie muzyka przenika się z obrazem. Inspiracją dla filmu był album „Affliction XXIX II MXMVI” grupy Blindead (nominowanej do Fryderyków 2011). Film powstał jako impresja – wizja autystycznej dziewczynki. Teksty napisał Piotr Kofta, syn Jonasza Kofty.
„Red Ring”
Adam Panasiewicz, Kraków, 7 min.
Film wykonany w technice „Found Footage”.
Dokument
„Transandino”
Kasper Piasecki, Kamil Kaczmarek, Poznań, 20 min.
Film zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie Andów. Impresyjny dokument przybliża trasę peruwiańskiej kolei.
„Ponad nami”
Paweł Jeleński, Jelenia Góra, 13 min.
Film poświęcony astronomowi, dla którego badanie kosmosu jest nie tylko wielką pasją, ale również próbą zrozumienia naszego istnienia.
„Zenek”
Jędrzej Napiecek, Żelice, 11 min.
Zenek ma 63 lata i 3000 fanów na facebooku. Od 15 lat stale uczestniczy we wszystkich koncertach i imprezach elektronicznych odbywających się w stolicy wielkopolski. Stał się już maskotką oraz legendą poznańskiej sceny klubowej.
„21”
Krzysztof Nowicki, Bydgoszcz, 16 min.
Dziewczęta i chłopcy z zespołu Amadeo zakochują się po raz pierwszy. Miłośc między nimi jest wyjątkowa. Wszyscy zostali obdarzeni dodatkowym chromosomem 21.
„Raduja się, żech tu jest”
Tomasz Wiśniewski, Białystok, 20 min.
Film „Raduja się, żech tu jest” powstał przypadkowo. - Poznałem p. Dorotę Budnik w Michałowie i usłyszałem, że śpiewa ona w chórze prawosławnym w cerkwii w Nowej Woli. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Pani Dorota jest ślązaczką. Jej utalentowane dzieci są katolikami, a mąż jest prawosławny. Jej opowieść jest dowodem na to, że w gruncie rzeczy wszyscy modlimy się do jednego Boga – twierdzi Tomasz Wiśniewski.
Filmy konkursowe
2 blok – sobota 22 października: od godz. 15.00, łącznie 298 minut
Fabuła
„In Hoc Signo Vinces”
Mariusz Koryciński, Warszawa, 15 min.
Radykalny formalny eksperyment. Pastisz reportaży telewizyjnych, rozgrywający się w XIX wieku (Sic!). Każdy błąd w filmie jest celowy, bo to dowód na sztuczność świata przedstawionego za pomocą zmanipulowanej formy, której szwy pękają odsłaniając niewygodną prawdę. 23 kwietnia 1835 roku, niedaleko Opinogóry zostaje znaleziony nieprzytomny chłopiec. Do pobliskiej wioski przybywają ludzie z miasta, chcący wyjaśnić rodzącą się na ich oczach zagadkę.
„Norbert Juras i syn”
Wojciech Solarz, Warszawa, 30 min.
„Odwyk”
Krzysztof Jankowski, Warszawa, 23 min.
„Zwiastun Larpa Sorontar”
Dominik Wawrzyniak, Głogówek, 12 min.
Krótkometrażowy, bezbudżetowy film fabularyzowany, osadzony w realiach świata fantasy, dynamicznie przedstawiający fragmenty historii pełnej przygód dzielnego młodzieńca oraz czwórki jego przyjaciół. Film jest zwiastunem Larpa Sorontar czyli imprezy corocznie organizowanej przez Bractwo Sorontar Ziemi Głogóweckiej. Larp jest pewnego rodzaju grą terenową połączoną z teatrem improwizacji, trwającą przez trzy dni w scenograficznie przygotowanym lesie.
„Echa”
Darren Darko, Warszawa, 17 min.
Surrealistyczna historia dwojga ludzi uwikłanych w tragiczną historię szpitala psychiatrycznego w olsztyńskim Kortowie.
