środa, 22 maja 2024

imieniny: Heleny, Wiesławy, Romy

RSS

Rok pośredniaka w gminie

04.10.2011 00:00 przy

Punkt Konsultacyjny Powiatowego Urzędu Pracy w gminie obchodził swoje pierwsze urodziny.

CZERWIONKA – LESZCZYNY.Właśnie minęło 12 miesięcy od kiedy na terenie Czerwionki – Leszczyn funkcjonuje filia Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku. Bezrobotni mieszkańcy gminy nie muszą już jeździć załatwiać spraw do stolicy regionu, a „pierwsze urodziny” czerwioneckiego pośredniaka to doskonała okazja na podsumowanie jego działalności. O pracy punktu, 26 września radnym oraz burmistrzowi Czerwionki – Leszczyn Wiesławowi Janiszewskiemu podczas posiedzenia komisji działalności gospodarczej, promocji i rozwoju rady miejskiej mówiła dyrektor rybnickiego PUP-u Teresa Bierza.

Bliżej bezrobotnych

Możliwość korzystania z pomocy oferowanej przez PUP to największy atut funkcjonowania czerwioneckiej filii. – Skróciliśmy drogę do urzędu pracy dla mieszkańców i to, jak podkreśla większość bezrobotnych, jest bardzo ważne. Zniknęły uciążliwości w postaci dojazdów, a tutejsi bezrobotni mogą załatwić wszystko na miejscu. To także oszczędność czasu i pieniędzy związanych z dojazdem do Rybnika – podkreślała szefowa rybnickiego pośredniaka. Na dzień dzisiejszy wyjazd do Rybnika jest niezbędny tylko jeśli dana osoba chce się zarejestrować w pośredniaku. Chociaż czerwionecki pośredniak liczy sobie zaledwie rok ma już za sobą jedną przeprowadzkę. Jak przypomniała Teresa Bierza wiązało się to z sygnalizowaną przez mieszkańców ciasnotą. – Dzięki wyrozumiałości i współpracy z burmistrzem otrzymaliśmy nowe pomieszczenia. Warunki są bardzo dobre, zarówno dla pracowników PUP jak i bezrobotnych. Dysponujemy dwoma pomieszczeniami, oddzielnym korytarzem. Również OPS udostępnia swoje pomieszczenia dla potrzeb zajęć z bezrobotnymi – wyliczała dyrektorka PUP-u.

Bezrobotnych więcej niż pracy

Od czasu, gdy rybnicki PUP zagościł na terenie gminy znacznie polepszyła się współpraca z lokalnymi pracodawcami. W minionym roku 52 pracodawców podpisało umowy na staże na 78 stanowisk, a 22 osoby otrzymały środki na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.  Prace społecznie użyteczne podjęło 37 osób. W sumie w ciągu roku działalności pośredniaka w Czerwionce – Leszczynach 478 osób znalazło pracę. – Od 1 września 26 osób, głównie kobiet zostało skierowanych na staż do firmy Łukosz z informacją, że po jego zakończeniu osoby te będą miały szansę na zdobycie pracy – poinformowała dyrektor Bierza. Radni dowiedzieli się również, że pracownicy PUP-u dla firmy Łukosz szukali osób tylko z terenu Czerwionki – Leszczyn. Jednak kiedy informowali bezrobotnych, że osoby te miałyby od razu podjąć stałą pracę, 50 proc. z nich zrezygnowało. Niestety obecność pośredniaka w gminie nie oznacza mniejszej liczby osób bezrobotnych. Tych wciąż jest tu zarejestrowanych najwięcej w całym powiecie rybnickim, bo aż 1161 z czego 737 kobiet. Wśród bezrobotnych mieszkańców gminy 70 osób to niepełnosprawni, wśród których 33 to kobiety. Niestety wśród bezrobotnych pań nie jest dobrze z kwalifikacjami. – 237 z nich nie ma żadnych kwalifikacji zawodowych, ponad 200 w ogóle nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, a 103 to matki samotnie wychowujące dzieci, więc nie podejmą pracy zawodowej – wylicza szefowa PUP-u. Wśród ofert pracy, które trafiają do czerwioneckiego punktu najwięcej propozycji jest dla fachowców –wciąż m.in. kasjerek poszukuje PSS Społem  Współpracę z PUP-em chwali Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce – Leszczynach. W ostatnich latach zakład przyjął na staże 41 osób, z których 11 zatrudnił. – Rekrutacja była bardzo merytoryczna, dzięki czemu ZGM zdobył cenne kadry zawodowe, wykwalifikowanych solidnych pracowników – stwierdza dyrektor Uherek.

(MS)

  • Numer: 40 (256)
  • Data wydania: 04.10.11