środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Bezpieczeństwo przede wszystkim

11.10.2011 00:00 przy

Potrzeby dzielnic i plany nowo wybranych rad.

Na temat początków Golejowa wypowiada się legenda oraz historia. Ta pierwsza podaje, że jeden z książąt śląskich podczas polowania w tamtych okolicach, znalazł w koszyku porzuconego chłopca. Ponieważ dziecko było nagie przezwano je „golejem” czyli „golasem”.

Kiedy chłopiec dorósł, został pasowany na rycerza i otrzymał ziemię w miejscu, w którym go znaleziono. Były to tereny dzisiejszego Golejowa. Natomiast historyczne początki osady są mało znane. Przypuszcza się, że istniała już w XIII wieku. Dawny Golejów, podobnie jak współczesny był usytuowany na trakcie z Rybnika do Gliwic. Dawny Golejów był miejscowością liczną, dlatego to właśnie tu powstała w 1788 roku szkoła, do której uczęszczały dzieci z okolicznych wsi. Następnym ważnym przedsięwzięciem była budowa kościoła. Pierwsze starania w tej sprawie podjęto w 1866 roku. Kościół w Golejowie wybudowano jednak dopiero w 1926 roku. Po wojnie Golejów włączono do zbiorczej gminy Wielopole. W latach 1973-77 miejscowość należała do gminy Ochojec, a obecnie jest jedną z dzielnic Rybnika. 

– W tej rozpoczętej świeżo kadencji chcemy położyć duży nacisk na lepszą współpracę z organizacjami działającymi na terenie dzielnicy – mówi Józef Ibrom, przewodniczący rady dzielnicy Golejów. Ważnym tematem dla mieszkańców Golejowa są drogi i bezpieczeństwo pieszych oraz kierowców. – Muszę przyznać, że zarówno kule fotografujące kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle, jak również fotoradar na Gliwickiej, zdały egzamin. Od niedawna pojawił się problem drogi Golejów-Kamień. Zajęcie stanowiska przez nasza radę jest trudne. Mieszkańcy też sprzeciwiają się tak dużej drodze, szczególnie ze względów bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak za drogą lokalną, przebiegającą w proponowanym miejscu – stwierdza przewodniczący. Działacze z dzielnicy wyłowili również znaczący problem administracyjny. – Kiedy budują się nowe domy, powstają nowe ulice. Mieszkańcy się wprowadzają, a często ulica nie ma nazwy, więc dokłada się numery do ulicy już istniejącej z zamierzeniem późniejszego nadania nazwy. Wtedy występuje problem, bo mieszkańcy mają już najczęściej wyrobione dokumenty, pozakładane są także firmy. Nasza propozycja jest taka, że przy zatwierdzaniu planu zagospodarowania przestrzennego, w miejscach, gdzie ustalany jest przebieg przyszłych dróg, od razu nadawać im nazwy – informuje Józef Ibrom.

(ska)

Skład osobowy rady dzielnicy Golejów:

Józef Ibrom – przewodniczący rady, Arkadiusz Trzebuniak – wiceprzewodniczący rady, Ginter Zaik – przewodniczący zarządu dzielnicy, Danuta Paris – zastępca przewodniczącego zarządu, Alina Konieczka – członek zarządu, Teresa Ordoń – członek zarządu, Tadeusz Putko – członek zarządu, Zbigniew Chodacki, Arnold Gabriel, Urszula Leder-Tkocz, Stefania Madeja, Paweł Niewelt, Andrzej Nosiadek, Edward Piecha, Stefan Żyła

  • Numer: 41 (257)
  • Data wydania: 11.10.11