„Linie życia”
Anna Kasperska, Konstancin, 12 min.
Historia młodego mężczyzny, który za sprawą zagadkowej przepowiedni wpada w wir nieoczekiwanych zdarzeń. Zmusza nas do refleksji nad tym, do jakiego stopnia kontrolujemy nasze życie.
„Nałagowskiego 9/2”
Emilia Julita Zielonka, Warszawa, 11 min.
Naganowskiego 9/2 to historia pary bohaterów opowiadana z perspektywy niezależnego obserwatora. Fabuła skupia się na życiu codziennym bohaterów, kontemplując piękno dnia zwyczajnego.
„Tęsknota”
Jakub Kurzyński, Oświęcim, 2 min.
„Bez odpowiedzi”
Przemek Filipowicz, Bolesławiec, 20 min.
Adaptacja powieści Franza Kafki pt. „Proces”. Józef K. ma wszystko: kochającą żonę, małą córeczkę, dobrze płatną pracę z perspektywą awansu. Pewnego dnia okazuje się, że w sprawie Józefa toczy się proces. Józef trafia do więzienia. Odcięty od świata, od rodziny, próbuje się dowiedzieć o ciążących na nim zarzutach.
„Miłość”
Przemek Filipowicz, Bolesławiec, 10 min.
Do pustego mieszkania wchodzą chłopak i dziewczyna. Przed paroma chwilami poznali się w klubie. Spodobali się sobie. Teraz są u niego.
„Próbujemy wstać wcześniej”
Hanna Sokólska, Opole, 10 min.
Wycinek z życia pary młodych ludzi. To tylko 10 minut. Nie strać czujności...
„Randka”
Roman Przylipiak, Warszawa, 8 min.
Andrzej szykuje niespodziankę dla Sylwii. Zaprasza ją na nietypową randkę - którą zorganizował na dachu wieżowca w Warszawie.
Dokument
„10 pytań do ojca”
Krzysztof Gromek, Grzegorz Szyma, Jarek Sadkowski, 57 min.
Trzech ojców. Trzech dorosłych synów. Trzy skomplikowane historie. Dziesięć pytań.
„Mnie tylko troszeczkę widać”
Paweł Kosiarz, Poznań, 16 min.
Film jest osobistą podróżą autora do poznania historii własnego wujka, związanego bardzo silnie w latach 80-tych z Solidarnością i Lechem Wałęsą.
„Kino Kujawy”
Dawid Rycąbel, Pielgrzymka, 4 min.
W miejscowości Raciborowice na Dolnym Śląsku znajduję się jedyne w Polsce wiejskie kino. Kino Kujawy – bo tak się nazywa, działa od ponad 60 lat dzięki uporowi i pasji pana Sławomira Piechockiego.
„Laleczka”
Karolina Łuczak, Wrocław, 26 min.
Marionetka od wieków prowadzona jest przez nici. Ten sposób animowania lalki ma jednak swoje ograniczenia, które Mateusz chciałby przezwyciężyć. Opowieść o pasji, dążeniu do celu i sile sztuki, która uwodząc równocześnie wywołuje w nas niepokój i budzi kolejne wątpliwości.
„Sztuka narzekania”
Karolina Łuczak, Wrocław, 15 min.
Gregory jest Brazylijczykiem. Pokochał Polskę i chciałby zostać Polakiem, a nie kolejnym obcokrajowcem. Ma tylko jeden problem – nie potrafi narzekać. Dlatego przemierza ulice Wrocławia, próbując nauczyć się tej trudnej sztuki od jego mieszkańców.
„Mim”
Maciej Raczyński, Warszawa, 10 min.
Mateusz cierpi na cyklofrenię. Od kilku lat zmaga się z dwoma biegunami choroby - manią oraz depresją. Bohater szuka „spójności” w swoim życiu, odnajduje ją m.in. w sztuce pantomimy.
Najnowsze komentarze