Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Niech bije serce a nie ręka

20.09.2011 00:00 przy

W gminie zorganizowano konferencję poświęconą problematyce przemocy.

CZERWIONKA – LESZCZYNY. Konferencję poświęconą problematyce przemocy zorganizował Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwionce – Leszczynach, włączając się w program osłonowy resortu Pracy i Polityki Społecznej. – Nie boimy się trudnej tematyki, dlatego też włączyliśmy się w program ministerstwa, opracowując własny projekt pomocy osobom, które doświadczają przemocy – wyjaśnia Celina Cymorek, dyrektor czerwioneckiego OPS-u. Podczas konferencji mówiono o ochronie i wsparciu na jakie mogą liczyć ofiary przemocy, procedurach oraz instytucjach niosących pomoc tym, których przemoc dotyka.

Przemoc to nie tylko bicie

– Przemoc w rodzinie to nie tylko bicie, kaleczenie, szarpanie, kopanie – czyli przemoc fizyczna. To również przemoc psychiczna, a więc straszenie, grożenie, poniżanie, szantażowanie, zmuszanie do określonych zachowań czy lekceważenie, a także przemoc seksualna, ekonomiczna – podkreślała Hanna Depa, specjalista pracy socjalnej. Jak dodaje najczęstszymi ofiarami przemocy są kobiety. Doświadczają jej również dzieci. Uczestnicy konferencji podkreślali, że oprawcy bardzo często swoje zachowanie lubią tłumaczyć nadużywaniem alkoholu, który obniża zdolność kontroli zachowań. – Alkohol nie jest jednak przyczyną przemocy i nie może zwalniać od odpowiedzialności za swoje czyny. To jeden z funkcjonujących w społeczeństwie mitów. Podobnie mitem jest przekonanie, że nikt nie powinien się wtrącać w prywatne sprawy rodziny. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem, a każdy ma prawo zapobiegać przestępstwu – stwierdziła Kinga Mysłek, specjalista przeciwdziałania przemocy z czerwioneckiego OPS-u.

Przerażające statystyki

Podczas konferencji przedstawiono również statystyki dotyczące przemocy na terenie Czerwionki – Leszczyn. Te są przerażające. W pierwszym półroczu 2011 pomocy udzielono 106 ofiarom przemocy, rok wcześniej było to 117 osób, a w 2009 roku pomoc została udzielona 129 osobom. – Wzrost odnotowanych zgłoszeń jest związany ze wzrostem świadomości praw ofiar, którym gwarantowana jest ochrona i wsparcie oraz tym, że w końcu decydują się one przerwać milczenie – poinformowała dyrektor OPS-u Celina Cymorek. Ofiarom przemocy pomaga również Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie. W pierwszej połowie br. udzielił on ponad 500 konsultacji dotyczących kwestii przemocy. Większość z nich miała związek z nadużywaniem przez stosujących przemoc alkoholu. Czerwionecka pomoc społeczna w obszarze przemocy w rodzinie współpracuje z policją, sądem, kuratorami i pracownikami socjalnymi dzięki czemu pracownikom socjalnym udaje się dotrzeć do coraz większej liczby ofiar. Rodzinom, w których policja potwierdza stosowanie przemocy przyznaje się tzw. niebieskie karty. Według OPS-owskich statystyk w 2010 roku wypełniono 51 niebieskich kart, a rok wcześniej 34.

(MS)

Ofiary przemocy z terenu Czerwionki – Leszczyn mogą znaleźć skuteczną pomoc i wsparcie w: Ośrodku Pomocy Społecznej, Punkcie Konsultacyjnym ds. uzależnień i przemocy w rodzinie, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz zespole interdyscyplinarnym ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy w Rodzinie zaprasza do uczestnictwa w spotkaniach grupy wsparcia wszystkie osoby borykające się z problemem przemocy w rodzinie. Spotkania odbywają się w każdy czwartek o godz. 15.30 w Ośrodku Pomocy Społecznej  Punkt Terenowy nr 1 w Czerwionce ul. Wolności 2a, II piętro.

  • Numer: 38 (254)
  • Data wydania: 20.09.11