Historie naszych ulic - Ulica Gliwicka
Ten szlak nazwy nie zmienił praktycznie od początku swego istnienia. Mimo, że zmieniały się języki i ideologie, „droga na Gliwice” pozostała.
– Szlak w kierunku Gliwic istnieje co najmniej od kilkuset lat (lokacja Gliwic nastąpiła w II połowie XIII wieku). Jego początek od strony Rybnika wyznacza zbieg ulic – obecnej Powstańców, Sobieskiego oraz Łony – komentuje dyrektor Muzeum w Rybniku, Bogdan Kloch. – Trakt na Gliwice łączył Rybnik z ośrodkami miejskimi i wiejskimi w północnej części Górnego Śląska – dodaje.
„Droga na Gliwice”, czyli Gleiwitzerstrasse, pozostała w postaci niezmienionej przez cały okres pruski, II Rzeczpospolitą oraz okres okupacji. Po zmianie ustroju Gliwickiej stalinizacja nie dotknęła, niemniej i tak ulica ta jest zabarwiona pejoratywnie. – Dziś z racji wzniesienia przy tym szlaku komunikacyjnym Zakładu Leczniczego dla Umysłowo Chorych (schyłek XIX wieku), w potocznym znaczeniu na terenie Rybnika nazwa miewa jeszcze pejoratywne zabarwienie, np. „trafić na Gliwicką” lub „zamknąć na Gliwickiej” – komentuje Bogdan Kloch. – To interesujący problem, z punktu widzenia antropologii, jak nazwa ulicy może być kojarzona z instytucją mającą za cel leczenie tak skomplikowanych i delikatnych kwestii jak zdrowie psychiczne – dodaje.
(opr. mark)
Najnowsze komentarze